Ara

Din Görevlileri İstişare Toplantısı

https://www.youtube.com/watch?v=RBPVjivjTzs

“Camilerimizi, minberlerimizi, mihraplarımızı her türlü ideolojiden uzak tutacağız…”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Güneydoğu’da görev yapan din görevlileriyle buluşmasını sürdürüyor. ‘Din Görevlileri İstişare Toplantısı’ için önceki hafta Mardin’e giderek iki gün süren programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, toplantının ikinci ayağının gerçekleştiği Van’da bölgede görev yapan Din görevlileriyle bir araya geldi.
Van’da Rescate Otel’de düzenlenen istişare toplantısına Diyanet İşleri Başkanlığından geniş bir heyetle katılan Başkan Görmez, iki gün boyunca bölgede görev yapan din görevlilerinin sorunlarını dinleyecek.
Son zamanlarda terör saldırılarına maruz kalan Cizre, Silopi, Silvan, Sur ve Nusaybin’den yaklaşık 500 din görevlisinin katıldığı toplantının açılışında konuşan Başkan Görmez, toplantının bir dertleşme toplantısı olduğunu, bölgede yaşanan sorunların ve çözüme yönelik fikirlerin müzakere edileceğini belirtti.
Başkan Görmez, konuşmasında iki hususun müzakereye açık olamayacağını söyleyerek, “Bu toplantı bir dertleşme toplantısıdır. Birçok zorluklar yaşadınız. Hepinize geçmiş olsun. İki gün boyunca burada yaşanan sorunları ve çözüme yönelik fikirleri konuşacağız. Ancak iki husus müzakereye açık değildir. Bunlardan birincisi, camilerimizi, minberlerimizi, mihraplarımızı her türlü ideolojiden uzak tutacağız. Diğeri ise, bu topraklarda her türlü ırkçılığı, ayrımcılığı bu toplumun imanını, değerlerini yok etmeyi hedefleyen herhangi bir ideolojiyi asla mihraplarımıza, minberlerimize yaklaştırmayacağız” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez – Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar