Ara

İsveç’ten Bolu’ya Uzanan Usta Eller

 

Gastronomi Kenti Bolu’nun, İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, Türk Mutfağı ve Dünya Mutfaklarından tatlar hazırlanıp sunuldu.

“İsveç’ten Ülkemize Uzanan Usta Eller” programı kapsamında, Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2013 yılı mezunu olan ve İsveç’te çalışan Mehmet Cihan Yılmaz ile şef Rasmus Esplund tarafından okulun atölyesinde Türk Mutfağı ve Dünya Mutfaklarından yemekler hazırlanıp, sunuldu.

Programa Bolu Valisi Ahmet Ümit ve eşi Şengül Ümit, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay, AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Fatih Metin, okul müdürleri, kentte bulunan otellerin yöneticileri ve öğrenciler katıldı

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Vural açılış konuşmasını yaptı. Slayt gösterisiyle okul faaliyetlerinin anlatımı ardından, İsveç’ten gelen usta şeflerin yemek atölyesinde ki sunumları gerçekleşti. Yemek atölyelerinin gezilmesiyle devam eden programda daha sonra Türk, Dünya Mutfaklarından tatların yer aldığı stantlar gezildi. Öğle yemeğinden sonra gerçekleşen panelin ardından program sona erdi.

“Gece Gündüz Demeden Çalışmaya, Üretmeye Devam Edeceğiz.”

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Vural program açılış konuşmasında; “2023 vizyonu kapsamında Okulumuzda yapmış olduğumuz bu çalışmalarda ilk önce kendi potansiyelimizi fark etme ve farkındalık oluşturma noktasında çalışmalar gerçekleştirdik. Biz şuan tüm Türkiye’de döner sermayenin içinde, üretimde, otelcilik liseleri içerisinde 7.durumdayız. 773 döner sermayeli okul içerisinde 15. sıradayız.  Bu çalışmayı 40 öğretmen, 48 personel, 400 öğrenci ve tüm bize destek veren paydaşlarımızla gerçekleştiriyoruz. Mayıs ayında nasip olursa ‘Proje Okulu’ olacağız. Daha kaliteli bir eğitim, daha nitelikli ara eleman değil, aran eleman için ve ülkemizin misyonunu, vizyonunu, tuttuğumuz bu bayrağı daha yükseklere çıkartmak için bütün gücümüzle çalışacağız. Gece gündüz demeden çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. ”diye ifade etti.

“7 Gün 24 Saat Çok Hassas Bir Sektörde, Çok Önemli Bir Hizmeti Veriyoruz.”

Vural; “Ustalarımız taşımalı yemek kapsamındaki çalışmalarını gece saat 03.00 de gelerek yapmaya başlıyorlar. 7 gün 24 saat hizmet veren çok hassas bir sektörde, çok önemli bir hizmeti veriyoruz. Milli eğitim müdürlüğümüzün yemeğini, valiliğimizin yemeğini, aynı zamanda taşımalı kapsamında bulunan 2500 tane öğrencimizin 17 taşıma noktasında yemeğini veriyoruz. Bunlardan daha önemlisi de 3 tane engelli okulumuzda o yavrularımıza 3 kap sıcak yemeği vermenin mutluluğunu ve hazzını yaşıyoruz. ‘Tabiatın Kalbi Bolu’da’, ‘Aşçılığın Merkezi Bolu’da’ bütün aşçılıkla ilgili yarışmaların odak noktası olmaya gayret gösteriyoruz. Şuan okul bahçesine yaptığımız atölye ile uluslararası nitelikte bir yarışma yapabilecek nitelikte bir alt yapıya sahibiz. Tüm bu çalışmaları yaparken gelecek 2023’ü, 2053’ü, 2071’i düşünüyoruz. 2013 yılında okulumuzdan mezun ettiğimiz fidanımız bugün çınara dönüşüyor. İsveç’te çalışıyor kendisi ve orada yetiştirdiği elemanlarla birlikte bugün atölyemizde bir sunum yapacak. Gerçekten ara eleman değil, aranan eleman yetiştiriyoruz.” diye belirtti.

Müdür Vural’ın konuşması ardından şefler Mehmet Cihan Yılmaz ve Rasmus Esplund okulun atölyesinde, Somon Tartar ve Steak Tartar yemeklerini yaparken, bir yandan da protokol üyelerine bu yemeklerin inceliklerini aktardılar.

Yemek atölyeleri gezilmesinin ardından Türk, İsveç, Fransız, İtalyan, Meksika ve Uzakdoğu ülkelerine ait yapılan yemek stantları gezildi.

Yemek stantlarının gezilmesinin ardından Bolu Valisi Ahmet Ümit, turizmin ülkemiz ve ilimiz açısından önemine değindi. Dünyada yaşayan her 7 kişiden birinin turist olduğunu dile getiren Bolu Valisi Ahmet Ümit, “Dünyanın 1/7’si geziyor. Yani dünyada 1 milyarın üzerinde turist var. Turizm dünyada yükselen bir değerdir. Ülkemiz ve ilimiz için de bu turizm potansiyeli çok yüksek. Geçen yıl ülkemize yaklaşık 46 milyon turist geldi. 2023 vizyonumuz ise 70 milyon turisti ülkemize çekmektir. Bizim geleneğimizde misafirperverlik var ve bu turistler için çok ilgi çekici bir nokta. Her turist bir diplomat, bir elçi, turist tarih, coğrafya görmek ister. Madden ve manen dürüstlük ister. Yeni lezzetler tatmak ister. Gastronomi de Bolu’da fazlasıyla var. Onları ne kadar iyi ağırlarsak geri dönüşleri de o kadar güzel alırız. Bolu’ya geçen yıl 1 milyon turist geldi ve kısa vadede bu rakamı 5 milyon, orta vadede 10 milyona çıkarmamız lazım. Bolu’nun geleceği önce turizmde ve bunun içinde doğa, spor, termal, gastronomi ve tarih gibi turizm imkânlarının hepsi Allah vergisi. Bolu’nun turizm potansiyelini önümüzdeki yıllarda çok daha iyi yerlere getireceğimizi düşünüyorum. Bu programa emeği geçen okulumuzun yetiştirdiği ve halen İsveç’te 7 tane restoran yöneten Şef Mehmet’e, tüm öğrenci ve öğretmenlerimizi kutluyorum” şeklinde konuştu.

Sunumu yapan Şeflerden Mehmet Cihan Yılmaz program sonrası yaptığı açıklamasında; “ Bugün 5 çeşit yemek uyguladık. 2 tane başlangıçtı bizim için. Bir tane vejetaryen mutfağı yaptık. Bir tane İsveç Mutfağı’na dayalı bir ana yemek yaptık. En son olarak final tabağı yaptık. Dünya mutfaklarında kullanılan ürünleri uyguladık. Başlangıçta çiğ et Steak Tartar yaptık. Birde balıketi yaptık. Çiğ Somon balığı ve çiğ Steak Tartardan oluşan iki tane başlangıç tabağı verdik. Bende bu okuldan mezunum. Bu okula her zaman gelip projeler yapıyoruz hocalarımızla. Bize öğreten, bizi okutan hocalarla beraber yapıyoruz. Bu gelişimde de yanımdaki yardımcımı da getirdim. Kendisi benim İsveç’teki sos şefim, yardımcım. Onunla beraber bugün ürün çıkardık. Öğrencilere İnternational yani dünya mutfağında nasıl yemekler olur bunları gösterdik. Sorularını aldık. Öğleden sonrada panelde de soru ve cevaplara yer verdik. Burada değişik bir sunum daha yapmaya çalıştık. Kuru buzla ilgili şov yapalım dedik. Onları da görsünler istedik. Eksi 100°C kuru buzla duman çıkardık. Değişik bir sunum oldu bizim için. Yaklaşık 6 yıl oldu bu okulumdan mezun olalı ve ben tüm hocalarıma hepsine teşekkür ediyorum. Yardımcımda bizim gibi İsveç’te turizm otelcilik okulundan mezun. Kendisi İsveçli. O da burayı görmek istedi ve Bolu’yu çok beğendi. Türkiye’yi çok beğendi. Bundan sonrada sürekli gelmeyi istiyor. İnşallah bir dahaki başka projelerde de beraber olacağız, hocalarımla birlikte.”diye belirtti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar