Ara

‘Çanakkale geçilmez’ ruhunu yaşatacağız’

Başbakan Davutoğlu, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. Yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında,”Aziz şehitlerimizin manevi huzurunda söz veriyoruz ki, ‘Çanakkale Geçilmez’ ruhunu yaşatacağız.” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Aziz şehitlerimizin manevi huzurunda bir kez daha söz veriyoruz ki, dün olduğu gibi bugün de vatandaşlarına zulmeden, kan döken zalim diktatörlerin ve insan hayatını hiçe sayan terör örgütlerinin tam karşısında yer alarak ‘Çanakkale Geçilmez’ ruhunu yaşatacak ve şehit kanlarıyla yoğrulmuş vatan toprağımızın asaletine, izzetine, şehitlerimizin hatırasına uygun davranacağız” ifadesini kullandı.

Davutoğlu, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. Yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Çanakkale şehitlerini minnet ve şükranla yad ettiğini belirtti.

“Vatan emanetini sonsuza kadar koruyacağız”

Şehitlerin aziz hatıraları önünde hürmetle eğilirken, manevi huzurlarında canları ve kanları pahasına bıraktıkları vatan emanetini sonsuza kadar koruyacaklarına söz verdiğini belirten Davutoğlu, aziz kahramanların Çanakkale’de insanlık tarihinin en asil ve en onurlu destanlarından birini yazdıklarını ifade etti.

Çanakkale şehitleri ve gazilerinin destansı mücadelesinin istiklal mücadelesinde, kurulacak Türkiye Cumhuriyeti’ne ruh ve mana verdiğine işaret eden Davutoğlu, mesajında şunları kaydetti:

“Çanakkale’de ve İstiklal Harbi’nde bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün simgesi olan ve al bayrağımızı bir daha asla indirilmemek üzere göndere çeken şehit ve gazilerimizin istiklal aşkı cumhuriyetimizin üzerinde yükseldiği değerlere bereketli bir zemin olmuştur. Yine Çanakkale Savaşı’nda, hiçbir gücün, kudretin, silahın ve teknolojinin yüreklerdeki iman gücünün üzerinde olamayacağını, iman dolu yürekleriyle Seyit Onbaşı ve kader arkadaşlarının, Mustafa Kemal ve yol arkadaşlarının zamanın en güçlü ordularını dize getirerek onlardan çok daha kuvvetli ve kudretli olduklarını görmüştük.

“Bütün şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun”

101 yıl önce milletimizin bütün unsurlarından genç şehitlerimiz aziz ve pak kanlarıyla yazılan Çanakkale Destanı kader birliği eden bir millet olmamız halinde hiçbir zorbalığa, hiçbir güce ve tehdide boyun eğmeyeceğimizin destanı olarak bugünlerimiz için de eşsiz bir ilham kaynağıdır. O gün, yedi düvele karşı hürriyet mücadelesi vererek Çanakkale’yi geçilmez kılan ülkemiz ve milletimiz Allah’a hamdolsun ki bugün de mazlumların son sığınağı ve insan hak ve özgürlükleri ile hukuk devleti başta olmak üzere bütün insani değerlerin savunulduğu son kaledir. Aziz şehitlerimizin manevi huzurunda bir kez daha söz veriyoruz ki, dün olduğu gibi bugün de vatandaşlarına zulmeden, kan döken zalim diktatörlerin ve insan hayatını hiçe sayan terör örgütlerinin tam karşısında yer alarak ‘Çanakkale Geçilmez’ ruhunu yaşatacak ve şehit kanlarıyla yoğrulmuş vatan toprağımızın asaletine, izzetine, şehitlerimizin hatırasına uygun davranacağız.”

Başbakan Davutoğlu, “Tarih önünde söz veriyoruz ki, ülkemizi, devletimizi, milletimizi, vatanımızı ve bayrağımızı namusumuz ve şerefimiz bilerek koruyacağız. Çanakkale şehitlerimizi rahmetle anarken, toprağımıza mukaddes kanıyla ruh veren bugünkü şehitlerimize de Allah’tan rahmet, milletimize sabır, vakar ve metanet diliyoruz. Bütün şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun” ifadelerini kullandı.

 

 

 

tgrt

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar