Ara

Bolu’da Turizm Haftası Etkinlikleri Başladı

Bolu’da 5 gün sürecek olan, Turizm Haftası kapsamındaki etkinlikler Turizm Haftası Açılış Programı ile başladı.

Haber: Fatma Marmara
Bolu’da 5 gün sürecek, bir dizi etkinlik programının ilk günü olan 16 NİSAN 2017 Pazartesi, Saat: 09.30’da Bolu Belediye Başkanını Alaaddin Yılmaz, Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürü Hasan Kaplan ve turizm işletmecileriyle makamında bir araya geldi.
Saat:10.00’da Belediye Meydanından, Bolu Belediye Bandosu eşliğinde Anıt Park’a kortej yürüyüşüyle devam etti. Burada Atatürk anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından protokol konuşmaları ve Bolu Belediyesi Folklor Ekibi halk oyunları gösteri yapıldı.

Anıt Park’taki tören sonrası, Saat: 11.00 Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürü Hasan Kaplan ve turizm işletmecileriyle makamında bir araya geldi. Ardından saat:11.30’da Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Sanat Galeri Salonunda, Bolu Fotoğraf Derneği (BOFSAD) üyelerinin sergi açılışı gerçekleşti. 21 fotoğrafçının 51 eserinden oluşan sergi Bolu ve ilçelerinin tarihi, kültürel ve turizm zenginliklerini içeriyor.

Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürü Hasan Kaplan sergi açılışı sonrası yaptığı basın açıklamasında; “ 42.ni kutladığımız Turizm Haftasının ilimize, ülkemize ve turizm sektörüne hayırlı olmasını diliyorum. Turizm sektörü içerisinde bulunan bütün işletmelere de başarılar diliyorum. Saat 09.30’da belediye başkanımızı makamında ziyaretiyle başlattığımız etkinliğimiz, Belediye Meydanından, Anıt Parka yürüyüşle devam etti. Burada çelenk sunma ve sayın valimizi ziyaret, bugün bu sergi açılışı ve saat 16.00’da da D100 Karayolu üzerinde Yumrukaya Mevkiinde Turizm Ormanını oluşturacağız. Yarında yine bu etkinlikler içerisinde sayın valimizin de katılacağı Gölcük’ten Narven’e kadar orman içerisinde bir yürüyüşümüz olacak. Turizm işletmelerinde görev yapanlarla birlikte öğrencilerde katılacak. Çarşamba günü bakanlığımızın Eski İşletmeler Genel Müdürü ve Emekli Müsteşar Yardımcımız Orhan Kalkan tarafından, AİBÜ merkez kampüsündeki meslek yüksek okul salonunda, saat 14.00’de ‘Bolu’da Turizm’ konulu bir konferans gerçekleştireceğiz. Perşembe günü yine bir sergi açılışımız ve akşam saat:20.00’de Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün bünyesinde faaliyetini gösteren THM korosunun konseriyle devam edecek. Cuma günüde Mudurnu ilçemizde iki konak (Keyvanlar Konağı, Tekkeliler Konağı) içerisinde ‘Konaklar ve Lokantalar Yemek Yarışması.’ Yapılacak.”diye belirterek devam etti.

Kaplan; “2017 rakamları direk bakanlığımıza gittiği için şuan elimizde konaklama sayısı ne kadar, bu mevcut değil ama ilimize gelen, gerek Yedigöller, gerek Abant, gerek Gölcük’teki günübirlikçi ziyaretçimiz 1 milyon 250 bin kişi. Bunlar net rakam. İlimiz oteller açısından da konaklama açısından da bu yeni yatırımlarla birlikte yatak kapasiteleri artacak ama şuan yinede iyi bir noktada. Bölgemize baktığımız zaman. 4 bin civarında bizim bakanlığımızdan belgeli, turizm tesislerimizde yatak kapasitemiz, yine 4 100-4150 civarında da yerelden belgeli otellerimizde yani 8 bin yatak kapasitemizle ilimizin turizmine, hem ülkemizin turizmine de hizmetini devam ettirmekte. Yeni yatırımlarla birlikte ilimizde bu 10 bin yatak kapasitesinin üzerine çıkacak.”diye ifade etti.

Aynı gün Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Saat: 16.00 D.100 Yumrukaya Mevkiinde Turizm Ormanına fidan dikimi gerçekleşti.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar