Ara

GASTRONOMİ ŞEHRİ BOLU

 

 “Yılın Gastronomi Şehri Ödülü’nü” alan Bolu Belediyesi, Hayır çarşısında basın toplantısı düzenlendi.

Dokuz Eylül Üniversitesi ve Yaşayan Şehirler Platformu tarafından verilen ‘Yılın Gastronomi Şehri Ödülü’ ile ilgili olarak Bolu Belediyesi tarafından, Bolu Belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü İmarethane Sosyal Tesisinde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya; Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vahdettin Çiftçi,  sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire müdürleri ve davetliler katıldı.

“Bolu’yu Bu Sene ‘Gastronomi Şehri’ İlan Etiler.”

Toplantıda konuşma yapan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Biz bu çalışmalarımızda şehri öne çıkarmak durumundayız. Şuan sanırım 14 tane Bolu olarak coğrafi işaret başvurumuz var. Şehrimizin geleceğe taşınması önemli bir çalışma. Yaşayan şehirler diye Dokuz Eylül Üniversitesi’nin yaptığı çalışmada bu Türkiye’de önemsenen bir yarışma. Bu yarışmada Bolu’yu bu sene “Gastronomi Şehri” ilan etiler. Aslında bu bir noktada belki övünülecek bir durum ancak bizim açımızdan sıradan bir iş gibi algılamamız gerekiyor. Çünkü Fatih Sultan Mehmet’ten bu yana biz saray mutfağına hâkim olmuşuz. Şuan dünyada alaylı mutfakçılık anlamında herhalde Bolu kadar bir başka yer dünyada yoktur. Şu an mekteplilerimiz yetişti ve onlarda çok başarılılar.”diye belirtti.

“Mutfak Günleri Başlattık, Şuan Uluslararası Hale Dönüştürdük.”

Başkan Yılmaz; “Biz şehrimizi bir dünya kenti olarak geleceğe taşırken, dışarıdan Bolu deyince mutfak ve aşçı akla geldiğini bilirsek ki biliyoruz ama biz Bolu’muzu mutfakla bütünleştiremedik. Bazen de kısır çekişmelere giriştik. Yeniçağa’da aşçılık okulu açılınca Mengenliler dedi ki Yeniçağa’nın ilgisi yok. Bolu’da yaptık olur mu? dediler. Aslında, kendi içimizde yok olmayı başarı olarak algılamışız. Aslında birlikte Türkiye’nin ve dünyanın gündemine girebilecek bir güce sahipken, bu sahipliği biz sağlamamışız, Ta Fatih sultan Mehmet zamanından yani 1400’lü yıllardan bu yana alaylı mutfak olarak biz nam salmışız. Burada Mengen bizim nüvemiz, çekirdeğimiz ama Bolu’dan aşçı yetişmemiş mi? Yeniçağa’dan aşçı yetişmemiş mi? Allah’a binlerce şükür ki Yeniçağa Aşçılar Derneğinin organizasyonu ile mutfak günleri başlattık, şuan uluslararası hale dönüştürdük.”dedi.

“Türkiye’de Tek Bir İl Var, O da Bolu’dur.”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Biz aman Mengen üzülmesin, aman Yeniçağa olmasın diye usturuplu hareket ediyoruz. Ama Bolu bunların hepsinin merkezi değil mi? İli değil mi? Oralarda basit muhakemeler yürüyor. Bir Bolulu olarak bunların tamamına sahip çıkıp, bunları Bolu’nun markalaşmasında kullanmak bizim işimiz, hepimizin görevidir. Bu belediyenin işi değil sadece. Bu sadece üniversitemizin işi değil. Ama gastronomi deyince Bolu Üniversitesinin akla gelmesi lazım. Çünkü genlerimiz bu. 9 Eylül Üniversitesi Gastronomi Şehri Bolu dediğinde sevinmek durumunda hissederiz kendimizi. Bu payeyi verecek Türkiye’de tek bir il var, o da Bolu’dur. Bunu verecek tek bir üniversite var o da Bolu’daki üniversite. Bu konuda kendimizi iyi tanımamız ve geleceğe umutla bakmamız lazım.”diye ifade etti.

“İşte Bu Birliktelikleri Sağlamak Durumundayız.”

Bolu’nun geldiği konumu, geleceğe bakıştaki aldığı vizyonu görmekten ve birlikte hareket etmekten son derece mutlu olduğumu ifade etmeye çalışıyorum diyerek sözlerine devam eden Başkan Yılmaz; “Bolu artık eski Bolu değil. Şuan üniversitesi, vilayeti, belediyeleriyle ve siyasi olarak vekillerimiz ve diğer gruplarla birlikte hareket edebileceğimiz bir dönemdeyiz artık. Şunu algılıyoruz artık siyaset hizmet etmek için araç, vasıta. Amaç değil. Amaç ilimiz. Amaç ülkemiz. Eğer biz ilimizi marka bir şehir olarak hem Türkiye’ye, hem dünyaya tanıtabilirsek onu tanıtacak ekipte işte burası. Sadece şunu söylemek istiyorum. Bolulu aşçılar sadece Bolu patatesi kullansalar Bolu patatesinin ne olduğunu şöyle bir düşünün. İşte bu birliktelikleri sağlamak durumundayız. Ben yürekten inanıyorum ki şuan ticaret ve sanayi odamızın önderliğinde çok ciddi anlamda marka tescilliğine başladık. Belediyenin öncülüğünde yapılanlar ve devam edenler var. Bu artık belediyenin, ticaret sanayi odasının, üniversitenin değil. Çünkü biz belediyedeki çalışmaları üniversiteyle beraberde götürüyoruz, ticaret odasıyla beraberde götürüyoruz.”diye belirterek konuşmasını sürdürdü.

“Bu 170 Takım İki Misline Çıkacak.”

Başkan Yılmaz; “İnşallah önümüzdeki süreçte Bolu şehircilik anlamında dünyaya kendini kabul ettirirken işte Köroğlu vasıtasıyla kendisini kabul ettirecekken Iza Buğdayı çok özel bir şey. İnşallah bunu dünyaya kendisini kabul ettirecek bir ürün olarak taşıyacağız. Bizler gelip geçici insanlarız. Yarın hiç birimiz olmayacağız ama Bolu hep olacak. Bunun için Bolu’yu çok iyi tanımak, tanıtmak ve geleceğe taşımak durumundayız. İnşallah önümüzdeki süreçte Bolu’yu hep beraber turizm kenti, spor kenti, spor kenti derken futbol akla geliyor. İşte futbol takımlarının kamp yapması için yaptığımız görüşmelerde bu sene 170 tane takımın burada kamp yaptığını belki hepiniz biliyorsunuzdur. Ben ilk belediye başkanı olduğumda 300 kadar futbol sahasının planlamasını yapmıştım. Bakın benden başka hiç kimse sahip çıkmamıştır. Şuan Allah razı olsun Emine Hanım sahip çıktı. Bu yıl belki 5 tane daha futbol sahası yapmayı düşünüyoruz. Gelecek sene bu 170 takım iki misline çıkacak. Ondan sonra oteller yetmeyecek. İnşallah kışın Antalya nasıl dünya futbol takımlarını, Avrupa futbol takımlarını topluyorsa, yazında Bolu toplayacak. Bunun için her şeyimiz var.” diye belirtti.

“Bizim Memleketimizin Diğer Adı Aşçılar Diyarı.”

Başkan Yılmaz’ın ardından konuşma yapan AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın; “Bu ödül verilecekse, Bolu tarafından verilmeli. Çünkü bizim memleketimizin diğer adı aşçılar diyarı. Bunun da bir gelişme olduğunu düşünelim. İnşallah ilerleyen zamanlarda bu bize nasip olur. Bu aşamada da tarihe, kültüre sahip çıkmanın, yemeğin de bir kültür olduğu bilinci ile bu kültüre sahip çıkarak, geleceğe doğru adımlarla ilerlemenin mümkün olduğunun da, örf adet gelenek, bunların ne kadar önemli olduğunun da bir kez daha bu şekilde gözler önüne serilmesinin de önemli olduğunu düşünüyorum. Kadın belediye başkan yardımcılarımızın bu noktada çok emek sarf ettiklerini biliyorum. Onlar bir kadın mahareti ile hamaratlığı ile bu konunun da üstüne giderek elinden tuttular ve sağ olsunlar belediyemizi bu ödüle layık hale getirdiler. Bütün çalışmalarda da vekil olarak yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Yılın Gastronomi Şehri Ödülü ile birlikte toplu fotoğraf çekimi ile program sona erdi. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar