Ara

Bolu’da “Otizm Farkındalık” Yemeği

 

Bolu Belediyesi otizmliler ve aileleriyle Köroğlu Safrası’nda “Otizm Farkındalık” yemeğinde bir araya geldi.

Tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Nisan ayı, “Otizm Farkındalık Ayı” ve 2 Nisan ise “Otizm Farkındalık Günü” olarak deklare edilmiş olup, nisan ayı boyunca tüm dünyada, otizm konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nce organize edilen, Köroğlu Safrası’nda verilen “Otizm Farkındalık” yemeğine Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Koçyiğit, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Kamu Hastaneler Başkanı Şevki Erkal, İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Taner Laçin, daire müdürleri, engelli STK temsilcileri, otizmliler ve aileleri katıldı.

Dünyada her 68 çocuktan birisinin otizmli doğduğu, görülme sıklığının günümüzde çok büyük bir hızla arttığı, erkek çocuklarında görülme yaygınlığının, kızlardan 4 kat fazla olduğu bilinen otizm için “Otizm Farkındalık” yemeği öncesi Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, tek tek masaları dolaşarak, yemeğe katılanlarla sohbet edip fotoğraf çektirdi.

“Otizm Farkındalık” yemeğinde ilk konuşmayı yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Koçyiğit; “Öncelikle 2 Nisan ‘Otizm Farkındalık Günü’ münasebetiyle bizlere desteklerini esirgemeyen belediyemize ve Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz’a buradan saygılarımı arz ediyorum. Bu hafta 2 Nisan itibariyle özellikle ‘Otizm Farkındalık Günü’ kapsamında valiliğimiz binasını, maviye aydınlatarak, vatandaşlarımız tarafından bu haftanın özellikle farkında olunması açısından, böyle bir etkinlikle başladık. Dün yürüyüşümüzü yaptık. Bugünde burada sizlerle bir arada olmak, bizlere gerçekten büyük mutluluk verdi. İyi ki varsınız. Teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.”diye belirtti.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, yemekte otizmli bireylere ve ailelerine yönelik yaptığı konuşmada, “ Hayatın içi bu. Hayatın içinde olan her şeyle ilgilenmek belediyelerin görevidir. Belediyeler doğumdan ölüm dair, mezarlığa kadar her konuda sorumlular. Ben sadece görevimi yapıyorum. Bütün kurumların müşterek çalışmaları sayesinde Bolu farklı bir il haline dönüşüyor. İnşallah engelli yaşam merkezini de oluşturduktan sonra Türkiye’ye beklide dünyaya örnek bir şehir haline dönüşüyor. Bu konuda emeği geçen bütün dostlardan ve bu çalışmayı seven bütün arkadaşlardan Allah razı olsun diyoruz. Biz bu konudaki çalışmalarımızı hem sağlık teşkilatımız, hem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın bütün mensupları, hem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mensupları, Kızılay, belediye ve siyaseten çok ciddi bir çalışma içerisinde bu çalışmaları yürütüyoruz. Biz sadece görevimizi yapıyoruz. Ama bu konuda destek veren demin saydığım paydaşlarımızdan Allah razı olsun diyorum. Derneklerimizden Allah razı olsun diyorum. İnşallah yaşamın içinde olan bu çocuklarımız, en sağlıklı şekilde hayatlarını devam edebilmeleri için yapılacak işlerimiz daha var diyorum. Bu konuda emek verenlere teşekkür ediyorum. Biz her zaman emrinizdeyiz diyor, hepinize saygılar sunuyorum.”diye ifade etti. Haber ve fotoğraflar: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar