Ara

Bolu’nun Karadere Tüneli Tamamlandı

Bolu’nun musluklarından kaynak suyunu akmasını sağlayacak olan Karadere İçme Suyu Tüneli tamamlandı.

3 bin 674 metrelik uzunluğunda olan, 2055 yılına kadar Bolu’nun su ihtiyacını karşılayacağı belirtilen Bolu Belediyesi’nin en önemli projelerinden Karadere Tüneli tamamlandı. İsale hattının da tamamlanmasının ardından Bolu’da musluklardan kaynak suyu akacak.

“Bolu’ya Hizmet İçin Dağları Deleriz”

2 bin 900 metrelik Bolu Tünelinden daha uzun olan Karadere Tüneli’nde Bolu basınına bilgi paylaşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Bolu’da su sıkıntısı vardı. Bolu kuyu suyu içiyordu. Bolu’nun kuzey ve batısındaki sular İstanbul’a, doğusu da Ankara’ya tahsis edilmişti. Şu an Bolu Belediyesi Bolu Dağı Tünelinden daha uzun bir tüneli tek başına açıyor. İşte bu noktaya gelmiş olmanın mutluluğunu hazzını yaşıyoruz. Daha önce ‘Bolu’ya hizmet için dağları deleriz’ demiştik. Zoru başardık, yapılamaz deneni yaptık. Bugün bu büyük gururu hep birlikte yaşıyoruz. Şimdi mercan dediğimiz kırmızı benekli balıkların yaşadığı, el değmemiş doğallıkta, kaliteli ve sağlıklı Karadere suyunu Bolu’nun musluklarına ulaştırmamıza çok az kaldı. İnşallah devletimizle el ele isale hattı da tamamlandığında Tabiatın Kalbi, çeşmelerinden kaynak suyu akan ilk kent olacak. Yumuşak içimi ve bol oksijenli yapısıyla bu son derece değerli kaynağı kentimize kazandırıp vatandaşlarımızın kullanımına sunacağız. Çünkü Bolu’muz, Bolulular her şeyin en iyisine layık.”diye belirtti.

“Türkiye’de Hiçbir Belediyenin Cesaret Edip Yapamadığı Büyüklükte Bir Projedir.”

Başkan Yılmaz; “Karadere suyunun şehre getirilmesi projesi şu ana kadar Türkiye’de hiçbir belediyenin cesaret edip yapamadığı büyüklükte bir projedir. Bu büyük proje için 2016 yılında ilk kazmayı vurduk. Tüneli kente yaklaşık 45 km uzaklıktaki Karadere mevkiinde açmaya başladık. Hem giriş hem de çıkıştan kazarak orta noktada buluşturduğumuz tünelde çok şükür ki ışığa ulaştık. Türkiye’nin en uzun su tünelini Bolu’muza kazandırdık. Projenin 1. etabı olan 3674 metrelik su alma tünelini tamamladık. Şimdi sıra 2. etap olan regülatör ve isale hattının yapımına geldi. İhalemizi Temmuz ayında gerçekleştirdik. İnşallah onaylandığında 40 kilometre uzunluğundaki isale hattını da kısa sürede tamamlayıp bu değerli kaynak suyunu saniyede 293 litre gibi bir hızla kentimize kazandıracağız. ‘Tabiatın Kalbi’ Bolu’muz musluklarından memba suyu akan ilk kent olacak.”diye ifade etti.

“Hep İleriye Bakıyor, Geleceği Planlıyoruz.”

Başkan Yılmaz; “Karadere Tüneli inşası sırasında yeni kaynak sularına ulaştık. Bolu’muzun ne kadar zengin bir doğa hazinesine sahip olduğunu gördük. Yeni kaynaklar keşfettik. Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana Bolu’yu bir dünya şehri yapmak için gayret gösteriyor, hep ileriye bakıyor, geleceği planlıyoruz. Tabiat nimetlerinin ortasında, suyun kuyudan içildiği bir dönemden, memba suyunun musluklara ulaştığı bir döneme geldik. Bolu ancak dünyanın gelişmiş kentleriyle kıyaslanabilecek bir yerdir. Artık kentimizin 2055 yılına kadar su teminini garanti altına alıyoruz. Bu su projeleri, yani Karadere Tünelimizi, Çele Barajıyla da birleştirdiğimizde 1 milyon nüfusa yetecek kadar, Tabiatın Kalbi Bolu’nun su geleceği planlanmıştır. Bolu’nun nüfusu hiçbir zaman 350 bini aşmayacak ama biz 1 milyonluk nüfusa yetecek kadar su planlamamızı yaptık. Gelecekte hiç birimiz olmayacağız ama bu tünel ilanihaye kalacaktır.”diye belirtti.

Konuşmaların ardından Bolu Karadere Tünelinde kurban kesilip, dualar edildi ve yemek ikramında bulunuldu. Haber: Fatma Marmara

 

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar