Ara

Chef Ahmet Ateşoğlu, Turizm Otelcilikte Çalıştay ve Söyleşi Yaptı

 

Executive Chef Ahmet Ateşoğlu, İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mutfak atölyesinde uygulamalı çalışma ve konferans salonunda söyleşi yaptı.

“Proje Okulu” olan İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “Sektörle İşbirliği” kapsamında Narven’den Executive Chef Ahmet Ateşoğlu, okulun mutfak atölyesinde ve konferans salonunda okul müdürü, öğretmenler, okulun chefleri, usta öğreticiler ve öğrencileriyle bir araya gelerek “Bolu Yöresel Mutfağı” ile ilgili çalışma yapıp, ardından konferans salonunda söyleşi yaptı.

İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde program, sabah saat: 09.00 kahvaltıyla başladı. Kahvaltıdaki toplantıda sektör, iş gücü, kariyer, staj gibi konuları üzerinde görüşüldü.

Daha sonra okulun mutfak atölyelerine geçildi. Burada Executive Chef Ahmet Ateşoğlu “Bolu Yöresel Mutfağı” ile ilgili olarak patates çorbası, kabaklı yufka ve 3 dakikalık pratik meyve tatlısı yapımını uygulamalı olarak gösterdi.

Öğleden sonra saat 13.30’da okulun konferans salonunda Executive Chef Ahmet Ateşoğlu öğrencilerle söyleşi yapıp, onların sorularını cevapladı.

“Amacımız 45 Yıllık Tecrübeyi Otelcilik Penceresinden Açıp Sizlere Göstermek.”

Söyleşi öncesi konuşma yapan Müdür Ayhan Vural; “Bugün misafirimiz 45 yıldır işine mesleğine kendini veren, bu mesleği aşkla, şevkle yapan Ahmet chefimiz. Tabi bu 45 yıllık tecrübeyi aynı kariyerde ve aynı yerlerde herkesin yaşama şansı yok. Yaşanmışlıkları, tecrübelerini sağolsun chefimiz sabahleyin kahvaltı programında bize aktardı. Okulumuzun mutfak atölyesindeki programımızda ise ‘Bolu Yöresel Mutfağı’ ile ilgili yağsız patates çorbası, kabaklı gözleme ve 3 dakikada pratik bir meyve tatlısı nasıl hazırlanır, chefimiz bunu gösterdi. Öğrencilerimizde dikkatle bu çalışmaları takip etti. Bunlar eğitimle ilgili süreçler yapılır, yaşanılır, öğrenilir, öğrenilmez bu süreç bir şekilde tamamlanır ama bazı anlar vardır ki bu anlar unutulmaz. Geçmişe baktığınız zaman direk onu görürsünüz ve geleceğinize de küçük bir pencere açar. O pencereden o geniş dünyanın içerisini görürsünüz. Neler olup bittiğini görürsünüz. Burada bizim amacımız 45 yıllık tecrübeyi otelcilik penceresinden açıp sizlere göstermek.”diye ifade etti.

“İstanbul, Çanakkale Boğazlarını Kapatabilirsiniz Ama Kendi Boğazınızı Kapatamazsınız.”

Bolu’yu ve mesleğini çok sevdiğini belirterek söze başlayan Executive Chef Ahmet Ateşoğlu konuşmasından özetle; “Hocalarınız size belki annenizden babanızdan çok daha fazla zaman ayırıyor. Nedeni size bu mesleği şevkle sunmaya gayret edenlerden, bizde bu mesleği bizlere bahşettikleri ve sizleri yetiştirdikleri için kendilerine teşekkür ediyoruz. Onun için sizden bu mesleği çok severek yapmanızı rica ediyorum. Bu mesleğin sizi hiçbir zaman yolda bırakmayacağını düşünenlerdenim. İstanbul Boğazı’nı kapatabilirsiniz sis var diye, Çanakkale Boğazı’nı kapatabilirsiniz dalga var diye ama kendi boğazınızı kapatamazsınız. Kendi boğazını kapatan hayatını bitirmiş demektir. Kendi boğazımızı kapatamadığımıza göre bizim mesleğimiz çok önemlidir. Doktorlar sadece tedavi yapar ve tedavisi bitince gönderir ama biz üç öğün herkesin karnını doyururuz. Bu evde, otelde veya başka bir tesiste olabilir. Onun için bu mesleği yapmaya niyetliyseniz lütfen benim gibi severek yapın ve çok çalışın.”diye belirtti.

Söyleşinin ardından öğrencilerin sorularını cevaplayan Executive Chef Ahmet Ateşoğlu’na program sonunda okul müdürü Ayhan Vural tarafından plaket takdim edildi. Daha sonra hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi.

“Yemeklerimizi Proje Dahilinde Yapmaya Gayret Ettik.”

Executive Chef Ahmet Ateşoğlu program sonrası yaptığı konuşmasında; “Aşçılık mesleğine 1975 yılında başlamış olup, bugüne kadar gelen bir serüvenimiz var. Bugün Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapmış olduğumuz sadece Bolu’ya özgü yemeklerimizle, çocuklarımızla buluştuk. Yemeklerimizi proje dahilinde yapmaya gayret ettik. İnşallah bundan sonrada bir Bolulu olarak bu projeyi ilelebet devam ettirmek en büyük arzularımdan bir tanesi ve hatta bunu bir kitap haline getirip Boluluların hizmetine sunmayı düşünüyorum. Sayın hocalarımızın bana gösterdiği özveriden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.  Bundan sonraki çalışmalarımızda beraber olacağımızı tahmin ettiğim için kendileriyle uzun soluklu bir projeyi devam ettirmek dileğim.”diye ifade etti.

“Bolu Yöresel Mutfağı Yemek Yarışması Düzenleyeceğiz.”

Program sonrası açıklama yapan İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Vural; “Kariyer Günleri kapsamında öğrencilerimizle, sektördeki aşçılarımızı buluşturuyoruz. 2010 yılında başladık ‘Kariyer Günleri’ çalışmalarına. ‘Sektörle İşbirliği’ kapsamında ‘Proje Okulu’ sözleşmelerimizi imzaladık. Bu protokol kapsamında da aşçılarımızı zaman zaman atölye çalışmalarımıza davet ediyoruz. Öğrencilerimizle birlikte atölyede aşçılarımız değişik sunumlar yapıyorlar. Bugün ‘Bolu’nun Yöresel Mutfağı’ konumuzdu. ‘Bolu Yöresel Mutfağı’ ile ilgili çalışmaları yaptıktan sonra öğrencilerimize ‘Bolu Yöresel Mutfağı Yemek Yarışması’ düzenleyeceğiz. Bu yemek yarışmasında da aşçılarımızı jüri üyesi yapacağız. Burada amacımız tamamen eğitsel, öğrencilere beceri atölye çalışmalarını benimsetmek ve ‘Bolu Yöresel Mutfağı’ ile ilgili de çalışmalar yapmak.”diye ifade etti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar