Ara

BOLU’DA KÜLTÜR SANAT 

 

Tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde, maddi ve manevi değerleri barındıran kültüre, duygu, tasarı, güzellik gibi duyguları da ekleyerek ve onu ortaya çıkan eserleriyle anlatarak, sonraki nesillere aktarmasında en büyük birlikteliği sağlayandır sanat.

Birbirini tamamlayan bu iki unsurdan biri olan sanat, tiyatrosu, yapılan resim ve heykelleri, sineması, konserleri, edebi anlatımları gibi birçok kendi içindeki dallarıyla sürdürür bu aktarımı.

Sanatı her yönüyle icra eden, ortaya çıkaran, koyan sanatçıları, Bolu’da kültür ve sanattaki gelişmeleri, halkın istek ve taleplerini, Bolu’nun sanat yönünden katettiği yolu ve bu yolda katkı vermek için yaptıkları çalışmaları Songül ve Bülent Akfidan çiftiyle konuştuk.

– Kültürel ve sanatsal faaliyetler içinde aktif olarak yer almanız nasıl başladı? Bolu Kültür Sanat Organizasyon’u kurmaya nasıl karar verdiniz? Sizi buna iten nedenler nelerdir?

Bülent Akfidan- Biz Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde işletmeciydik. Dışarıdan, il dışından ekipler geliyor, oyun getiriyordu. Ama bu yeterli olmuyordu. Yani niye Bolulular yapmıyordu? Niye hep dışarıdakilere muhtaç kalıyordu Bolu?

Songül Akfidan- Biz orada işletmeci olduğumuz için o yıllarda insanlar geldiğinde, bize Bolu’da kültürel etkinlikler konusunda büyük bir eksiklik olduğunu, yılda az sayıda etkinlik gördüklerini, kafelere, AVM’lere, şuraya buraya vakit geçirmek için gittiklerini belirtiyorlardı. ‘Çocuklarımızın kültürünün gelişmesi, sosyalleşmesi için götüreceğimiz bir alan, bir etkinlik yok. Şu konser, bu tiyatro niye gelmiyor?’ diye hep konuşuyorlardı. Biz kendimizde sanatı, kültürel etkinlikleri seviyoruz. Kültür etkinliklerine sürekli giden insanlarız. Eşimde dedi ki ‘ Sende de var bu yatkınlık, bende de var. Neden biz böyle bir şey yapmayalım? Bolu’nun ne eksiği var? Bolulu olaraktan, niye Bolu’nun içinden birileri bunu yapmasın? Neden dışarıdan gelenin getireceği bir kaç etkinliği bekleyelim? Bu işe başlamamız arz talep meselesinden doğdu.

-İlerleyen süreçte insanların sizlerden beklentileri nelerdi, sizin bu bağlamda yaptığınız çalışmalarınız, hedefleriniz ve kuruluş amacınız ilgili bilgi paylaşabilir misiniz?

Songül Akfidan- Sosyal, kültürel etkinliklerle Boluluların buluşmasını sağlamak amacıyla organizasyonumuzu kurduk. Vizyonumuzu, misyonumuzu belirledik. Bolu’da biz bu kültürel etkinliklere başladığımızda sorumluluğumuz daha da arttı. Bizim hedef kitlemiz belli, insanlar daha iyisini istiyor, istedikçe de getirdikçe de  ‘Şunları da getirsenize, bunlarında gelmesini çok istiyoruz.’ şeklinde talepleri arttı. Artınca da tabi daha iyi işlere girmek istedik. Her sene geçtikçe de farklı farklı insanları getirmeye çalışıyoruz. Konserimizi de yaptık. Tiyatroları da getiriyoruz. Ayrıca ilerleyen zamanlarda bunlardan farklı olarak Stand-up, söyleşiler de olacak.  Böyle böyle çeşitlendirerekten Bolu halkına hizmet sunmaya devam etmek istiyoruz. Bu güne kadar Bolu’daki kültürel etkinliklerin ön plana çıkması için biz ön planda olmadık. Yani kültürel etkinlikler ön planda olsun diye, biz hiçbir zaman şahıs olarak ön plana çıkmadık. Bolu Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve etkinlikler olarak ön plana çıkardık. Son zamanlarda teşekkür için çağrılınca çıktık. Bizim Bolu Kültür Sanat Organizasyon’un açılımı şahıs ismi ya da farklı bir şey olabilirdi. Kendi ismimizi de kullanabilirdik, başka bir ibarenin açılımını da kullanabilirdik. Ama burada özellikle en başa Bolu’yu koyduk. Yani Bolu’da yapılan kültür sanat işleri gibi bu da Bolu’yu ne kadar sevdiğimiz ve burada ne kadar güzel işler yapmak istediğimizin belirtisidir. Bolu’yu seviyoruz.

-Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yaptığı konserler, getirdikleri tiyatrolar haricinde de belediyenin, halk eğitimin, okulların, özel ve yerel tiyatro ekiplerinin de yine aynı salonda gösterileri olduğu gibi sizde aynı yeri kullanıyorsunuz. Bolulular etkinliklerle dolu olarak yılın belirli bir dönemini geçiriyor mu, siz tüm bu konularla ilgili neler söylemek istersiniz? 

Songül Akfidan- Bolu’da çok fazla kültürel etkinlikler oluyor. Hemen hemen hafta içi, hafta sonları, gündüz veya akşam olsun etkinlikler mevcut, Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Gösteri Salonunda. Kış boyunca, Eylül ayından, Mayıs ayına kadar salon hiç boş kalmıyor. Yerel tiyatrocular, konserler gibi tamamen etkinliklerle dolu oluyor. Hatta etkinliklerde, bazen insanlarda salonda yer bulamıyor. Devlet tiyatroları geliyor, onları da Kültür Müdürlüğü destekliyor. Aynı zamanda Bolu Kültür Müdürlüğü özel tiyatrolara yerel tiyatrolara da daha fazla kucak açıyor. ‘Turizm Haftası’ programlarında, kendi etkinliklerini yaparken, aynı zamanda muhakkak o etkinliklerinin içine tiyatro etkinliğini koyuyorlar. Sanata verdiği destek tiyatroculara olsun, konserlere olsun, bunlar geliyor Bolu’ya ama kültür müdürlüğü de her türlü desteğini veriyor. Ayrıca kültür müdürlüğü olarak koro da kurdular. Yine belediye, halk eğitim merkezi, Bolu Tanıtma ve kalkınma Vakfı gibi kurumlarının, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Pop Müzik gibi konserleri de yine bu salonda ücretsiz oluyor. Bolu Kültür Müdürlüğü’nün bize çok katkısı oldu. Eğer biz Bolu Kültür Müdürlüğü’nde olmamış olsaydık insanların böyle taleplerini, konuşmalarını zaten duyamazdık, bilemezdik. Bizde içinde piştik. Bilecik Tiyatro Festivaline gittik, 2-3 tane salon var. Biz birine girdiğimizde diğer salonda başka bir oyun oynanıyordu, bir diğerinde ise bir başka oyun oynanıyordu. Bilecik küçük bir şehir ama kültürel yönden büyük bir şehir ki büyük şehirleri zaten söylemiyorum bile. Bolu’muzun da böyle olmasını istiyoruz.

-İlk olarak kaç yılında bu işe başladınız, o yıllarda getirdiğiniz oyunlar nelerdi? O dönemlerde de şimdi de kitlelere ulaşmak için ne şekilde çalışmalar yaptınız ve yapıyorsunuz?  

Bülent Akfidan- Biz bu işe başlamadan 2 yıl önce, 2011’de kültür müdürlüğü kurumunda işletmeci olarak başladık. 2013 yılında Bolu Kültür Sanat Organizasyon’u kurduk ve ilk ‘Mantar Minişler’ adlı çocuk oyunundan başladık. 2. olarak da Ocak ayında ‘Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’ adlı oyunu getirdik, salonu doldurduk. Çalışma sistemimiz daha farklıydı o zaman. 400 kişilik salonda 2 gün 8 seans yaptık, 2 bin kişiyi geçtik. Her yaptığımız etkinlikte bir şey kattık kendimize. Pek fazla dışarıdan ya da başkalarından destek istemedik. Biz burada SMS paketi, veri tabanı oluşturduk kendimize. Şuanda 6500 tane üye sayımız var bizim. Bu üyelerimizde kültürel etkinlikleri, konserleri, tiyatroları, çocuk oyunlarını takip eden insanlar. Hem sosyal medyadan, hem SMS hem de afiş tanıtım broşürleriyle ulaşıyoruz bunlara.

Songül Akfidan- Biz özel bir tiyatro getirdiğimiz için genelde bize soruluyor. ‘Devlet tiyatrosu neden getirmiyorsunuz. Devlet tiyatrosu daha uygun?’diye Devlet tiyatroları şahsa gelmiyor, devlet aracılıyla, resmi kurumlar üzerinden geldiği için bizim onları getirme şansımız yok. Onu da kültür müdürlüğü getiriyor. Şimdi böyle olunca, bu oyunlarda özel olunca, özel tiyatro olunca miktar olaraktan, ücret olaraktan maliyetleri yüksek oluyor. Bazen diyorlar ki ‘Neden tiyatro ucuz değil?’ Bende anlatmaya çalışıyorum.

-Özel tiyatroların maliyetleri daha yüksek olduğu için siz bu yönde Bolululara daha uygun fiyatta hizmet sunmak adına ne gibi çalışmalar yapıyor ve girişimlerde bulunuyorsunuz? Sponsor desteğinin önemi konusunda neler söylemek istersiniz?

Songül Akfidan- Bolu halkımız daha iyisini istedikçe, onların ücretleri de artmaya başlıyor. Sanatçısına göre fiyatları değişiyor. Oyunun süresine, kişi sayısına, salonun kapasitesine göre fiyat veriyorlar. Onların tanıtımı, broşürdür, afişlemedir, konaklaması, yoluydu falan hepsi, bunlar birleştiği zaman yüksek bir maliyet çıkıyor ortaya. Haliyle bu da biletlere yansıyor. Yansıyınca da tabi bizi destekleyecek sponsor arayışına giriyoruz. Sponsor desteğinin olması demek bilet fiyatlarının düşmesi demek. Sponsordan gelen katkı oyunun maliyetini düşürüyor. Bu da bilet fiyatlarına yansıyor. İlk yola çıktığımızdan günden beri, bizi destekleyen, kesintisiz bir şekilde de destekleri hala devam eden Gençler Rot Balans, Kampüs Kırtasiye, Yörem Mantı. Ayrıca şimdiye kadar etkinliklerimize destek veren ve verecek olan diğer sponsorlarımıza da ayrıca teşekkür ederiz. Yörem Mantı misafirlerimizi çok güzel ağırlar ki bunun çok büyük bir önemi var. Bolu için böyle önemi var. Buraya gelen sanatçılar oyundan önce iyi ağırlandığında Bolu’dan mutlu ayrılıyorlar. Çünkü her şeyi sosyal medyaya da yansıtıyorlar, dışarıda Bolu’yu konuşuyorlar. Bir kişinin bile burada Bolu’yu konuşması, turizm açısından benim için çok önemli. ‘Bolu’ya gittik. A sizde mi gittiniz, bizde gidelim.’ Bunlar artık sanatçılar arasında konuşulur hale geldi. ‘Bizde gelelim’ diye artık bize sürekli teklifler geliyor. ‘Onları getirdiniz bizi de getirin’ diye arıyorlar. Onları daha önceden biz ararken, şimdi artık yapımcılar ve sanatçıların bizzat kendileri bize sürekli oyunlarının afişlerini, özetini gönderiyorlar. ‘Onlar geldi, bizde gelelim.’diye arıyorlar.

Bülent Akfidan-Yine destekçilerimizden ayrıca kafeler, işletmeler, pastaneler, fırınlar, camlarına afişlerimi asanlar, broşürlerimizi dağıtanlar sağ olsunlar. Sizin aracılığınızla olsun, mesela siz insanlarımıza duyuruyorsunuz. Bunun için de biz size ayrıca teşekkür ediyoruz. İnsanlar maddi olaraktan destek veremeseler de manevi olarak, bu şekilde destek veriyorlar. Sanata tam destekleri içinde artıca çok teşekkür ediyoruz.

-Buraya gelen sanatçılar Bolu seyircisinin sanata bakışını ve gösteri yaptıkları Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü gösteri salonunu nasıl değerlendiriyorlar?

Songül Akfidan- Gelen sanatçılar Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü gösteri salonunu çok seviyorlar. Aurası, akustiği çok güzel diyorlar. Sahnenin genişliği mükemmel diyorlar. Seyirciyi ayakta alkışlıyorlar. Bolu’da böyle bir seyirci kitlesi olduğu için çok mutlu oluyorlar. Yani Bolu’nun insanları da artık sanatı içinde o kadar biriktirmiş ki böyle bir şey arıyormuş. Buna da elçi olmakta güzel bir şey. Gelip salonlarımızı dolduruyorlar. Sanatçılarda gelip, gördüğü zaman iki kat daha mutlu oluyorlar. Oyunu daha da böyle şevkle oynuyorlar. Sanatçıları seyirciler alkışlarken, seyircileri de sanatçılar ayakta alkışlıyor.  Bunu da görünce Bolu’da, Bolu’yu daha çok konuşuyorlar. ‘İşte bak Bolu seyircisi bizi yalnız bırakmadı. Soltold çektiler, salonu doldurdular, insanları bizi çok iyi ağırladı. Güler yüzleri bizim için çok önemli.’ deyip bizden çok mutlu ayrılıyorlar. Gelen; ‘Bir daha ki oyunumuz şu var, bizi ne zaman alırsınız?’ diyor, daha oradan, Bolu’dan ayrılmadan. Bundan daha gurur verici, onur verici bir şey yok.

Bu değerli sohbet ve Bolu’ya verdikleri hizmet için Sayın Songül- Bülent Akfidan çiftine teşekkür ediyorum.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar