Ara

Diyete rağmen kilo verememenin sebebi tıbbi olabilir

Diyete rağmen kilo verememenin sebebi tıbbi

olabilir

Uzm. Hatice Baygut, diyet yapılmasına rağmen kilo verilememesinin

tıbbi sebeplerinin olabileceğinin altını çizdi

Diyet yapan bir kişi için, ayda 2-4 kilo kaybının ideal olduğunu belirten Uzman Hatice Baygut; bazı hastalıkların ise kilo verilmesine engel olabileceğini belirtti. Diyet yapıldığı halde kilo verilememesinin ya da kilo kaybının durma noktasına gelmesinin tıbbi sebepleri olabileceğini ve nedenlerinin araştırılması gerektiğini vurgulayan Uzm. Baygut; buna yol açabilecek bazı sebepler hakkında da bilgi verdi.

Fazla kiloya sebep olabilen bir hastalığınızın bulunması

Bir doktora danışmadan, kendi kendine yapılan diyetler belli bir süre sonra başarısızlıkla sonuçlanabilir. Farkında olmadığınız bir tiroid hastalığı, gizli şeker ya da insülin direnci, böbreküstü bezlerinin fazla çalışması, polikistik over sendromu gibi durumlar kilo verememenizin tıbbi sebepleri olabilir. Bu tür hastalıklar, her yaşta ortaya çıkabileceği için kilo vermekte zorlandığınızda ya da kilo vermeniz durduğunda bu hastalıkların bir uzman hekim tarafından araştırılması gerekir.

Doğru olmayan beslenme uygulamaları

Bir diyet sizi aç bırakıyorsa o diyet doğru diyet değildir. Çok düşük kalorili diyetler vücudumuzdan yağ dokusu ile beraber fazla miktarda kas dokusu kaybına da yol açarlar. Gün içerisinde enerjiyi en fazla harcayan, kaslarımızdır. Kas kaybı ile beraber metabolizma hızınız yavaşlar ve kilo kaybına karşı bir direnç oluşur, hatta eskisinden fazla kilo alınabilir.

Psikolojik problemler bulunması ve aşırı stres hali

Psikolojik problemleriniz ya da aşırı stresli bir yaşantınız varsa, kilo verme konusunda başarısız olma ihtimaliniz artar. Bu problemler için kullanılan bazı ilaçlar da, yan etki olarak kilo artışına yol açabilir.

Kişinin düzenli ve kendisine uygun bir egzersiz yapmaması

Kilo kaybı, kişinin günlük aldığı kaloriden daha fazla kalori yakmasıyla olur. Bunu da, uygun bir beslenme programına ilave edilen egzersizlerle daha kolay sağlarız. Aynı zamanda yapılan egzersizler, kas kitlenizin korunmasını sağlar ve metabolizma hızınızın azalması engellenmiş olur.

Aileniz ve çevrenizden yeterli desteği alamamak

Kilo vermeye karar vermek sizin için en önemli adımdır. Bu adımı atarken ailenize ve çevrenizde beraber olduğunuz herkese söylemelisiniz. Onlardan size destek olmalarını ve gerektiğinde sizi uyarmalarını isteyin.

 

 

 

 

 

 

kadinvekadin

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar