Ara

Celepci ve Proje Ekibi, İlçe Kaymakamını Ziyaret Etti.

 

Mengen İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Celepci, Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Nihal Kemer’in liderliğinde başlattıkları “Yöremin Yemeği Annemin Emeği” proje ekibiyle birlikte Mengen Kaymakamı Betül Büyükkılıç’ı ziyaret ettiler.

2020 Etwinning  projeleri kapsamında, Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Nihal Kemer’in liderliğinde başlattıkları “Yöremin Yemeği Annemin Emeği” projesinde Bolu, Sakarya, Mersin, Adana, Antalya, Hatay, Rize illerinden, Lale Biçer, Sevda Çetinalp, Hayrettin Reisoğlu, Murat Şahin, Ali Tosun, Nevin Gök, Serhat Kartal, Esra Düzen Öğür, Volkan Şahbaz öğretmenler yer alıyor.

“Türk Mutfağına ve Kültürüne Sahip çÇıkmayı sSağlıyor”

Mengen Kaymakamı Betül Büyükkılıç’ı ziyaretleri sonrası bilgi paylaşan Mengen İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Celepci; “ 2020 Etwinning  projeleri kapsamında, Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Nihal Kemer önderliğinde ve onun liderliğinde Etwinning projesi yapıldı. Yöremin Yemeği Annemin Emeği projemiz bu kapsamda, öğrencilerin birbiri arasında etkili iletişim kurmasını, birbirleriyle yardımlaşmasını ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamak, öğrencilerin derse ilgisini artırmak, mesleki anlamda Türk Mutfağına ve kültürüne sahip çıkmayı sağlıyor. Okulumuzun ve Mengen’imizin adını başka illere duyurmak, yine öğrencilerimizin günümüz teknolojisinden yararlanarak, bu teknolojiyi yararlı yönde kullanmalarını sağlamak, öğrenci yemeklerinin araştırılması sırasında hem ailesiyle yemek yaparken hem de akranlarına yemeği tanıtırken, iletişim sorumluluk bilinci içerisinde mesleki bilgi alanında öz güven kazanacaklardır. Burada 7 tane ilimizin yöresel yemekleri tanıtılırken, aynı zamanda Mengen’imize ait olan yeni yöresel yemeklerimizin hem tarifleri verilecek hem de yemeklerin geçmişleri, hikayeleri konusunda çalışmalar yapılacak. Bu projemizin bir diğer faydası da Mengen’inizin yöresel yemeklerinin tanıtılması olacak.”diye belirtti.

“Projemize Destek Olan Büyük Yıldız İsimler Var”

Celepci; “Ben bu çalışmalarda emeği bulunan Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Nihal Kemer’e, diğer öğretmenlerimiz Lale Biçer’e, Hayrettin Reisoğlu’na, Okul Müdürümüz Abdurrahman Elarslan’a teşekkür ediyorum. Projemiz sonunda, okulumuz etwinning okulu olma yolunda önemli bir adım atmış olacak. Bu projemiz, 3 öğretmenimiz, 15 öğrencimiz ve toplamda Türkiye genelinde 7 ilimizden 55 öğrencimize hitap edecek. Proje ekibiyle birlikte Sayın Kaymakamımız Betül Büyükkılıç’ı ziyaret ettik.  Sayın Kaymakamımız Betül Büyükkılıç projeye her türlü desteği, katkıyı sağlayacağını söyledi. Buradan da kendilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca projemize destek olan büyük yıldız isimler var. Bunlar tek kişilik ordu lakabıyla ilerlemiş yaşına rağmen Türk mutfağını ülke içinde ve dışında tanıtmayı bırakmayan, ülkemizin mutfağına sahip çıkalım, kendi kültürümüzü yaşatalım düşüncesiyle eğitimler veren, eğitimlere devam eden eğitmen Şef Mahmut Dolmacı, bölgemizin yemeklerini araştıran, kendi yazdığı bir çok kitapta Türk mutfağını tanıtmış olmasına rağmen böyle bir proje için halen heyecanını gizleyemeyen kültür elçisi Nevin Halıcı,  Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olan, yöresel yemeklerimizin hikâyelerini akıcı anlatımıyla bizlere yansıtan, birçok dergide makale yazısı yayınlanan Selma Atabey’e teşekkür ediyorum. Bu tanınmış isimlerimiz mutfak alanında otoriter isimler olup, bizim bu projemize destek olacaklardır. Kendilerine teşekkür ediyorum.”ifadelerini kullandı.  Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar