Ara

CODEK

 

969694_375763245875017_1822443561_n970830_374914855959856_1467225614_n

Ciğerlerimiz, oksijen kaynağımız, aralarında yürüdüğümüzde, diktiğimizde, ilgilendiğimizde bize tarifi imkânsız bir mutluluk ve huzur veren ağaçlarımız. Ab-i hayatin en önemli unsurlarından biri.

Size CODEK’ den ÇORUM DOĞA EĞİTİM VE
KÜLTÜR DERNEĞİ’ nden bahsedeceğim. Bir kaç yıl önce köyün birinde Habip isminde bir delikanlı vardı. Habip bir orman köylüsüydü. Köyünde doğmuş doğayla iç içe büyümüştü. Zaman geldi İstanbul’a göç etti. Fakat köyünden kopamamış ve her fırsatta köyüne gidiyordu. Köyde onu üzen bir durum vardı. İnsanlar yaşlı ağaçları, tarihi niteliği olan bu değerli canlıları kesiyor, öldürüyordu. Habip bu duruma çok üzülüyordu. Bir gün köy meydanında “Gelin bu ağaçlarımıza sahip çıkalım. Ağaçlarımızı koruyalım, onları anıt haline getirelim ve gelecek nesillere armağan edelim” demişti. Fakat belki çok genç olması belki de bir kısım insanların menfaatine aykırı olması nedeniyle Habib’i kimse dinlememişti. Dinlememeyi bırakın ona tepki bile gösterenler olmuştu. Başka bir köyde de Isa öğretmen vardı. İsa öğretmende bunu köyünde, çevresinde dile getirdi fakat Isa öğretmende hayal kırıklığına uğradı. Ama Habip’ler, İsa’lar, Ahmet’ler Hasan’lar yılmadı.
İsa öğretmen bundan bir kaç yıl önce “YAŞAM ALANI OLAN YAŞLI AĞAÇLARI YAŞATALIM” sloganıyla ÇORUM DOĞA EGİTİM VE KÜLTÜR DERNEĞİNİ kurdu. Cenk’in amacı öncelikle Çorum’un en yoğun ağaç yoğunluğuna sahip ilçesi olan Kargı ilçesi ve çevresindeki yaşlı ağaçların etiketlenerek doğaya bırakılması ve bu ağaçların korunmasını sağlamaktır. Ayrıca insanları bu konuda bilinçlendirerek doğaya karsı daha duyarlı hale getirmektir.
CODEK bu amaçla ekolojik dengeye katkı sunmaktadır. Öyle ki yaşlı ağaçların olmadığı yerde bazı canlılar yaşayamamakta, kendine barınak bulamamakta ve yok olup gitmektedir. CODEK bu amaçla, bu işi kademe kademe Çorum geneline ve ülkemizden Codek’e kulak veren her yere ulaştırma vizyonunu da katıp hedeflerine doğru ilerlemektedir.
Habib’in hayal ettiği, İsa öğretmeninde dernekleştirdiği CODEK kısa sürede kendine gönül veren insanları bir çatı altında topladı. Codek’e Hitit ve Kastamonu Üniversitesinden öğretim görevlileri de katkı sunar hale geldi. Codek ağaç etiketleme işini Kargı Orman İşletme Müdürlüğüyle koordineli yapar hale geldi. Codek CORDEF(CORUM DERNEKLER FEDERASYONUNDA) bu projeyi anlatma imkânı buldu ve Cordefin desteğinide aldı. Codek Kargı Çetmi köyünde ağaç etiketleme çalışması yaparken bu ulusal basında yer aldı. Yerel yönetimlerle yerel ve ulusal medyanın gücü de kullanılarak Codek daha da güç kazandı. İnsanlar karınca kararınca CODEK’i destekler hale geldi. Her şeyden önemlisi bunların hepsi Codek henüz başlamışken oldu. Bugün Codek hedeflerine doğru hızla ilerlemektedir. Bu kadar hızlı ilerlemesinin sebebi bir STK haline gelip birlik ve beraberliğin verdiği güçten kaynaklanmaktadır.
“Codek örneğinde görüldüğü gibi bizde Amerika’daki Türkler olarak birlik ve beraberlik içinde olmalı, STK haline gelmeli ve buralarda aktif olarak bulunmalıyız. Unutmayalım bir elin nesi var, iki elin sesi var.”

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar