Ara

“ÇÖLYAK HASTALIĞI BÜYÜMEYİ ETKİLİYOR”

Boy kısalığına dikkat çeken Çocuk Doktoru Prof. Aysun Bideci aileleri uyardı, önceki yıllara göre pantolon paça boyunun değişmemesinin büyüme geriliği anlamına gelebileceğini söyledi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aysun Bideci, boy ve ağırlığın yaşa, cinse göre hazırlanmış normal büyüme eğrilerinin alt sınırının altında olması ya da normal eğride giderken aşağıya inmesinin, “büyüme geriliği” olarak tanımlandığını söyledi.

Normalde çocukların her yaşta belirli oranlarda büyüdüğüne dikkati çeken Bideci, şöyle devam etti:

“İlk bir yılda 25 santimetre, 1-2 yaş arası ortalama 10-12 santimetre, 2-4 yaş arası yılda 7 santimetre, 4 yaştan ergenliğe kadar yılda 5 santimetre boyda uzama olur. Ergenlik boyunca toplamda kızlar 20-25 santimetre, erkekler 25-30 santimetre uzarlar. Ayrıca çocuğun boyunun, büyüme eğrisinde yaş­a göre yüzde 3’ün altında olması büyüme geriliğinin habercisi olabilir. Aileler çocuklarının önceki yıllardaki kıyafetlerini rahatlıkla giyebildiğini, etek boyu ya da pantolon paça boyunun değişmediğini, sınıfta yaşıtlarına göre boyunun kısa olması gibi bir durumu gözlemliyorlarsa, boy kısalığı ve büyüme geriliğinden şüphe etmeli.”

“ÇÖLYAK HASTALIĞI BÜYÜMEYİ ETKİLİYOR”

Bideci, büyümeyi etkileyen faktörler arasında genetik özellikler, beslenme, hormonal denge, kemik yapısı, psikososyal etkiler, kronik hastalıkların yer aldığına değindi. Bideci, “Kronik hastalıklarda çölyak hastalığı önem arz eder. Özellikle kilo azlığı ve boy kısalığı olan çocuklarda çölyak hastalığı araştırılmalıdır” dedi.

 

 

 

NTV

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar