Ara

Bolu’dan Diyarbakırlı Annelere Destek

Diyarbakır’da çocukları PKK tarafından kaçırılan annelerin HDP İl Binası’nda başlattıkları eyleme Bolulu annelerden de destek geldi.

Diyarbakır’da, HDP İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan annelere, Bolulu annelerde destek verirken, aynı zamanda toplumda kadına verilmesi gereken değere de değindiler.

“Hiçbir Anne Gözyaşı Dökmeyi Hak Etmiyor.”

Önceki dönem Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Diyarbakır’daki annelere destek verdiklerini belirtirken, aynı zamanda da toplumda şiddete maruz kalan kadınların da durumlarına değindi. Davarcıoğlu; “Bugün burada Diyarbakır’daki annelere, çocukları dağa kaçırılan annelere destek vermek üzere toplanmış bulunmaktayız. Bunun hiçbir siyasi amacı yoktur. Hiçbir siyasetle bağlantısı yoktur. Sadece biz burada anne olarak bulunmaktayız. Çünkü biz anne olarak evladınızı 9 ay karnınızda taşıyorsunuz, onu dünyaya getiriyorsunuz. Onunla birlikte büyüyorsunuz, büyütüyorsunuz. Dolayısıyla emek veriyorsunuz. Emek verdiğiniz çocuğunuzun vatana, millete ve ailesine faydalı olması gerekirken, farklı amaçlarla bu çocukların kullanılmasına, Diyarbakır’daki anneler gibi bizde bir anne olarak karşıyız. Bir evlat dünyaya çok kolay gelmiyor, çok çabuk yetişmiyor. Dolayısıyla o annelere destek veriyoruz. Hiçbir anne gözyaşı dökmeyi hak etmiyor. Hiçbir anne evlat acısını hak etmiyor.” Diye konuştu.

“Hiçbir Kadın Ölümü Hak Etmiyor.”

“Hiç bir kadın şiddeti de hak etmiyor.” diye belirten Emine Davarcıoğlu konuşmasında; “Hiçbir kadın ölümü hak etmiyor. Gazetelerde 3. sayfa haberlerinde görüyoruz. Her gün bir kadın şiddete maruz kalıyor. Ya da her gün bir kadın eşi tarafından, ailesi tarafından öldürülüyor. Dolayısıyla bunlara da karşıyız. Hiç kimse Takdiri İlahi’nin dışında ölümü hak etmez. Hepsinin eğitimle çözüleceğini düşünüyorum. Ama aile içindeki eğitime de ailede şiddet gören bir çocuk elbette ki bunu kendi ailesine de yansıtacak. O zaman yine görev burada hem aileye hem de annelere düşüyor.  Toplumda sevgi, saygı ve barış için çaba sarf etmeliyiz. Ben biliyorum ki kadınlar isterse dünyada savaşları bitirirler. Kadınlar isterse dünyaya barış getirirler. Allah kadına böyle bir güç vermiş.”diye ifade etti.

“Ben de Bir Anneyim.”

Bolu Yardım Sevenler Şube Başkanı Beysun Türkmen; “Ben de bir anneyim. Ben de evladımı trafik canavarına kaptırdım. Ben evladımı geri getiremem ama Diyarbakır’daki annelerin evlatlarına kavuşmasını canı gönülden istiyorum. Kadınlarımız el üstünde tutulması gereken varlıklardır. Çünkü erkekleri de doğurup, büyüten kadınlardır. Ama bütün zulmü, bütün işkenceyi de kadınlar görüyor. Lütfen eşlerinize, kardeşlerinize, kızlarınıza güzel muamele yapın çünkü ‘Cennet Kadınların Ayağının Altındadır.’”diye ifade etti.

“Özellikle Kadınlardan Feryat Sesleri Duyuyoruz.”

BGSD Kurucu Bş. Sanatçı Saadet Söyleyici Yasa; “Bugün doğuda, batıda, dünyada annelerden, özellikle kadınlardan feryat sesleri duyuyoruz. Bu feryat sesleri yaşarken yalnız kadınlardan, erkeklerden değil doğadan, hayvanlardan, çevremizden hep feryat sesleri geliyor. Bugün bizde burada kadınların sesine ses olmak için, Bolulu kadınlar olarak, özellikle Diyarbakır’daki anneler için toplandık. İnşallah her yerde özgürlük, barış ve mutluluk olur. Anneler her zaman için kutsaldır. Onları ağlatmamak, güldürmek gerekir.”diye belirtti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar