Ara

Bolu’da Türk, Dünya ve Bolu Mutfakları “Fotoğraf Sergisi” Açıldı

 

Bolu’da Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Türk, Dünya ve Bolu Mutfakları “Fotoğraf Sergisi” açıldı.

15-22 Nisan Turizm Haftası programı çerçevesinde “Fatma Marmara Objektifinden” 48 fotoğrafın yer aldığı, İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Bolu Mutfağı, Türk Mutfağı, Dünya Mutfağı “Fotoğraf Sergisi” Bolu Belediyesi Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde açıldı.

Sergi açılışına, Bolu Vali Yardımcısı İlhan Turgut, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Mansur Şen, İl Kültür Turizm Müdür Vekili Gökhan Öztürk, İl Kültür Turizm Müdür Yardımcıları Semra Baykır, Fazıl Karaduman, Zekiye Tütüncü Aydın, İl Kültür Şube Müdürü Mustafa şen, Müze Müdürü Özgür Comak, Kütüphane Müdürü Cemil Şahiner,Bolu Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, Mengen Halk Eğitim Müdürü Ahmet Çelik, Bolu eski Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu,   Bolu Milli Eğitim Şube Müdürleri Mehmet Aran ve Muvafık Kılıç, İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ayhan Vural, Gazelle Müdürü Ahmet Demir, Abant Palas Müdürü Murat Acar, Narven Tesis Müdürü İbrahim Yüksel, Kurum ve şube müdürleri, okul müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı..

“Gerçekten Çok Zengin Bir Mutfağımız Var.”

Sergi açılışında konuşma yapan İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ayhan Vural; “15-22 Nisan Turizm Haftası sebebiyle bir takım çalışmalar yapıyoruz. Her yıldan farklı olarak bu sene fotoğraf sergisi açalım dedik. Turizm otelcilik lisesi olarak Bolu’da Bolu Mutfağı, Türk Mutfağı, birde Dünya Mutfağı’nı buna ekledik. Bir çalışma yaptık, atölye çalışması şeklinde. Bu çalışmaları açık büfe şeklinde sunumunu yaptık. Yapmış olduğumuz bu çalışmaları 350 kişilik bir misafir kitlesi ile paylaştık. Tabi bu yöresel ürünler çok kapsamlı olduğu için 8 ilçe belediyemizden destek aldık. Yarışmalara hazırlanan öğrencilerimiz, usta öğreticilerimiz ve öğretmen arkadaşlarımızla bu çalışmaları gerçekleştirdik. Buradaki esas amacımız Bolu mutfağının üzerindeki o külü alıp Bolu mutfağını ortaya çıkartmak. Gerçekten çok zengin bir mutfağımız var. Bunları profesyonel olarak Fatma Marmara’nın objektifinden fotoğraflandırdık. 35x 50 tablolar halinde bugün 48 tablo şeklinde sunumunu yapacağız.”diye belirtti.

 

“Amacımız, Yöresel Ürünlerimizin Tanıtımını Gerçekleştirmek.”

İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ayhan Vural konuşmasının devamında Fatma Marmara’ya teşekkür ederek; “Fatma Marmara Objektifinden” yöresel yemekler fotoğraf sergisini yapmamızdaki amacımız, yöresel ürünlerimizin tanıtımını gerçekleştirmek. Bolu mutfağının gün yüzüne çıkarma konusunda ciddi manada destek alıyoruz.  Sağ olsun okulumuza geliyor, yapmış olduğumuz atölye çalışmalarımızı birebir çekimlerini yapıyor. Fotoğraflar üzerinde de çok detaylı bir şekilde çalışıp bunları tablo haline getiriyor. 15- 22 Nisan Turizm haftası sebebiyle bütün halkımıza açık bir sergi açtık. Çalışmalarından dolayı Fatma hanıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından fotoğraf sergisinin açılış kurdelesi kesildi ve davetliler tarafından sergi gezilerek fotoğraflanan yemekler ve ürünler hakkında bilgi alındı.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar