Ara

İnme riskine karşı Akdeniz tipi beslenme

Şeker, kalp, tansiyon hastalıklarının yanı sıra sigara ve alkol kullanımının da inme riskini artırdığını dile getiren uzmanlar, inmeye karşı Akdeniz tipi beslenmeyi öneriyor.

Nörolojik hastalıklar arasında en sık ölüm ve maluliyetle sonuçlanan hastalık grubunda yer alan inmeye karşı kendinizi koruyabilirsiniz. İnmeye sebep olan risk faktörlerinin başında hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıkları ve yüksek kolesterol, ilk sırada yer aldığını belirten uzmanlar, sigara, alkol, obezite, fiziksel aktivite azlığı ve genetik faktörlerin de riski arttırdığını belirterek, inmeden korunmak için Akdeniz tipi beslenmeyi önerdi.
Risk faktörlerine dikkat edin
İnmenin nörolojik hastalıklar arasında en sık ölümle sonuçlanan hastalık grubunda yer aldığına dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Nörobilim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ,
“Bunun en önemli nedenleri, beynin çok damarlı ve vücutta organ olarak en fazla kan alan organ olmasıyla inmeye yol açan risk faktörlerinin çok yaygın olmasıdır. İnme risk faktörlerinin başında hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıkları ve yüksek kolesterolün ilk sırada yer alır. Sigara, alkol, obezite, fiziksel aktivite azlığı ve genetik faktörler diğer risk faktörleridir. Bu faktörlerle mücadele, inme riskini önemli ölçüde azaltır” diye konuştu.
Akdeniz tipi beslenmeyle riski azaltın
İnme hastalıklarının iki ana gruba ayrıldığını dile getiren Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Bunlar, tıkayıcı inmeler ve kanama sonucu olan inmelerdir. Tıkayıcı inmeler arasında beyne giden büyük damarlarla ilgili ve beynin küçük damarlarıyla ilgili inmeler yer alır. Kanamalar da benzer biçimde sınıflandırılır. İnme tedavisinde kesin tedaviler tanımlanmamıştır. Risk faktörleriyle mücadele etkilidir. Risk faktörleriyle yakın ilişki içinde beslenme tarzı önemlidir. Akdeniz diyeti denilen, zeytinyağıyla yapılmış sebze ve beyaz et yemekleri, salata ve meyve tüketimi önemlidir” dedi.
(AA)

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar