Ara

DÜNYA ŞAMPİYONU, GELECEĞİN YILDIZI CEREN YILMAZ

J.Keth Moorhead’ın belirttiği gibi “Hiç kimse başarı merdivenini elleri cebinde tırmanmamıştır.” Başarı büyük çabalar gerektirir. Belirlenen hedef için çalışmak gerekir. Destek, eğitim, öğretim, motivasyon, sabır, hırs, inanmak, gerekir. Strateji kurmak, rakiplerini iyi tanımak bu konuda da çalışmak, veri toplamak, yapılacak hamleleri çok iyi bilmek gerekir.

2004 doğumlu olan Mengen’li Ceren Yılmaz’da daha 10 yaşındayken Hedefini belirlemişti. Hedefi ağabeyi gibi Muay Thai sporunu yapmak ve bu yolda büyük başarılara ulaşmak. 2 kere Türkiye, 2 kere Avrupa, 2 kere Dünya şampiyonu olup, bir de üstüne “Geleceğin Yıldız Sporcusu “ödülünü Türkiye’ye getirirken, bu hedefe giden yoldaki zorlukları yaşayıp, bu basamakları tırmanıp, küçük yaşında büyük başarılara imza attı. Öğrenci Ceren Yılmaz ve hocası Ertan Akdoğan aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımıza verdikleri ‘2. kez Dünya şampiyonu olacağız’ sözünü de yerine getirmiş oldular.

– Ceren Yılmaz’a Muay thai eğitimlerini veren, hocası Ertan Akdoğan’ı tanıyarak başlayabilir miyiz? Neden Mengen’i seçtiniz, ilk geldiğinizde bir amacınız veya üstlendiğiniz misyonunuz var mıydı?

Antrenör Ertan Akdoğan; “Ben 22 yılımı bu spora verdim. Türkiye’ye ilk bu spor geldiğinde Mersin’de Engin Kısa hocamla beraber başladım. Ardından Çankırı’ya geldim ve sonra ‘Kendi ilçeme gideceğim, kendi ilçemde hep aşçılar şampiyon oluyor, aşçılığın dışında bu çocuklar şampiyon olamaz mı?’ dedim. İlk geldiğimde baktım ki 10 m. de bir kahve var. ‘Demek ki insanlar spor yapmıyor, sadece oturuyor.’ diye düşündüm. Burası küçük bir ilçe, 5 bin nüfuslu, 2100 tane öğrenci var ve hiçbir sosyal faaliyet yok. Bu öğrencilerin bazıları internet başında, bazıları maalesef sigaraya alışmış, bazılarını alkol alırken gördüm. İlçeler küçük yerler çocuğun yapacağı bir şey yok. Böyle şeylere eğlence diye takılıyor. Dolayısıyla ‘Ben buralıyım, Mengenliyim,  kendi ilçeme döndüm ve bir misyonum olması lazım.’dedim. Bu gençleri kurtarmam gerekiyordu. Buradaki gençlerinde yeteneklerini tüm dünyaya göstermem lazımdı. Kendim 3,5 yıl içerisinde 6 kere Muay Thai Milli Takımında, Milli Takım antrenörü olarak görev aldım. 2 kere Dünya şampiyonasında, 1 kere Avrupa şampiyonasında, 3 kerede Uluslararası Kupada görev aldım. Aynı zamanda Jiu Jitsu sporuyla da ilgileniyorum.   Jiu Jitsu sporunda 5 tane Türkiye şampiyonluğumuz, 4 tane Türkiye 2.’imiz, 3 tane Türkiye 3.’ümüz var.”

-Mengen’de Muay thai sporu ne zaman ve ilk olarak nerede başladı? Yaklaşık kaç öğrenciye bu ve benzeri spor dallarında eğitim vererek yararlanması sağlanmış oldu?

Antrenör Ertan Akdoğan; “Mengen’e ilk geldiğimde 2013-2014 yılında Mengen Halk Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde, Mengen Meslek Yüksek Okul’un içindeki spor salonunda açtığımız kursumuzda, usta öğretici olarak görev aldım. 1500 civarı sporcuya halk eğitim bünyesinde hizmet kursu ve sertifika verdik. Halk eğitimle, Mengen’de ilk defa Mengen Meslek Yüksek Okulu Üniversiteler Arası Muay Thai Şampiyonasında, Türkiye 3.lük madalyasıyla hem Mengen’e, hem de aşçılığa, aşçılığın dışında bir madalya getirmiş olduk. O spor salonumuz daha sonra yemekhane olacağı için kapatıldı. Şuan ki Belediye Başkanımız Turhan Bulut, Mengen terminalinin altındaki salonu, her şeyimizi karşılayarak bize tahsis etti. Mengen Halk Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde, biz yine burada kurslarımıza devam ettik. Şuan ki şampiyon olan birçok kursiyerimizde, halk eğitim müdürlüğünde kursiyer olarak başladılar. Belediyenin tahsis etmiş olduğu spor salonunda da antrenmanlarını yaptılar.”

-Spor çalışmalarınızda, maçlara katıldığınızda kurumlardan ve kişilerden destek gördünüz mü?

Antrenör Ertan Akdoğan; “Mengen Belediyesi şuan ki sporcularımızın sponsorluğunu üstleniyor.  Tabi ilçedeki en büyük desteğimizi bir önceki dönemdeki Kaymakamımız Yavuz Akyol, şuan ki Kaymakamımız Hasan Günaydın, Mengen Belediye Başkanımız Turhan Bulut, eski Halk Eğitim Müdürümüz Muharrem Çelik, şuan ki Halk Eğitim Müdürümüz Ahmet Çevik, İl Milli Eğitim Müdürümüz Salih Celepçi sayesinde kurslarımızı ve gençlerin önünü açtık. Gençlerimizden de bu şekilde, bu başarılar geldi. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Salih Bey özellikle spora çok pozitif bakıyor. Gençlerimizin bütün branşlarda yarışmasını istiyor. Bu sporcular Mengen Belediye Sporun aynı zamanda lisanslı sporcuları olarak, Mengen Belediye Sporun ve Mengen Kaymakamlığı’nın destekleriyle yarışmalara katılıyorlar. Yani kurumlar arasında birlik ve beraberlik içerisinde koordineli bir çalışmayla, herkes taşın altına elini koydu ve bizde bu başarıyı kazandık. Tabi yine şampiyonalara katılmamızda tüm Mengen destek oldu. Herkes irili ufaklı bizlere yardımcı ve sponsor oldu. GENTAŞ Yönetim Kurulu, Lezzet Dünyası, Mengen halkının bizlere destekleri çok önemliydi. Buradan tüm hepsine teşekkür ediyorum.”

– “Geleceğin Yıldız Sporcusu “ ödülüne layık görülen, Dünya şampiyonasında birincilikler getiren Ceren Yılmaz, Muay thai sporuna ilk olarak nasıl ve nerede başladı?

Antrenör Ertan Akdoğan; “Ceren, Mengen Halk Eğitim bünyesinde kursiyer olarak başladı. Şu anda da belediyenin lisanslı sporcusu olarak kursa devam ediyor ve sponsorluğunu da belediye ve birçok kurum üstleniyor.

Mengen Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ahmet Çevik; “Halk eğitim merkezimizde başarılı öğrencilerimizi, kabiliyetli öğrencilerimizi keşfedip, onları daha iyi yerlere taşımak amacıyla, halk eğitim bünyesinde, spor, resim, müzik gibi çeşitli kurslar açıyoruz. Bu öğrenci bizim kursiyerimizdi. Atatürk Orta Okulu öğrencisiyken ağabeyi Batuhan Yılmaz ile birlikte başladı. Buradan başlayarak, daha sonrasında ise belediye iş birliğinde ve o şekilde devam etmiş oldu.

Mengen İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Celepçi; “2013 yılında halk eğitim merkezi tarafından açılan muay thai kursunda 12 öğrencimiz kayıtlıyken, daha sonraki yıllarda öğrenci sayımız arttı. Muay thai sporuna da ilgi arttı. Bunların arasından birisi Batuhan Yılmaz’dı. Gelip giderken de spor hoşuna gidiyor ve o arada Ceren Yılmaz’da kurslara başlıyor. İki kardeş beraber kurslara gelip gittiler. Burada Ertan Bey’inde emeğini unutmamak gerekiyor. Öğrencilerle gece gündüz ilgilendi. Yarışmalara giderken sponsorlar buldu. En son Uzakdoğu’ya gittiler ve 2 kez dünya şampiyonu oldular.

-Ceren Yılmaz bu sporu tercih etme nedenin nedir? Ceren’in bugüne kadar kazandığı başarılardan bahsedebilir misin?

Yıldız Sporsu Ceren Yılmaz; “ Ben 10 yaşındayken ağabeyim Batuhan Yılmaz muaythai ve ju jitsu sporuna başlamıştı ve Kayseri’deki 2014 ju jitsu Türkiye şampiyonasına gitti. Orada şampiyon oldu. Arkasından 2014 de Romanya ya gitti. Ağabeyim bu başarısı bana Büyük bir heves verdi. Ağabeyim gibi bende şampiyonalara gidip şampiyon olmalıyım diye düşündüm ve hocama mesaj attım ‘Beni de kursa alır mısın?’ diye. Hocam da ‘Gel basla.’ Dedi. Bendeki yeteneği görüp özel olarak yetiştirdi ve bu günlere geldik.

Antrenör Ertan Akdoğan; “Ceren Yılmaz kendisi il şampiyonlukları aldı 3,5 yıl içerisinde. 2 kere Türkiye 2.si, 2 kere Türkiye şampiyonu, 2 kere Uluslararası Avrupa Kupasında Şampiyonu, 2 kerede 2017 ve 2018 yıllarında Tayland Bangkok’ta Dünya Şampiyonu oldu. 14 yaş grubunda  “Dünyada Gelecekteki Yılın Yıldız Sporcusu” ödülünü aldı. Aynı zamanda Ceren Yılmaz Bolu’da 2 yıl üst üste Muay Thai de “Yılın Sporcusu” seçildi. Kendisi aynı zamanda Sivas’ta Altın Kemer Turnavası yapılmıştı 2016 yılında. Orada 44 kiloda 2 maç kazanaraktan altın kemer sahibi olmuştur.

– İlk maçında neler yaşadın? Çalışırken zorluklar yaşadın mutlaka, o zorluklardan bahseder misin?

Yıldız Sporsu Ceren Yılmaz; “  Küçücüktüm. 30 kiloydum. 10 yaşındaydım. Mesela ben şınav çekemiyordum. Kollarım güçsüzdü, çok ağrıyordu. Bu yıl kollarım güçlendiğinden çekmeye başladım. Tabi kendimden büyüklerle maç ya da spor yaptığımda canım yanıyordu. Onların kemikleri benden daha iri oluyordu. Bende hem bayan hem de yaşım küçük olduğu için canım yanıyordu.

-Bu zorluklar karşısında, ben başaramayacağım gibi ümitsizliğe kapıldın mı? Canın yandığı halde yılmıyorsan, seni bu kadar hedefe kilitleyen kafandaki düşünce neydi?

Yıldız Sporsu Ceren Yılmaz; “  Hayır kapılmadım. Maçlara çıkmak, ringe çıkmaktı. Daha sonra da dünya şampiyonu olmaktı. O bana vurdukça ben hırslanıyorum. Ben hırslandıkça daha çok vuruyorum. Temelinde hırs yatıyor. Hırs olmazsa kazanmada olmaz.

-Maça çıkmadan önce ve maç esnasında ne düşünüyorsun, yaşadığın duyguların nelerdir?  Bu maçları kazanırken ruhen ve bedenen neler hissediyorsun?

Yıldız Sporsu Ceren Yılmaz; “  Ruhen açık söylemek gerekirse ben kendimden böyle bir şampiyonluk beklemiyordum. Hocam sağ olsun yapabilirsin diye söyledi ve çok destek çıktı bana ve bende hocama inandım başardım. Gerçi ben çok antrenmanı seven biride değilim. Ama mecburen çalışmak zorundaydım. Çok çalıştım ve tabii ki zorlandım.

– Çalışmaların esnasında seni motive eden bir şeyler var mı?

Yıldız Sporsu Ceren Yılmaz; “ Wai Khru Muay thai sporunun saygı dansı. Maça başlamadan önce saygı dansını yazıp öyle başlıyoruz. Arka fonda çalan bu müzikten hemen, çarçabuk ve çok etkileniyorum. Müziği duyunca motive oluyorum. Müziğe eşlik ederek hamlelerimi yapıyorum.

-Şampiyonaya çıkış basamaklarından bahsedebilir misin? Dünya şampiyonasına ulaşan bu hedefinde Ceren Yılmaz şampiyonaya nasıl hazırlandı neler yaşadı

Yıldız Sporsu Ceren Yılmaz; “ Kategorimde 8 sporcu vardı. Dünya Şampiyonasına çeyrek finalden başladım. Belki bir ihtimal başarırım diye düşündüm. Çeyrek finalde rakibim Filipinliydi. İlk rauntta üstüne baskı kurdum. 2. Rauntta biraz daha baskı kurarak hocamda gerekli taktikleri verdikten sonra onu nakavt ettim. Oradan yarı finale çıktım. Yâri finalde rakibim Belçika idi. Belçika maçı çok sağlam bir maçtı. İlk raunt ortada geçti. Ben biraz daha üstündüm. 3. Rauntta da hocamın verdiği taktikle yendim. Sonra finalde Rus rakibim benden 10-15 cm. uzundu. Ama başardım.

Antrenör Ertan Akdoğan; “Tayland’a biz bir ay önce gittik ve kamp yaptık. Orada hazırlandıktan sonra Bangkok’a geçtik. Burada ilk maçta Filipinli rakibini nakavt ederek, 2. Maçta Belçikalı güçlü bir rakibine 2-1 galip gelerek, finale Rusya’ya çıktık. Finalde Rus rakibini üstün bir oyunla hiç raunt vermeden 3-0 yendikten sonra Dünya şampiyonu olduk. 2018 Dünya şampiyonası maçı için bu kampa giderken uçak biletlerimizi Bolu Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz karşılamıştı. Bizde kendilerine destekleri ve sponsor oldukları için teşekkür ziyaretinde bulunmuştuk. Kendileri bize ödül takdim ettiler. Bolu Valimiz Aydın Baruş’da bizi tebrik etti, sohbet ettik ve kendilerine destekleri için teşekkürlerimizi sunduk. Yine bu kampa giderken bize maddi olarak destek veren Mengen Belediye Başkanımız Turhan Bulut, Mengen Kaymakamımız Hasan Günaydın,  GENTAŞ Yönetim Kurulu, Lezzet Dünyası, Mengen halkına bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

-Ceren Yılmaz’ın aldığı ‘Geleceğin Yıldız Sporcusu’ ödülü ile ilgili bilgi paylaşabilir misiniz?

Antrenör Ertan Akdoğan; “Bu sene çok değerli bir ödül aldık. Dünya şampiyonu olduktan sonra İfma tarafından yapmış olduğu kaliteli maçlardan dolayı kızımıza ‘Geleceğin Yıldız Sporcusu’ ödülü verildi. Bu ödülümüzü, Tayland Bangkok’ta Uluslararası Muay Thai Federasyonu tarafından 14 yaş grubunda  “Dünyada Gelecekteki Yılın Yıldız Sporcusu” ödülünü bizlere takdim ettiler. Bu ödülü biz 86 ülke içerisinde Türkiye’de tek bayan sporcu olarak almış olduk. Türkiye’de ilk defa bu ödül Ceren Yılmaz’a takdim edilmiş oldu. Bizim için ayrı bir onur ve gururdur.

-‘Geleceğin Yıldız Sporcusu’ gibi bu özel ödülden yaklaşık kaç tane verildi ve Türkiye’den başka alan oldu mu? 

Antrenör Ertan Akdoğan; “ Diğer ülkelerde var ama herkese farklı kategoride verdiler. Toplam 10 kadar sporcuya ödül verildi. Ceren’in sıkletinde genç bayanlar kategorisinde ‘Geleceğin Yıldızı’ olarak Ceren’e verdiler. Mesela erkekte bir başkasına, büyük bayanda da bir başkasına verdiler. Ama Türkiye adına bu ödülü bir tek bizim sporcumuz Ceren Yılmaz aldı. Birde federasyon As Başkanımız ‘Türkiye En Büyük Takım’ ödülünü aldı. Türkiye 45 sporcuyla yarışmaya katılmıştı ve biri Ceren, diğer 4 tanesi erkeklerde olmak üzere 5 altın madalya, gerisi de gümüş ve bronz madalya olarak toplamda 20 civarında madalya aldık. Ama ‘Özel Ödülü’ Türkiye adına Ceren aldı. Bu da ayrı bir gurur oldu.”

-Dünya şampiyonası maçlarında yaşadığın, seni etkileyen herhangi bir olay oldu mu?

Yıldız Sporsu Ceren Yılmaz; “ Final maçına çıkacaktım. Belçikalıyla yapacağım maç esnasında bacağıma, kaval kemiğime darbe aldığımdan bacağım morarmıştı ve acıyordu. Hocamla konuştum. ‘Hocam bacağım ağrıyor, kaybedebilirim’ dedim. Hocam benimle konuştuktan sonra kararımı verdim. Ben kaybetmeyi düşünen biri değilim. Zaten ben kaybetmeyi de hiç sevmiyorum. Çok kötü bir durum ve şuana kadar başladığımdan beri 3 kere maç kaybettim. O yüzden sürekli baskın olmak durumundayım. Hep beynimde bunu düşündüm. ‘Ben bunu yeneceğim, yenmek zorundayım.’ dedim ve üstünlük kurarak başardım. Sonuç olarak, Rus rakibimle maça çıktım ama ağrıyan bacağıma rağmen maçı kazandım.”

Antrenör Ertan Akdoğan; “Belçikalıyla yapacağımız maç öncesi Ceren bana ‘Hocam bacağım ağrıyor.’dedi. Ben de ‘Ceren bacağın ağrıyor. Kaybetmek için bahaneni bulmuşsun. Ama ben kazanmak için ne diyorsun, ona bakıyorum. Ring burada, kaybetmek için hazırsın. İnersin, dersin ki ‘Hocam bacağım ağrıyor.’ Ama kazanmak için ring seni bekliyor. Buranın şampiyonu sensin. Buraya bir şampiyon geldi geçen yıldan ve bu sensin. Şu an yarı finale geçtin ve finalde sen bu Rus’u yeneceksin. Ama bahanen eğer bacağınsa, evet, kaybettin. Şimdiden kaybetmiş olabilirsin. Bu çok normal, önemli olan kazanmak, kazanmaya inanmak. Şimdi bırak bacağını, kazanan bir yıl boyunca konuşulur. İkinciler hiçbir zaman konuşulmaz. Kaybedenler hiç konuşulmaz. O yüzden şimdi çıkacaksın ve bu maçı kazanacaksın.’dedim. Nitekim o şekilde 3 raunttun üçünü de çok rahat bir şekilde kazandı. Kaybetmek bahanemiz olamaz hiçbir zaman, kazanmak için çareler aramamız gerekiyor.”

– Ceren Yılmaz’ın gelişimi, beslenmesini, konusunda nelere dikkat ediyorsunuz?  Kilo ve boy persentili uyumlumu?

Antrenör Ertan Akdoğan; “ Tabi her zaman beslenme konusunda uyarıyorum. ‘Şunu yiyebilirsiniz, şunu yiyemezsiniz.’ diye. Ama her zamanda ben takip edemiyorum. Sporcu beslenmesini birazda kendisi bilecek. Şampiyonadan sonra normalde bir 1 ay ya da 15 gün free time dediğimiz, sporcularımıza zaman bırakıyoruz. Onlara istediğinizi yiyip içebilirsiniz diyoruz. Ama daha sonra hemen beslenmeye dikkat edeceğiz. Çünkü kilomuz bizim için önemli. Biz geçen sene dünya şampiyonu olduğumuzda 44 kiloyduk, bu sene 48 kilo ile şampiyon olduk. 50 kiloda okul sporlarında Türkiye şampiyonu oldu. Esasında ceren o zaman 46 kilo geliyordu ama sıklette 46-45 kilo ve 50 kilo vardı. Cerende 46,5 geldiği için mecburen 50 kiloda dövüştü ama 50 kiloluk kızların hepsini yendi. 4 maç kazandı Türkiye şampiyonu oldu. Biz bu sene onun 48 kiloda kalmasını istiyoruz. Kilo ve boy persentili çok uyumlu, hatta boyumuz daha uzun. 1,64 boyu var, kilosu 48. Boy uzun, kilo biraz düşük olursa, ringdeki avantaj ona göre daha fazla oluyor.  Rus sporcu kendinden 15 cm. daha uzundu mesela ama onu da çok rahat yendi. Yani gücü ve boyu şuan tam orantılı durumda..”

– Sporda başarılara imza atan çocuklarınızın babası olarak sizin duygu ve düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Babası Burhan Yılmaz; “Kızımla oğlum ikisi de başladılar. İkisi de başlangıçtan itibaren iyi ödüllerle, iyi madalyalarla geldiler. İlk başlangıçları iyiydi zaten sporda. İlerlettikçe daha da ileriye açılmaya başladılar. Balkan olsun, Avrupa olsun. Kızım 2 defa dünya şampiyonu oldu. Şu anda Bolu’da spor lisesine verdik. Öğrenimine burada devam edecek. Aynı zamanda Bolu’da boks derslerine de gidiyor. Tabii ki çok gurur verici bir şey, herkesin yaşaması gerekir.”

-Ceren’in kendine örnek aldığı abisi Batuhan Yılmaz’ın spordaki başarılarından da bahsedebilir misiniz?

Antrenör Ertan Akdoğan; “ Abisi Batuhan Yılmaz ’da benimle beraber buradaki 5 yıllık süreç içinde Romanya’da yapılan Jiu Jitsu Dünya şampiyonasında 5. Olmuştur. Türkiye’de yapılan 2014 yılın Ağustos ayında Kayseri’de Türkiye şampiyonu olmuştur. Daha sonra muay thai branşında 2016 yılında Türkiye şampiyonu oldu. Ardından milli takıma seçildi. Milli takımda da uluslararası international open cupta yine Avrupa şampiyonu olmuştur kendisi. Halen aktif şekilde devam ediyor. Kız kardeşine de bizimle beraber yardımcı olmaya çalışıyor. Onunda hedefi yine bu sene ağabey, kardeş dünya şampiyonu olmak. Bunun içinde önce önümüzdeki uluslar arası kupaya katılacağız, arkasındanda nasip olursa dünya şampiyonasına iştirak edeceğiz. Şuan ki hazırlıklarımız 2018 yılının 14-18 Kasım ayında yapılacak olan Antalya’da yapılan Uluslararası Avrupa Kupası EMF international  open cupa katılıp, milli takım kriterini yakalamak istiyoruz. Yaklaşık 5-6 sporcumla katılacağım oraya. 2019 yılında Muay Thai Dünya Şampiyonası Antalya’da yapılacak. Orada da inşallah güzel bir şekilde ülkemizi, ilimizi ve ilçemizi tanıtıp 2019 yılında da dünya şampiyonluğunu getirip kırılması zor rekorlara doğru gitmek istiyorum nasip olursa.”

-Yılmaz kardeşler gibi başarılara imza atmış diğer öğrencilerinizden de kısaca bahsedebilir misiniz?

Antrenör Ertan Akdoğan; “ Bolu AİBÜ okuyan Dağıstanlı sporcumuz Muhammet Karatov öğrencimle, 3 yıl içerisinde farklı branşlarda 6 tane Türkiye şampiyonluğu, 1 tane MMA kafes dövüşünde dünya şampiyonluğunu kazandık. Jiu Jitsu combat, Sambo combat, mma ve muay thai branşlarında 6 Türkiye şampiyonluğu ve bir dünya şampiyonluğunu, Mengen sponsorlarının desteğiyle kazanmış olduk.”

-Bireysel sporlarda desteğin öneminden bahsedebilir misiniz?

Antrenör Ertan Akdoğan; “Bu aslında bütün dallar içinde geçerli. Birileri destek vermedikçe başarma imkânı düşer. Örneğin; resim kursunda malzeme alamayan öğrenciler, nasıl resim yapmaya devam edebilir? Bunun gibi yer, saha, imkan olmazsa, para, malzeme olmazsa hiçbir şey yapılamaz. Bu yarışmalara giderken bize maddi sponsorluk yapılmazsa, biz de bu yarışmalara gidemeyiz. Bu çocuklarda, bu başarıyı alamaz. Halk eğitim kurs açmazsa, bu çocuklar keşfedilip, yetişemez. Halk eğitim benim maaşımı ödemezse, ben burada görev alamam. Belediye yeri tahsis etmezse, antrenman sahası bulamayız. Belediye, kurumlar ve şahıslar sponsorluğunu karşılamazsa, bu sefer yarışmalara katılamayız. Bu da demek oluyor ki evet, herkes taşın altına elini koyacak. Bizim başarılarımızı Bolu’nun tüm ilçeleri ve tüm Türkiye sahiplensin. Bireysel sporlar tamamen destek gerekir. Destek yoksa bireysel sporda hiçbir şey olmaz. Ama sadece sözde sahiplenmesin, herkes bize maddi manevi destek olsun, biz gerisini yaparız. Nitekim iki yıldır biz üzerimize düşeni yapıyoruz ve çalışmalarımızı da halen Mengen Belediyesi bünyesinde sürdürüyoruz.”

-Siz amacınız doğrultusunda, elde ettiğiniz bu başarılarla sadece Mengen’i değil, aynı zamanda Bolu’yu, Türkiye’yi de dünyaya tanıtmış olduğunuzu belirtiyorsunuz.  

Antrenör Ertan Akdoğan; “Evet, bizim amacımız sadece Mengen değil. Bizim amacımız Bolu’da değil. Zaten biz bizi aştık. Biz Bolu’yu da aştık. Neden çünkü biz Türkiye’ye mal olduk. Benim sporcum dünya şampiyonu oldu. Avrupa şampiyonu oldu. Avrupa ve dünya şampiyonu olan bir sporcu, artık ülkeye mal olmuştur. Ülkeye mal olduğumuz için biz sadece Mengen’e, Bolu’ya hizmet etmiyoruz. Biz tüm ülkeye hizmet ediyoruz. Çünkü biz milli bir bayrak, milli bir dava için uğraşıyoruz. Hedefimizde bayrağımızı en üste, yukarıya en tepeye çıkartmak.. Bu bir sevda, bu bir aşk, eğer aşk varsa, işinizi de seviyorsanız, yeterli desteği de buluyorsanız başarı kaçınılmaz. Ben kendime inanıyorum, güveniyorum. Sporcularıma da güveniyorum. Herkeste bize güveniyor. Bundan sonra 2019 yılına bakıyorum artık.”

-Türkiye’ye mal olmuş Ceren Yılmaz gibi kişilerin keşfedilmesini, yetiştirilmesini sağlayan Mengen Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu’nda verilen bu kurslar ve kursların devamıyla ilgili bizlere bilgi paylaşabilir misiniz?

Mengen Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ahmet Çevik; “Mengen Halk Eğitim faaliyetlerine ilgi hem yetişkinler olarak, hem de çocuklar olarak çok güzel. Halk eğitim biliyorsunuz 7’den, 70’e hitap eden bir kurum. Sadece öğrencilere değil, ev hanımları da çalışanlarda herkes katılabilir. Katılmak isteyen bütün kursiyerlerimizi, öğrencilerimizi bu kurslara dâhil edip, hem teknoloji bağımlılığından onları kurtarmak istiyoruz, hem sanata, spora olan ilgilerini artırmak, hem de kendilerini daha rahat ifade edebilecek, kendilerine özgüvenleri yükselebilecek şekilde ifade etmelerini sağlamak istiyoruz. Çocukların enerjilerini sarf etmeleri, o fazla enerjiyi atmaları bakımından da çok önemli olduğu için bu kurslara çok önem veriyoruz.  Resim ve spor kurslarımızda bu dönemde, hafta içi ve hafta sonu olarak Mengen Halk Eğitim de devam ediyor.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Celepci; “Eğer öğrenciye, gençlerimize bu kurslarımızla sahip çıkılırsa, bu tür ufak yerlerde Mengen’imiz gibi imkânları dar olan yerlerde Mengen’deki öğrencilerimiz güzel dereceler alırlar. Bizimde amacımız Mengen’imizde yeni öğrenciler keşfedip, sporda, akademik başarıda, aşçılıkta bu tür kabiliyetleri keşfetmek. Bunun içinde yine spor, resim, bağlama, voleybol, basketbol gibi kurslarımız devam edecek.  Bunlardan da inşallah şampiyon öğrencilerimiz çıkar. Tabi başarı tesadüfü değildir. Başarı çalışmayla olur. Tabi başarıyı desteklemekte gerekiyor. Ödüllendirmek gerekiyor. Bu bir ekiple olan bir şey, tek başına başarılı olamazsınız. Mengen’de de bunlar sağlanıyor. Çalışmak isteyenler için proje üretmek isteyenler için bu tür imkânlar var. Mengen’imiz bu konuda şanslı. Tabi bu başarılarla ülkemizin, Mengen’imizin, Bolu’muzun tanıtımına da büyük bir katkı sağlanıyor. Çünkü öğrencimiz dünya şampiyonu olduğu zaman ay yıldızlı bayrağımızı göndere çektirdi. Bu bizim için büyük bir gurur kaynağı. Hem millet olarak, özellikle hem Mengen olarak. Çünkü Mengen’imiz hep aşçılığıyla bilinen tanınan bir ilçemiz. Ama sporla da bu şekilde bir nebze öne çıkmış oldu.”

Sevgi ve saygılarımla…

Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar