Ara

Amerika’da Çocuk Yetiştirirken nelere dikkat etmeliyiz?

Beautiful happy family

“Amerika’da çocuk yetiştirmenin kendine özgü kuralları var. Bu kurallara dikkat edenler ülkenin sunduğu imkanları değerlendirebilenler dünyanın en başarılı gençlerini yetiştirebilirler. Çocuk yetiştirmede vurdumduymazlık bize ağır bir fatura çıkarır. Çocuk yetiştirme sanatının önemli noktalarını sizler için araştırdık.”

AMERİKA’DA  yaşamaya başladığımız günden itibaren birçok zorlukla yüzyüze geldik. Finansal sıkıntılar, İngilizce problemi, iş ortamlarının farklılığı ve belki de Turkiye’ye göre daha yalnız kalma, bahsetmeye çalıştığımız problemlerden sadece bir kaçı. Bununla birlikte bu ülkede bir de çocuk yetiştirmeye çalışıyorsak  tamamen farklı bir yaşam ve kararlar bizi bekliyor. Çünkü çocuk yetiştirmek halihazırda bir sanat ve bir o kadar da bilinçli yapılması gereken bir iş.

AVANTAJLARI FARK EDİN…

AMERİKA’DA çocuk yetiştirmenin kendine özgü hassasiyetleri var. Amerika’da bir Türk çocuğu yetiştirmenin ise bunun da ötesinde özenilmesi, dikkatle elealınması gereken bir çok yönü var. Fakat doğru seçimler yapıp, sağlıklı adımlar attıgımızda, belki de tüm bu çekilen sıkıntıların birer birer yokolup, geleceğe çok avantajlı bireyler hazırlayabilecegimiz bir ülke Amerika. Amerika’nın çocuklarımız için sunduğu avantajları fark edip, bunlardan yararlanmalıyız.

AMERİKA TÜRKİYE DEĞİL…

Şunu kabul etmeliyiz ki çocuk yetiştirirken herkesin geleceğe

yönelik farklı amaçları ve bunlara bağlı olarak farklı yaklaşımları var. Özellikle kültürel olarak belirgin bir sekilde Türkiye’den farklı bir ülkede çocuk yetiştirirken, her geçen gün bir çok soru ve sorunla karşılaşıyoruz. Mesela çocuğumuz Türkçe öğrenmeli mi? Hangi dile öncelik verilmeli? Eğitimde okula nasıl yaklaşılmalı? gibi bir çok konu her gelen yaşlarıyla beraber gündemimize giriyor. Bunlara cevap olarak kendi dünya görüşümüz ve deneyimlerimize göre iyi olduğuna inandığımız seçimleri yapıyoruz.

Burda sunacaklarim herhangi bir zihniyet farkı -milliyetçilik ya da liberallik gibi- gözetmeden, çocuğun ruhen sağlıklı ve güçlü yetişmesine yönelik öneriler olacaktır. Bir anne, araştırmacı-eğitimci ve bir psikoloji uzmanı olarak hepimizin ortak dileĝinin ve amacının gelecek için mutlu, başarılı, güzel amaçları olan ve doğru kararlar alabilen bireyler yetiştirmek olduğunu varsayıyorum.

TÜRKÇE Mİ, İNGİLİZCE Mİ ?

AMERİKA’DAKİ  Türk anne babaların en çok sordukları soru: hangi dili, nasıl seçmeli ve öğretmeli?

Aslında genel cevap çok basit: çocuk heriki dili de öğrenmeli. Farklı ülkelerden gelen insanlar üzerinde yapılan araştırmalar üst üste gösteriyor ki, çocuklar ve gençler kendi kimliklerini sahiplenip saygı duyduklarında, içerisinde bulundukları kültürü daha dengeli bir şekilde hayatlarına yerleştiriyor. Kendilerine daha güvenli olup, çift kültürlü olmakla dünyaya daha geniş bir perspektiften bakabiliyorlar.

Birincil olarak bu açıdan çocuklarımızın Türkçeyi öğrenmeleri çok önemli.

ÇOCUK 4 DİLİ DE

ÖĞRENEBİLİR

BUNUNLA birlikte yine araştırmalarda ve belki de etrafımızı biraz daha dikkatli gözlemlediĝinizde göreceksiniz ki, normal gelişiminde olan çocuk özellikle 5-6 yaşına kadar 3-4 dili öğrenip, konuşma kapasitesine sahiptir. Bu açıdan kimi ailelerin endişe ettiği gibi ne ingilizce öğrenmek için türkçe, ne de türkçe öğrenmek için ingilizce bir engel değil aksine bir avantajdır. Burada farkında olmamız gereken, ikidilli çocuğun dil gelişiminin tek dil öĝrenenden bir hayli farklı olduğudur. Bundan kaynaklanan konuşma geciklikleri okullarda kimi zaman konuşma geriliği olarak algılanabilir.

GECİKME GERİLİK

DEĞİLDİR

ÇOCUĞUNUZDA  zihinsel veya konuşmayla ilgili küçük yaşlarda gelişimsel bir problem olmadığı sürece, yaşıtlarından 6 ay 1 sene geç konuşması kesinlikle bir gerilik değildir.

Bu iki dilli gelişimde normal bir süreçtir. Bu çocuklar uygun ortamlarda her iki dili de kullandıklarında, ileriki yaşlarda yaşıtlarını her iki dilde de yakalarlar.

Tüm bunlara ek olarak ikidillilik, ileriki yaşlarda öğrenilebilecek yeni başka diller için beyni hazırlar. Beyin gelişimi için de iki dilli, hatta üç dört dilli olmak çok avantajlıdır çocuklar için. Bu yüzden sartlariniz uygunsa, ingilizce ve türkçenin yanına çocuklarınızın ispanyolca, fransızca, çince gibi Amerika’da çokça konuşulan bir kaç dili de öğrenmesi çok faydalı olur.

KÜLTÜRDE DENGEYE

DİKKAT!..

“JOHN’İN  annesi neden eve ayakkabı ile giriyor. Biz neden çıkarmak zorundayız?” “Cadılar bayramında ben de kostüm giyip, mahalleyi dolaşmak istiyorum.” Tüm bunlar, hergün gündemimizi farklı bir şekilde meşgul eden konulardan belki de sadece birkaçı. Burada vereceğiniz kararlar, kabul edeceğiniz yaklaşım elbette yaşam anlayışınız açısından sizin seçiminiz olacaktir. Amerikan kültürünü

benimseyip, tüm bu farkları göz ardı edebilirsiniz. Ya da sımsıkı Türk kültürüne bağlanıp, Amerikan yaşam tarzını evin içine hiç sokmayabilirsiniz. Fakat eğer amacımız gerçekten ruhen sağlıklı, bilinçli bireyler yetişirmekse, her iki yaklaşım da oldukça zararlı olur.

ÇOCUĞUNUZ SİZE

YABANCILAŞABİLİR

AMERİKAN kültürünün çoğunlukla benimsendiği, her bayramının her kutlamasının yoğunlukla yapıldığı ailelerde, çocuklar Türk kültürünü görmüyor veya unutuyor değiller. Fakat bunu aşağı, kabul edilmeyen bir kültür olarak algılayıp, buna bağlı olarak özkimliklerini de saklama eğilimi gösterebilirler.

Madalyonun diğer yüzünde ise Amerika içinde belki de küçük bir Türkiye gibi, yoğun bir şekilde Türk kültürünün yaşandığı aileler var. Bu durum ise, belirli bir yasa kadar çocuğu izole ederek sürdürülebilir. Fakat özellikle ergenlik itibariyle çocuk bu katı izolasyonun farkına varıp, aileye yabancılaşacak, ve gittikçe çetrefillesecek bir ilişkiye girilecektir.

Şu faktörü tekrar hatırlatıyorum: kimliğini koruyup, içinde bulunduğu kültürü de anlayıp, seçeceği yönleriyle özümseyen çocuklar; kendiyle barışık, ne istediğini bilen ve doğru kararlar alabilen bireyler olarak yetiseceklerdir.

HER İSTEĞİNE EVET

DEMEYİN

EREDE  çocuk yetiştirirsek yetiştirelim, her istediklerine hayır diyemeyeceğimiz gibi, evet de diyemeyiz. Bu yüzden çocuklarınızın karakter gelişimi ve ahlaklarina yönelik onceliklerinizi belirleyip, seçimlerinizi birlikte bunların doğrultusunda yapmanız en sağlıklısı olur. Yani çocuklarınızın cadılar bayramında kostüm giyip, kapı kapı dolaşmak isteği ile arkadaşının evindeki doğumgünü partisine gitme isteği arasında tercih yaparken, bunların size dört beş sene sonra saygı, sevgi, doğru davranış ya da tersi olarak geri döneceğini hesaba katmayı unutmayın.

Okul ve Eğitim
Amerika’da eğitim birçok yönüyle Türkiye’de alıştığımızdan çok farklı. Bununla birlikte belki de çoğumuz için Amerika’da kalma sebebimiz çocuklarımızın burada eğitim alması. Çocuklarımızın eğitimlerinde başarılı olmalarını istiyorsak, Amerikan eğitiminin özelliklerinin farkında olmamız gerekiyor. Mesela, burada birçok okul ailelerin okula katılımını bekler. Bu, çeşitli aktivitelerde gönüllü olarak faaliyet göstermek ya da zaman zaman gidip sınıfta kitap okumak bile olabilir. Başka bir konu ise, ailelerin ve öğrencilerin eğitimle ilgili hususi hakları vardır. Örneğin çocuğun notları ve olası diğer özel bilgilerini içeren dokümanlar, ailenin izni olmadan kimseyle paylaşılmaz. Yine bununla ilgili olarak, eğer çocuk okulun özel eğitim ve psikoloji departmanına yönlendirildiyse, ailenin izni alınmadan çocuğa herhangi bir test uygulanamaz. Bunları ebeveyn olarak bilmek, çocuğumuzun eğitim yaşamı için çok önemlidir.
Bu noktada eğer İngilizce ile ilgili problemler varsa, bunlar daha belirgin olarak etkisini gösterebiliyor. Eğer anne-baba İngilizce bilmiyorsa, okulla iletişimlerinde problemler büyüyebiliyor. Ya da çocuğun haklarını korumaları gerektiğinde, zor durumda kalabiliyor ve ne yazık ki çocuk için olumsuz bir eğitim deneyimi yaşanabiliyor. Bu yüzden aslında ailelerin İngilizce öğrenmemek gibi bir lüksleri yok. Türklerin yoğun olduğu bölgelerde yaşayıp, günlük yaşamlarını sürdürecek kadar İngilizceleri yetiyor gibi görünse de, çocukları için İngilizceyi iyi bir şekilde konuşmayı öğrenmeleri onlar için kısmen bir anne baba görevidir.
Önce Anne Baba
Çocuklarımız için çok şeyin en iyisini isterken, tüm zaman ve enerjimizi onlara ayırırız zaman zaman. Oysaki aynen Amerika’ya gelirken uçakta seyrettiğiniz

kısa acil durum filmi gibi, oksijen maskesini önce kendimize, sonra çocuğumuza takmalıyız. Yani önce kendimize hem fiziksel olarak hem de ruhen iyi bakmalıyız.
Yazının başında bahsettiğim gibi burada birçok problemle başa çıkmaya çalışıyoruz. Öncelikle, bu problemler ve amaçlarımız arasında önceliklerimizi belirlemeliyiz. Yani hem tüm dersleri 100 olan bir çocuk yetiştirip, hem de kariyer basamaklarını hızla tırmanan bir anne olamayabiliriz. Bunun üzerine Türkiye’deki durumla karşılaştırıldığında tüm bu koşuşturmanın arasında oldukça da yalnız olabiliyoruz. Amerika’da sosyalleşmek adına, sohbet edip vakit geçirebileceğiniz bir kaç arkadaş için gerekirse özel bir çaba sarf etmemiz gerekebilir. Bu size sıcak görünen komşunuzu bir çaya davet etmekle başlayabilir ya da yaşadığınız yerdeki “Community Center” denilen toplum merkezlerine katılım göstermekle olabilir. Fakat her hâlükârda sosyal yaşamımızı ihmal etmemeliyiz.
Rüyalar ülkesi Amerika’ya hepimiz birçok farklı hayalle ve amaçla geldik. Bunları asla unutmayalım; vazgeçsek de yeni amaçlar ekleyelim yaşamımıza. Eğitimizi ilerletme, yeni bir iş açma, farklı insanlar tanıma gibi yaşamsal adımların çok da yaşı olmadığı bir fırsatlar ülkesindeyiz. Çocuklarımızı ruhen ve bedenen sağlıklı bireyler olarak yetiştirmek istiyorsak, bu ülkede önce kendimizin belirli bir memnuniyet seviyesinde olduğumuza emin olmalıyız. Bu şekilde sağlıklı ve güçlü anne babalar olarak, çocuklarımıza Türk ve Amerikan yaşam tarzlarının avantajlarını bilinçli bir şekilde sunabiliriz. Böylece belki de onlar büyüdüklerinde biz de en büyük Amerikan rüyamızı gerçekleştirmiş olacağız.

Share this:

İlginizi Çekebilir

2 Replies to “Amerika’da Çocuk Yetiştirirken nelere dikkat etmeliyiz?”

 1. Fatma

  Sizinle maillesmek ve Amerikada cocuk yetistirme ile ilgili bazi sorular sormak istiyorum.iyi gunler

  1. Admin

   Bizimle editor@sultanmagazine.com adresinden iletisime gecebilirsiniz.
   Tskler

Yorumlar