Ara

İLK 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIM

 

Umran Unlu

 

ÜMRAN ÜNLÜ

Köyden yeni gelmiştim. Evimiz ana cadde üzerindeydi. Birden hiç duymadığım, hiç tanımadığım bir müzik sesiyle irkildim. Kulağa çok hoş geliyordu. Hemen pencereye koştum. Gördüğüm manzara karsısında dilim tutulmuştu. Hiç görmediğim kadar çok asker öyle bir disiplin ve coşkuyla yürüyorduk… Adeta büyülenmiştim. Kardeşlerimle birlikte kapının önüne koştuk. Marşların coşkusu yanında, askerlerin el ve ayak bilekleri bembeyaz bir şekilde, hiç milim şaşmadan, aynı anda inip kalkıyordu. Rap rap rap sesleri günlerce kulağımda çınladı. Hemen kardeşlerimi sıra yaptım, biz de başladık onlarla ayni tempoda yürümeye. Yol boyu alıp başımızı gitmiştik. Şehir meydanına geldiğimizin farkında bile değildik. Orada istiklal marşı ve şiirler okundu. Komutanlardan bir tanesi, günün anlamını ifade eden konuşmasını yaptı. Zafer Bayramı’nın ne demek olduğunu biliyordum ama ilk kez böyle kutlanışını görmüştüm. Kardeşlerim küçüktü. Eve dönmek istiyorlardı ama ben bilmiyordum nasıl döneceğimizi. Korkmuştum, çaresiz bir şekilde bakınmaya başladım. Çocuk aklımla askerlerin yine geri döneceğini düşünerek beklemeye başladım.

Annem bizi bahçede göremeyince telaşlanmış ve aramaya çıkmış. Kütahya pek buyuk değildi o zaman. Askerlerle birlikte geri dönerken annemle burun buruna geldik. Suçum büyüktü, Sorumsuzca hareket etmiştim. Ya kardeşlerimin başına bir şey gelseydi. Neyse ki kotu bir şey olmamıştı.

Aksam babam geldiğinde, annem olanları anlatmıştı. Önce çok kızdı babam ama sonra bizi oturttu karşısına.

“Çocuklar simdi beni iyi dinleyin; Birinci Dünya Savaşı sonrasında, Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşması’yla yurdumuz düşmanlar tarafından paylaşılmıştı. Bunu Kabul edemeyen Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919 da Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştı. Amasya Genelgesi’nin ardından, Erzurum ve Sivas Kongreleri yapıldı. Daha sonra Ankara’ya gelerek,23 Nisan 1920 de TBMM’ yi kurdu. Ülkenin her yerinden gelen temsilcilerle, yurdumuzu kurtarmak için” Misak-I Milli sınırlar içinde vatanin bir bütün olduğu ve asla paylaşılamayacağı düşüncesiyle kurtuluş için çareler aramaya başladı. Hemen dümenli bir ordu kurarak savaşmaya basladi.1. ve 2. İnönü Savaşları kazanılınca, yunan ordusu yeniden saldırıya geçti. Mustafa Kemal ordularına; ”Hattı müdafaa yoktur, sathi müdafaa vardır. Bu satıh bütün vatandır. Vatanin her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz ”emrini verdi.

23 Agustos-12 Eylül tarihleri arasında, Sakarya Meydan savaşıyla ilk defa savunmadan, taarruza geçilmişti.  Bu savaşta Mustafa Kemal’e “Gazi “unvanı ve “Mareşal” rütbesi verildi.

Bu zaferden sonra,1922 Ağustos ayına kadar hazırlıklar tamamlandi.26 Ağustos 1922 de düşmana saldırıya gecildi.30  Ağustos da Mustafa Kemal’in başkomutanında kazanılan ilk zaferdi .Bu savaşa “Başkomutanlık Meydan Muharebesi”denildi.9 Eylül 1922 de düşman ege denizine döküldü.

Hani hatırlıyor musunuz, bizim koyun yanındaki Antikaya kasabasını? Oradan başlamıştı buyuk zafer. İşte kanımızın son damlasına kadar savaşmadan ülkemizin bir karış toprağını bile vermeyeceğimizi dünyaya ispat etmiş olduk.”

Bu yüzden her yıl 30 Ağustos geldiğinde, dünyaya Türk’ün gücünü hatırlatmak için kutlama yaparız.

Babam rahmetlinin, Atatürk’ün ve Kurtuluş Savaşı’nda can veren şehitlerimizin kemikleri sızlıyor mu acaba diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Her bir santimine kan döktüğümüz bu vatanin ordusunu dağıtıp, ülkesine âşık askerlerini hapishanelere doldurup, üstelik vatan haini damgasını vurup, topsuz-tüfeksiz ülkemizin bölünmesine seyirci kalan, hatta düşmanla işbirliği yapan gerçek vatan hainleri… Size sesleniyorum. Atin üstünüzden su ATATURK ve Cumhuriyet düşmanlığını… Damarlınızdaki asil kana donun ve bir sorun kendinize ”Ben kimim ve ben ne yapıyorum?”

Başka TURKIYE yok, bu ülke bizim, bu ülke hepimizin… Bırakın insanimizi kamplara bölmeyi… Bırakın kin ve düşmanlığı… Ülkemize hep birlikte sahip çıkalım, sonra çok geç olacak, son pişmanlık fayda etmeyecek…

30 Ağustos Zafer Bayramı’mız kutlu olsun…

NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE…

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar