Ara

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi lazım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Dairesi Başkanlığına gerçekleştirdiği taziye ziyareti sonrası basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Dün, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen zirveye ilişkin değerlendirmesi ve Başbakan Binali Yıldırım’ın “Yeni Anayasa” konusundaki açıklamalarının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, dün yapılan görüşmenin demokrasi kültürünün gelişmesi noktasında çok önemli olduğunu dile getirdi.

Bir darbe girişiminin yaşandığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Dolayısıyla darbeye karşı hepimizin ortak tavır takınması, özellikle halkın bu konuda bütün duyarlılığını sokaklara çıkarak göstermesi çok önemliydi. Yapılan görüşmede hem muhalefet partilerine bilgi verildi, aynı zamanda biz kendi düşüncelerimizi ifade ettik. Anayasa konusunda yargıyla ilgili şikayetler, bütün siyasi partilere gidiyordu, bize de geliyordu ve yargıyla ilgili düzenlemelerin, yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına gölge düşürdüğü, bunun değişmesi gerektiği bize ifade edildi.

Bunu dün toplantıda yine ifade ettik ve bir görüş birliği sağlandı. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda Anayasada yapılacak bir değişikliğe katkı vereceğiz. Umarım önümüzdeki günlerde siyasi partiler bir araya gelirler ve bu sorunu hep birlikte çözmüş oluruz.”

“Bakanların oraya gitmesi, bizim açımızdan son derece olumlu”
Türkiye’nin 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin ardından ABD’den terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in iadesini istediği hatırlatılarak, düşüncelerinin sorulması üzerine, Kemal Kılıçdaroğlu, “Fetullah Gülen’in kesinlikle Türkiye’ye iade edilmesi lazım.” dedi.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bu kadar büyük olayların sorumlusu olarak görülüyorsa ve Fetullah Gülen, ‘Ben aklanmak istiyorum’ diyorsa, gelip Türkiye’de bağımsız mahkemelerde yargılanmalıdır. Bu konuda iade talebinde bulunulması, bakanların oraya gitmesi, bizim açımızdan son derece olumlu. Fetullah Gülen’in Türkiye’ye teslim edilmesi gerekiyor.”

“Hepimizin üzerinde düşünmesi gereken bir tablo”
Kılıçdaroğlu FETÖ’nün devlet içinde yuvalanması ile ilgili olarak, “Paralel çete olarak ifade edildi ama kamuoyu bunu ‘FETÖ terör örgütü’ olarak tanımlıyor, FETÖ terör örgütünün devletin içinde bu kadar yuvalanması, yapılanması, üstelik Silahlı Kuvvetler gibi bir örgütün içinde bu ölçüde yuvalanması, hepimizin üzerinde düşünmesi gereken bir tablodur. Siyasi görüşlerimiz, dünyaya bakışımız farklı olabilir ama Türkiye’de bütün siyasi partilerin demokrasi, hukukun üstünlüğü, devletin liyakat esasına dayanması gerektiği konusunda ortak bir tavır takınmaları, görüş oluşturmaları çok önemli.” ifadesini kullandı.

 

 

AA

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar