Ara

BOLUMUZUN ALTIN YUMRUKLARI 5. ve Son Bölüm

Bu son bölümde şu an Bolu Boks Kulübünde çalışmaya gelen gençlerimizden birkaç tanesi ile görüşme yaparak, onlarında düşünce ve görüşlerini paylaşmak istedim.

– Halil İbrahim Özdikmen, bize kendinden bahsedebilir misin?

Halil İbrahim Özdikmen: Mengen Aşçılık Okulu mezunuyum. Şu an üniversiteyi açıktan okuyorum. İstanbul’da 6 yıl kadar aşçı olarak çalıştım. Chef de Partie pozisyonuna kadar yükseldim. Ama boks daha çok ağır basıyordu. Dışarıdan bakıldığında aşçılık, boksa göre çok iyi bir meslek ama ben, ailem istememesine rağmen boksu seçtim. Çünkü çok seviyorum. Zaten gittiğim yerlerde de hep hobi olarak boks yaptım. Boksa 17 yaşında ve ben birazda geç başladım. Şu an 22 yaşındayım. Burada çok küçük arkadaşlarda var ve onları çok şanslı olarak görüyorum. Erken yaşta Milli Takıma girmiş olacaklar.

BOLUMUZ ALTIN YUM 5 Blm 1fot

– Sana boksu sevdiren neden nedir? Başarılarından ve aldığın derecelerden bizlere bahsedebilir misin? 

Halil İbrahim Özdikmen: Ben burada idman yapıp maçlara çıktığımda çok mutlu oluyorum. İki tane gümüş madalyam var. İstanbul Şampiyonasından ve Bölgeler Şampiyonasından aldığım 2.lik derecelerim. Nevşehir İller Arası Turnuvasında 1.liğim var. Çalıştığım için boksla o kadar aktif uğraşamıyordum. Ama artık boksla ilgili bütün turnuvalara katılacağım ve başarılarımın devamı düzenli olarak gelecek.

BOLUMUZ ALTIN YUM 5 Blm 2fot

-Halil İbrahim Özdikmen, hedeflerin ve ideallerin nelerdir?

Halil İbrahim Özdikmen: Benim hedefim; olimpiyatlarda oynamak, ülkemi temsil etmek, Dünya Şampiyonu olmak, ilk üçe girerek derece yapmak istiyorum. 2-3 yıl sonra Milli Takıma girmek istiyorum. Milli Takıma girersem ardından burada hemen BESYO’ya da girerim. İleride Beden Eğitimi Öğretmenliği veya antrenörlük olabilir ama emekli olana kadar da dövüşmeye devam edeceğim.

BOLUMUZ ALTIN YUM 5 Blm 3fot

-Spor yapmak isteyenlere neler söylemek istersin? Boksu nasıl anlatır ve ne şekilde önerilerde bulunursun?

Halil İbrahim Özdikmen: Gençleri spora kazandırabilirsek; sadece boksta değil, sporun her dalında olabilir. Özgüvenleri artar. İçine kapanık ya da sinirli çocuklar bir kere stres atar. Bu çocuklar eğer dışarıda illegal işlerle uğraşıyorlarsa, boks gerçektende bütün olumsuzluklardan uzaklaştırır. Mesela boks yapanlar dışarıda dövüşmez, onun bilincindedir. Ondan güçlü olduğunu, ondan üstün olduğunu da bilir. Çok zorda kalmadığı sürece hiçbir sporcu şiddete başvurmaz.

Nejmi Güner: Niye başvurmaz? Burada salonda antrenmanını yapıyor, eldiven takıyor torbasını dövüyor, bir şekilde deşarj oluyor. Karşısındakinin güçsüz olduğunu bildiği için kavga yapmaz kesinlikle.

BOLUMUZ ALTIN YUM 5 Blm 4fot

– Şuan burada antrenman yapan sizlerden, 4 kişiden karışık bir şekilde düşüncelerini alabilir miyim? Sizler neden boksu tercih ettiğinizi söyleyebilir misiniz?

Vildan Atay: Savunma sporu olan boks; ilk başta, bir kızın, bir bayanın kendini koruması için gerekli. Artı kilo problemim var ve formda kalmak istiyorum. Yeni arkadaşlar, yeni çevreler edinmek, sağlıklı bir birey olmak ve Milli Sporcu olmak istiyorum.

Sanem Dilara Yalçın: Boksu seviyorum. Özgüveni artıran zevkli bir spor ve daha atik, daha güçlü olmamı sağlıyor. Kendimi daha güçlü hissediyorum. Dışarıya çıktığımda daha özgüvenli oluyorum. Yeni arkadaş çevreleri ediniyorum. Stresi de atmamıza yardımcı oluyor.

BOLUMUZ ALTIN YUM 5 Blm 5fot

Aleyna Akfidan: Boksu izlediğim videolardan ve filmlerden dolayı seçmiştim. Kolay gibi gelmişti. Sonra zor olduğunu öğrendim. Bir sporla, hiç bu kadar iç içe değildim. İlk defa bir spora yöneldim ve ilk defa böyle bir deneyimim oldu. Yoruluyoruz ama seviyorum.

Ayşe Nur Çakmar: Ben gözü karayım. İlk gittiğim yıllar pek verimli olamamıştım ama bu yıl daha bilinçli olduğumdan daha fazla istiyor ve antrenman yapıyorum. Asla ablam gibi olamam tabi ve ablam benim için, bana bir hoca şu anda. O, beni ne kadar çalıştırırsa, hocam çalıştırmış kadar iyi olacağım.

BOLUMUZ ALTIN YUM 5 Blm 6fot

-İsmail Yaman’ı tanıyıp, boksta ki başarılarını öğrenebilir miyiz?

İsmail Yaman: 12-13 yaşımdan beri boks sporu ile uğraşıyorum. Türkiye şampiyonasına katılıyorum. Yarı final, çeyrek final derecelerim, Türkiye 3.lüğü, kilomda Bursa’da Türkiye şampiyonluğum var.

-Neden boks ve kişilere önerilerin neler olur?

İsmail Yaman: Boks bir savunma sporu ve kötü alışkanlıklardan koruyor. Veliler buraya güvenle çocuklarını gönderebilir. Bu spor insanı olgunlaştırıyor. Kötü alışkanlıklardan kişiyi men ediyor. Biz burada gelen çocukların sorunlarını da paylaşmaya çalışıyoruz. Maçlarda, ilimizi en güzel bir şekilde, başarıyla temsil etmeye çalışıyoruz. Öğrencilerimizde de çok güzel mücadeleci bir grup var. Dışarıdan duyanlar “Bolu’da böyle başarılı öğrenciler var mıydı? Biz boks yapıldığını bile bilmiyorduk.” diyorlar. Biz kendimizi kanıtlıyoruz. Bu başarılarımızı da antrenörümüz Nejmi Hocamıza, il temsilcilerimiz Hakkı Hocamıza ve müdürlerimize borçluyuz.

Bolu Boks Kulübü değerli hocaları Nejmi Güner ve İ. Hakkı Koltukçuoğlu ile yine Bolu’muzu gururlandıran gençlerimize, bu güzel röportaj için teşekkür ediyor, başarılarının daim olmasını diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla…

Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir