Ara

Kalbi göğsünün dışında atıyor

Rusya’da yaşayan Virsaviya Borun henüz 6 yaşında. Onu özel yapan şey ise milyonda birden daha az görülen bir hastalığa sahip olması. 6 ay bile dayanamaz denilen sağlık sorunuyla 6 yıldır savaşan küçük kızın kalbi göğsünün dışında atıyor ve ince bir deri tabakası kalbini tutuyor.

Virsaviya Borun, Cantrell pentalojisi denilen ve çok nadir görülebilen bir hastalıkla dünyaya geldi. Virsaviya’nın kalbinin üstünde çok ince bir deri tabakası bulunuyor ve göğsünün dışında atan o kalp, küçük kızı hayata bağlıyor.

56372232c03c0e1ad49328df,RlPM30d8JUGjJljsXKDNnw

Annesinin instagramdan yayınladığı fotoğraflarla dikkat çeken Virsaviya Borun, tedavi için Amarika’nın yolunu tuttu.

56372232c03c0e1ad49328e1,qqqPdewMBE-_YDflIUVCQA

Hürriyet’in haberine göre, annesi Dari Borun, Virsaviya’ya hamileyken doktorlar bebeğinin yaşayamayacağını söylemiş. Tüm zorluklara rağmen normal bir çocuk gibi yaşamaya devam eden küçük kızın hayatı adeta pamuk ipliğine bağlı.

56372232c03c0e1ad49328e5,uJrH6B1aAk-PIQW3lhxdyA

Borun, sahip olduğu hastalık sebebiyle hafif bir düşmede bile çok ağır hasar görebilir. Kalbi göğüs kafesiyle korunmadığı için bu hasar ölümcül olabilir

Annesi Dari Borun, instagramda yayınladığı fotoraflar sayesinde kızının tedavisi için gönüllü olan Boston Çocuk Hastanesi’nde bir doktor buldu. Fakat Virsaviya, yüksek tansiyon sebebiyle iki yıl sonra ameliyat edilebilecek.

Yaşadığı soruna rağmen Virsaviya normal bir çocuk olmak için mücadele veriyor. Yunusları, midillileri, baleyi, resim yapmayı çok seviyor, ayrıca büyük bir Beyonce hayranı.

CANTRELL PENTALOJİSİ NEDİR?

Cantrell sendromu veya pentalojisi, nadir görülen ve göğüs ile karın bölgesindeki (torakoabdominal) gelişim bozukluğu durumu. İlk kez 1958 yılında Cantrell ve arkadaşları tarafından tanımlanan sendrom; karın duvarında, göğüs kemiğinde ve kalpte defektler şeklinde gelişiyor.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar