Ara

Bolu’da “Yeşilçam Şarkıları” Konseri  İcra Edildi

 

Ümitköy Türk Sanat Müziği Korosu’nun “Yeşilçam Şarkıları” konseri, Bolulu sanatseverlere nostalji dolu saatleri, hatıraları yaşattı.

Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, kış etkinlikleri çerçevesinde, Ümitköy Türk Sanat Müziği Korosu’nun “Yeşilçam Şarkıları” konseri 9 Şubat 2019 Cumartesi akşamı Bolu Belediyesi Nikah Salonu’nda icra edildi.

Konsere Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, BAİBÜ Öğretim üyeleri, kurum müdür ve müdür yardımcıları ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Şef Asım Tokel yönetiminde,  Yasemen Kutlu’nun sunumunu yaptığı, 76.sını Bolu’da gerçekleştirdikleri “Yeşilçam Şarkıları” Konserinde, 25 adet unutulmaz Yeşilçam Şarkıları, Yeşilçam filmlerinden sahnelerin yer aldığı slayt gösterisi eşliğinde, Ankara’dan 45 kişilik ekip olarak gelen, Ümitköy Türk Sanat Müziği topluluğu tarafından solo ve koro olarak icra edildi.

“Bolu Belediye Başkanımızdan kaynaklanıyor.”

Konsere başlamadan önce açılış konuşması yapan Ümitköy Musiki Derneği Başkan Yardımcısı Nevin Akbaş; “Değerli Müzikseverler, değerli Bolu halkı, biz Hopa’dan İstanbul’a, Samsun’dan Adana’ya, Mersin’e konserler veren ve bunu çok arzu ediyor, götürüyoruz. Kimi zaman Atatürk’ün sevdiği şarkılarla, kimi zaman Avni Anıl besteleriyle, kimi zaman Yusuf Nalkesen’le kimi zaman Yeşilçam Şarkıları konserleriyle fakat inanın Bolu organizasyonunu yaptığımda, hiç birinde bu kadar güzel bir iletişim, bu sanıyorum Bolu Belediye Başkanımızdan kaynaklanıyor. Lütfen kendilerine saygılarımı, sevgilerimi kucak dolusu göndermek istiyorum. Değerli müzikseverler biz Ümitköy Musiki Derneği olarak 16 yıl önce Ankara’nın Çayyolu’nda kurulduk. Bu 16 yılı birlikte çok güzel konserlerle geçirdik. Bu akşamki konserimiz 76. Konserimiz. Düşünün yılda kaç kez konser veriyoruz. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Yaşamın unutulmayan anları dediğimiz zaman, bunu müzikle bağdaştırmayı, bu akşam bunun nasıl olduğunu izleyeceksiniz.”diye ifade ettiler.

Sürpriz Sesler Dinlendi

Ümitköy Türk Sanat Müziği Korosu “Yeşilçam Şarkıları” konserinde sürpriz sanatçı olarak Bolulu ses sanatçısı Ramazan Yerlikaya’da “Yıldızların Altında” adlı eseri seslendirdi. Yine konserin son şarkısı olan“ Kulakların Çınlasın” sanatçı Handan Kara’nın orijinal sesi olan plaktan, Türkan Şoray’ın filmde rol aldığı slayt gösterisi eşliğinde verildi. “Sevmek İstesem de Sevemem Artık” şarkısını ise Şef Asım Tokel kendisi seslendirdi.

Salonu dolduran sanatseverlerin büyük bir coşkuyla şarkılara eşlik ettiği konserin sonunda Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu sanatçılara teşekkür ederek, Şef Asım Tokel’e çiçek, teşekkür belgesi ve hediye takdim etti. Ardından Şef Asım Tokel’in isteği üzerine hep birlikte 10.yıl marşı söylendi.

Konser bitiminden sonra Bolu Belediyesi İmarethanesinde ikram edilen yemeğin ardından, sanatçılara Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ve Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert tarafından teşekkür belgesi, Bolu Belediyesi Kültür yayınları olarak bastırılan CD ve kitaplar hediye edildi. Ardından Şef Asım Tokel ve Ramazan Yerlikaya burada  da sazendelerle birlikte mini bir konser verdiler.

“Biz Bolu’ya Ait Olan Her Şeyi Gün Yüzüne Çıkarmaya Özen Gösteriyoruz.”

İmarethanede Bolu Belediyesi’nin yayınları ve yaptığı çalışmalarla ilgili hediye takdimi öncesi konuklarla bilgi paylaşan Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu; “Biz Bolu Belediyesi olarak yaklaşık 65 tane yayın yaptık. Şu anda bir 10-13 yayınımız daha çıkacak. İhalesini yaptık. Bunların içerisinde ‘Hikâyeleriyle Geçmişten Günümüze Gelen Yemekleri’ de Fatma Hanıma özellikle araştırdık ve yaptırdık. 2 cilt olarak o da çıkacak. Ayrıca Bolu Türkülerini de derledik, topladık ‘Yaşayan Bolu’ diye bir albüm yaptık. Biz Bolu’ya ait olan her şeyi gün yüzüne çıkarmaya özen gösteriyoruz. Bolu’ya ait endemik bitkiler, Bolu’ya ait meyveler, Bolu’ya ait sebzeler, tohumlar hepsini gün yüzüne çıkarmaya çalışıyoruz. Yine ‘Dört mevsim Bolu’ diye Bolu’yu tanıtan, Bolu’nun tüm güzel yerlerini gösteren CD ve kitabımızda bunun içinde mevcut. Ayrıca belki hiçbir yerde yapılmamıştır, üniversiteyle birlikte biz ‘Bolu Çocuk Şarkıları’ diye bir yarışma yaptık. Bu yarışmada 10 adet şarkı finale kaldı. Onları da CD haline getirdik. Ayrıca bu şarkıları kitap haline getirip, okullarda müzik öğretmenlerine verdik. Artık çocuklar müzik dersinde Bolu’da o kitaptan çocuk şarkılarını öğreniyorlar. Esas mesele Bolu Belediyesine kadın eli değdi.”diye ifade ederek konuşmasına devam etti.

“Halkımıza Kültüründe, Müziğinde, Sanatında En İyisini Vermeye Çalışıyoruz.”

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu; “Ayrıca biz Bolu’da her yıl ‘Köroğlu Festivali’ yapıyoruz. Festival deyince akla müzik eğlence gibi şeyler gelir ama bizim festivalimiz Ağustos ayının ilk haftasından başlar, Eylül sonuna kadar devam eder. Önce Köroğlu ile ilgili hipodromda ‘At Yarışları’ yapılır. Kentteki bütün amatör spor kulüpleri ‘Köroğlu Spor Turnuvası’ diye turnuvalar yapılır. Resim sergileri, Köroğlu türküleri yarışması, Köroğlu ile ilgili Türkiye ve Dünya çapında resim yarışması yaparız. Köroğlu heykeli yaptık. Bolu’da 110 dönüm bir arazi üzerine Köroğlu Parkı’nı yapıyoruz. Bu parkta bütün Türki Cumhuriyetleri kendilerini bulabilecekleri, Köroğlu’nu yansıtabilecekleri, yerden yüksekliği yaklaşık 65 m. 19 tonluk çok büyük bir heykel yaptık ve kaidesi üzerine Aralık ayı içerisinde oturtuldu. Açılışını da inşallah 19 Martta yapacağız. Biz genelde halkımıza kültüründe, her şeyinde, müziğinde, sanatında en iyisini vermeye çalışıyoruz. Dolayısıyla yıl içinde yaptığımız bütün etkinliklerde, Kültür Bakanlığı’nın sanatçıları, operası, balesi, tiyatrosu hep bunları Ankara’dan isteriz. Ocak ayı içerisinde bir yılın programını yaparız. Her ay en az 3-4 tane Bolu’da etkinlik yaparız. Dolayısıyla festivalde de 2 akşam mutlaka Kültür Bakanlığı’nın sanatçıları, yöresel sanatçıları olur. Halk oyunları ekipleri de Türki Cumhuriyetlerden gelir. Yine Bolu Belediyesi’nin kendi halk oyunları ekibimizde ve son akşamda popüler bir sanatçımızla festivalimizi bitiririz. Festivalin ondan sonraki bölümünü de Köroğlu ve Bolu’yla ilgili sempozyumla taçlandırırız. Bugüne kadar 5 adet sempozyum kitabımızda çıktı.”diye ifade ettiler.

 “Bolu Belediyesi’nin Bu Faaliyetleri Diğer Tüm Belediyelere Örnek Olmalı.”   

TRT Genel Müdürlüğü’nde uzun yıllar müzik prodüktörlüğü ve Müzik Dairesi Başkan Yardımcılığı yapmış, TRT Yayın Denetleme Kurul Üyesi olarak da çalışmış olan Şef Asım Tokel, “Bolu Belediyesi’nin bu faaliyetleri, diğer tüm belediyelere örnek olmalı.” diye belirterek; “Biz bugüne kadar onca konser verdik, onca şehirlere gittik, şehirlerde konserlerden sonra bu tür yemekler yedik, bu tür organizeler yaptık ama hiç böylesine bir organize yapmadık. Hiç böylesine çalıp, söylemedik. Bu farkta Bolu’ya özgü oldu. Bu farkta Bolu’da diğerlerinden farklı oldu. Gerçekten biz Bolu’nun bu aktivitelerini, bizi böyle karşıladıklarına karşı çok mutluyuz, müteşekkiriz, hayranız. Sizler istedikten sonra Bolu’ya tekrar gelmeyi, şahsım ve dernek adına konuşuyorum; fahri Bolulu olmayı seve seve kabul ediyoruz. Sizde teklifinizi yapıyorsanız, biz sizin fahri üyeniz olmak istiyoruz.”diye ifade ettiler. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar