Ara

Bolu’da “Rast Faslı, Yıldızlar Geçidi” Konseri İcra Edildi

Bolu Belediyesi Türk Musikisi Topluluğu, 2019 yılını muhteşem bir konser vererek, geride bıraktı.

Şef Rıfat Günen Yönetiminde, Bolu Belediyesi Türk Musikisi Topluluğunun “Rast Faslı, Yıldızlar Geçidi” konseri, 26 Aralık Perşembe akşamı AİBÜ Bordo salonda icra edildi.

50 kişiden oluşan koroya eşlik eden 18 saz üstadının bir kısmı da TRT’nin meşhur saz üstatları olup, bu muhteşem saz heyetinin maestroluğunu Kemanı ile Metin Kabacı yaparken, konserin sunuculuğunu da Saliha Akşemseddinoğlu yaptı. Bolu Dans ve Sanat Merkezi öğrencilerinden bir çift dansçı, yaptıkları danslarıyla konsere ayrı bir görsellik kattı.

Konuk Bestekâr Gufran Taşın, Kendi Bestesi Olan Eserini Seslendirdi.

Rast Faslı makamın klasikleşmiş 13 eserin yer aldığı, toplamda 32 civarında eserin icra edildiği konserde, Konuk Bestekâr Gufran Taş’ın, kendi bestesi olan eserini seslendirmesi için sahneye davet edildi. Bestekâr Gufran Taş eserini okumasının ardından Bolu Belediyesi Türk Musikisi Topluluğu solistleri Türk Sanat Müziği, Fantezi Müzik Pop Müziği ve Halk Müziğinden oluşan 18 şarkılık bir repertuarı peş peşe aralıksız seslendirdiler. Konserin sonunda koro tarafından Potburi icra edildi.

Konserde Başkanı Tanju Özcan 2 Hicaz Eseri Seslendirdi.

Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut’un da konuk olarak katıldığı “Rast Faslı, Yıldızlar Geçidi” konserinde sanatseverlere bir sürpriz daha yapılarak, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan şarkı okuması için sahneye davet edildi. 2 hicaz eseri koro ile birlikte solo olarak seslendiren Başkan Tanju Özcan, salonu dolduran seyirciden büyük bir beğeni ve alkış aldı.

Bolu Belediyesi Türk Musikisi Topluluğu Şefi Rıfat Günen tarafından, Belediye Başkanı Tanju Özcan’a plaket takdim edildi. Başkan Tanju Özcan’da Koro Şefi Rıfat Günen’e, Konuk Bestekâr Gufran Taş’a, Bolu Platformu Üyesi Orhan Uçar’a  ve konseri sunan Saliha Akşemseddinoğlu’na da plaket ve çiçek takdim etti.

“Farkındalık Oluşturmak İçin Konserde Sahne Aldım.”

Çiçek takdimi ardından konuşma yapan Başkan Tanju Özcan; “2020 yılınızı en içten dileklerimle kutluyorum. Daha mutlu olacağımız bir yıl olsun 2020. Bu tür konserlerde arttığı bir yıl olsun. Ben farkındalık oluşturmak için konserde sahne aldım. Bu tür konserleri, bu tür etkinlikleri duyurabilmek için. O yüzden ben, her geçen gün bu konserlerin daha kalabalık hale geldiğini görüyorum. Yakında hem TSM koromuz ve THM koromuzla bazı şehirlerdeki kardeş belediyelerimize konser vermeye de gideceğiz.  Ben gerçekten koro şefimizle, koromuzla, saz arkadaşlarımızla gurur duyuyorum. İnşallah Bolu’nun adını duyuracak korolarımız.”diye ifade etti.

“Bir Sonraki Konserimiz 3 Haziran 2020 Tarihinde Yapacağız.”

Koro Şefi Rıfat Günen konserle ilgili bilgi paylaşımında; “ Bu konserimiz her sene olduğu gibi geleneksel yılbaşı konserimiz. Konserimizde Rast faslı icra ettik. Rast Faslı peşinden de 20 tane hepsi birbirinden yıldız solistlerimiz Türk Sanat Müziği, Fantezi Müzik Pop Müziği ve Halk Müziğinden oluşan 18 şarkılık bir repertuarı seslendirdiler. Bu çalışmada bize katkısı olan Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan’a, Bolu Platformu Başkanı Sayın Orhan Uçar’a şükranlarımızı sunuyoruz. Bir sonraki konserimiz 3 Haziran 2020 tarihinde yapacağız ve bu konsere de yine en az üç meşhur besteci ile önemli güftekarları  davet etmeyi planlıyoruz. Bu konserinde muhteşem olacağına inancımız tam. Seyircilerimize, güzel insanlara güzel şeyler vermek arzusundayız.”diye ifade ederek,  konsere gösterdikleri teveccüh sebebi ile Bolu Halkı kalitesini bir kez daha gösterdiğini belirterek, tüm dinleyicilere kendilerini yalnız bırakmadıkları için teşekkürlerini sundu. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar