Ara

Enerjİ İçecekleri

black energy

Birden hayatımıza girdiler, daha sonra çıkan ölüm haberleriyle popülerliklerini kaybetmekteler. Şu sıralar en popüler içecekler sıralamasında nerdeyse üst sıradalar. Üreticiler işi okadar büyüttüler alkollülerini bile yaptılar.  Bugün 12 yaşında enerji dolu olması gereken birçok çocuk kendimi yorgun hissediyorum diye bu tür içeceklere başvuruyorsa bu konu uzmanlar tarafından araştırılması gereken bir konudur.  Bağımlılık yaptığı kesinleşmiştir.. İçindeki yüksek kafein yoğunluğundan dolayı kani sıvılaştırması ve buna bağlı insan vücudundaki reaksiyonlar.

  Peki, enerji içecekleri sağlığa ne kadar zararlı?

Enerji içeceği nedir?

Enerji içecekleri, dayanıklılığı ve fiziksel performansı arttırmak fikrinden yola çıkılarak üretilmiş içeceklerdir.

Temel içerik maddeleri nelerdir?

Enerji içeceklerinin temel maddeleri kafein, taurin ve glukuronolaktondur. Piyasaya çıkan bazı yeni ürünler, haşhaş tohumu özü veya efedrin de içermektedir.

Kafein, insan vücudunun önemli noktalarından biri olan merkezi sinir sistemine etki etmektedir. Kafeinin zararları, tıbbında günümüzde belirttiği gibi insan vücudunu olumsuz etkileyip  kalıcı tahribata sebebiyet verecek derecededir.

*Beyne giden kan damarlarını daraltır.

*Uykusuzluk ve uyuyamama hastalıklarına neden olur.

*Alerjisi olanlarda yan etkilere neden olabilir.

*Hamileler de günde 3 bardak kafein tüketimi düşük oluşmasına neden olabilir.

*Bazı ilaçlarla kullanımı risklidir.

*Pektik ülser

*Düzensiz kalp atışı veya çarpıntı *Kalp rahatsızlıkları veya kalp krizi *Yüksek tansiyon

*Karaciğer rahatsızlıkları

*Panik atak, endişe ve psikolojik bozukluklar

*Kemik yoğunluğunda azalma  gibi kafeinin birçok zararı bulunmaktadır.

Taurin vücutta doğal olarak bulunan bir amino grup asittir. Amino grup asitler, Protein üretimine katkıda bulunur. Ayrıca, vücudu zararlı maddelerden, toksinlerden arındırdıkları da elde edilen bulgular arasındadır. Stresli zamanlarda ve yoğun fiziksel aktivitelerde, vücut az miktarda taurin kaybedebilir. Bazı kimseler, enerji içeceklerini vücutlarındaki taurin seviyesini eski seviyesine döndürmek ya da artırmak için içerler.

Günde 3000 mg-a Kadar taurin kullanımı güvenli kabul edilmektedir fakat hala üzerinde araştırmalar devam eden bu maddenin uzun vadede ne gibi zararları olabileceği hala bilinmiyor. Vücuda alınan taurine fazlası sadece böbrekler tarafından vücuttan atılır.

Enerji içecekleri sadece taurinden oluşmaz, içindeki guarana, kafein, şeker gibi maddeler kan basıncını yükseltebilir, kalp atım hızını artırabilir ve devamlı kullanılması halinde sağlıksız kilo artışına sebep olabilir. Kafeinin uykusuzluk, sinirlilik ve huzursuzluk hali olan anksiyeteye sebep olabileceği biliniyor. Enerji içeceklerinin özellikle alkolle birlikte kullanımı ve ağır sporlar sırasında tüketilmesi tavsiye edilmez.

. Amino asitler, Protein üretimine katkıda bulunur. Ayrıca, vücudu zararlı maddelerden, toksinlerden arındırdıkları da elde edilen bulgular arasındadır. Stresli zamanlarda ve yoğun fiziksel aktivitelerde, vücut az miktarda taurin kaybedebilir.

Glukuronolakton da vücutta doğal olarak bulunur. Doğal bir metabolit ve glikoz parçalandığında oluşan karbonhidrattır. Vücuttan zararlı maddeleri atmaya yardım eder, anında enerji verir.

   Kafein, merkezi sinir sistemine etki ederek, beyne giden ve beyinden gelen mesajları hızlandıran; böylece kişinin daha uyanık ve aktif olmasını sağlayan bir uyarıcıdır.

  Enerji içecekleri sağlığınızı nasıl etkilerler?

Enerji içecekleri hakkında yapılmış yeterli araştırma bulunmadığından, sağlık üzerine etkileri kesin olarak bilinmiyor. Bu ürünlerin üreticileri, ürünlerinin, fiziksel dayanıklılığı, zihni anlamda uyanıklığı ve konsantrasyonu arttırdığını, kişinin tepkilerini hızlandırdıklarını, metabolizmayı canlandırdıklarını ve toksinlerin vücuttan atılımını kolaylaştırdıklarını iddia ediyorlar. Bu içecekler sağlıklı, eğlenceli, gençleştirici bir imajla pazar

andıklarından, özellikle çocuklar ve gençlerden büyük ilgi görüyorlar. Oysa bazı bulgular, bu içeceklerin tüketiminde dikkatli olmak gerektiğini gösteriyor.

  Kimler enerji içeceklerinden

kaçınmalı?

Çocuklar

Enerji içeceklerinin sağlığa zararlı olduğuna dair yeterli kanıt bulunmasa da, çocuk ve gençlerin bu içeceklere dikkat etmesinde fayda var. Araştırmalara göre, enerji içeceği tüketen çocuk ve gençler uykusuzluk, yatağını ıslatma ve anksiyete gibi problemlerle karşı karşıya kalabiliyor. Günde iki ya da daha fazla enerji içeceği içen çocuklar sinirli, endişeli ve gergin olabiliyorlar.

Çocuğunuzun enerji içeceği içip içmemesine karar verirken, şu faktörleri göz önünde bulundurun:

Çocuğunuz bir fincan koyu kahve içse içiniz rahat olur mu? Çoğu enerji içeceği, koyu bir fincan kahveye eş değer veya kolalı bir içecektekinin iki katı kadar kafein içeriyor.

Çocuğunuzun ne kadar şeker tükettiği sizin için önemli mi? Bazı enerji içecekleri bol miktarda şeker içeriyor (her 250 ml için 5 çay kaşığı kadar)

İçecek çocuğunuzun sağlığı için yararlı mı, yoksa tehlike taşıyor mu?

Enerji içeceklerinin besleyiciliği neredeyse sıfıra denk.

Bazı enerji içeceklerinde doğal vitamin ve Mineraller bulunduğu iddia ediliyor ama bunlar taze meyve ve sebze yiyerek zaten alınabilir.

Çocuğunuz kaç yaşında?

Kafeinin sağlığa olan etkileri hakkında pek az şey biliniyor. Bu nedenle 10 yaş altı çocuklara kafein içeren içecekler, özellikle de enerji içecekleri vermek sakıncalı olabilir. Daha büyük çocuklar ve gençler de dikkatli davranmalı. İnsan beyni 16 yaşına kadar (bazıları bunun 21 de olduğunu iddia ediyor) gelişmeye devam ediyor. Kafeinin gelişme halindeki beyni etkilediği biliniyor ama bu etkinin olumlu ya da olumsuz olduğuna dair bir bilgi yok.

*Hamile kadınlar

Hamile kadınlara enerji içeceklerinden uzak durmaları öneriliyor; özellikle de gebeliğin ilk üç ayında. Bunun nedeni fazla dozda kafeinin düşük, zor doğum ve kilosu normalden az bebek doğurma risklerini arttırması.

*Aktif sporcular

Gatorade gibi egzersiz sırasında kaybedilen Su ve mineralleri takviye sporcu içeceklerinin aksine, kafein içeren enerji içecekleri susuzluğa sebep olabilir. Susuzluk ve egzersiz kombinasyonu ise tehlikeli bir kombinasyondur. Ayrıca pek çok ülkede insanlar, ağır bir idmandan sonra enerji içeceği içmemeleri konusunda uyarılıyorlar, bazı ülkelerde ise satışları bile yasak.

*Diyet yapanlar

Enerji içecekleri içerdikleri yüksek miktardaki şekerle de dikkat çekiyor. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, şekerden uzak durmanız gerekir. Bu durumda enerji içeceklerinden de uzak durmalısınız.

*Kalp hastalığı olanlar

*Kafeine duyarlı olanlar

*Alkol tüketenler

Enerji içecekleri ile Alkol karışımının sonuçları henüz tam olarak bilinmiyor. Geçmişte enerji içeceği ve alkol karışımı içerek ölenler olsa da, enerji içeceklerinin alkolle kullanıldığından ölüme sebebiyet verdiği kanıtlanamadı. Öte yandan böyle bir riskin varlığı da bu karışımdan uzak durmak için yeterli olsa gerek.

Share this:

İlginizi Çekebilir

One Reply to “Enerjİ İçecekleri”

  1. Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Gerçekten bu kadar zararlı bir ürün neden hayla piyasada satılıyor? Yetkililer ürünleri toplamalı.

Yorumlar