Ara

Demet Demirkaya

Merhabalar…Benim adım Demet Demirkaya ..NY eyaletinin Long Island bölgesinde oturan ,18 yaşında evlat sahibi bir ev kadınıyım ben..Her Türk kadını gibi çocuğuma verdiğim öncelikler nedeniyle yıllardır büyük bir tutkum olan çok sevdiğim atlara zaman ayıramamıştım..Nihayet onun kendi ayakları üstünde durmaya başladığından emin olduğum bu son birkaç senede bu sevgimi yaşama firsatı buldum..Geçen yıl ekim ayında bir tesaduf sonucu tanıstığım Kathleen Kotler, bana kurucusu olduğu Excel Equestrian and Therapy Centerda yaptığı özverili çalışmaları bu calışma ve hizmetleri kimlere verdiğini anlattığında ve bunu hangi şartlarda gerçekleştirmeye çalıstığını öğrendiğimde aklımda sadece birşey vardı..ona yardım edebilmek..

Equine Therapy, yani atla terapi, engelli çocuk ve erişkinlerin atın çok boyutlu ritim ve hareketleri kullanılarak duygusal zihinsel ve fiziksel gelismelerine yardımci olmayı hedefleyen alternatif bir tedavi şekli..Excel Equestrian çiftliğinde bu amaçla hizmet veren 6 at bulunmakta..Kathleen Kotler gelen öğrencileri direk ata bindirmek yerine önceliği atı tanıtmaya, ögrenciyle at arasındaki iletişimi kurmaya vermis…Bu bir kişisel gelişim de aslında. Atla bağ kurulduktan ve karşılıklı güven sağlandıktan sonra binicilik eğitimine geçiliyor Excel’de..Denge, koordinasyon, duruş (postür) kontrolü, ince motorik gelişim, konuşmayı uyarmak, kognitif becerileri ve iletişim becerilerini yükseltmek hedefleri arasında bu terapinin.• Serebral palsy ve diğer bedensel problemler,

•Down sendromu,

•Beyin travması,

•Otizm ve diğer yaygın gelişimsel        bo zukluklar vs. atla terapiden faydalanabilecek rahatsızlıklar arasında.

Tamamen kurumsal veya kişisel bağ ışlarla ayakta durabilen bu kuruluşta gönüllü calısabilecek atları seven cocuklara yardımcı olmak isteyen zamanı ve gücü olan her arkadasımıza ihtiyaç var. Atlarla zaman geçirme şansına sahip olurken bir yandan da onlarla ilgili inanilmaz bilgiler ediniyor karsıliksız birşeyler yapmanın mutluluğunu tadıyorsunuz. At bir huzur kaynağı..onun varlıgında zamanı durdurup baska bir boyuta geçiyorsunuz…Ben bu kuruluşta gönüllu çalısıyorum ve çiftliğimizi görmek tanımak arzusunda olan her arkadasımızı önceden haber verilirse karsılayarak bilgi vermekten ciftliği gezdirmekten büyük mutluluk duyacağım. Dil problemi yaşayan ulaşım sorunu olan arkadaşlarımıza bu konuda da yardımcı olabileceğim gibi her arkadasımız arzu ettikleri gibi çiftlige gidip kendileri de görebilirler.

“Engel” engel olmasın..İki güzelliği ..atları ve çocuklari biraraya getiren bu kurulusta cocuklarınız engelli olsun olmasın atla binicilik dersi alabilir.Çocuklarınız bu güzel bahar ve yaz aylarında bilgisayar ,TV önlerinden kurtarıp doğayla içiçe olabilecekleri bir ortama getirip almadan vermeyi,bir başka canliya sevgi ve saygı duymayi,dogayi sevmeyi ve yaşamla barısık olmayı ögretmek istemezmisiniz?

    Equine Therapy is used to teach riding skills to people with disabilities. Therapeutic riding is beneficial for children and adults who present with any of a wide range of cognitive, physical, and emotional conditions. Riding a horse provides a unique, sometimes profound, recreational or leisure activity for many. Working with horses can provide more than just riding skills – participants can also learn companionship, responsibility, confidence, leadership, vocational and educational skills,physical benefits .

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar