Ara

Bolu’da Köroğlu Konulu Konferans Düzenlendi

 

 Bolu’da TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş’ın, Köroğlu’nu anlatan konferansı gerçekleşti.

“Marka Şehir Bolu ve 6. Uluslararası Köroğlu Festivali” etkinlikleri kapsamında, 11 Eylül 2018 Salı günü saat 14.00’de, Bolu Belediyesi Nikah Salonu’nda, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş’ın,  “Köroğlu” konferansı gerçekleşti.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, konferans öncesi yaptığı basın bilgilendirmesinde; “Bu yıl 6.sı düzenlenen ‘Uluslararası Köroğlu Festivali, bizim Uluslararası Türk Kültür teşkilatı olarak başından itibaren iştirak ettiğimiz ve katkı sunmaya çalıştığımız önemli bir kültürel diplomasi girişimidir.  Bu festival sadece Bolu’nun tanıtılmasında, Köroğlu’nu bir Bolu’nun markası olarak bütün dünyada ya da bütün Türk dünyasında tanınmasında etkili olmuyor, aynı zamanda diğer Türk cumhuriyetlerinden gelen sanatçılarla bilim insanlarıyla birebir dostlukların kurulması ve Türk dünyasının kültürel anlamda, diğer anlamlarda bütünleşmesi açısından önemli bir işlev görüyor.” diye belirtti.

Köroğlu konulu konferansla bu festivale katkıda bulunacağını ifade eden Prof. Dr. Fırat Purtaş; “ Ben daha ziyade Köroğlu’nun yeni nesillere öğretilmesi ve bir Bolu markası olarak, Bolu’nun tanıtılmasında ne tür bir anlam taşıdığını, ne tür bir değer taşıdığı üzerinde duracağım. Bildiğiniz gibi Köroğlu haksızlığa, adaletsizliğe karşı mücadele eden bir destan kahramanı. Bugün dünyada da bir haksızlık, adaletsizlik söz konusu ve bu haksızlığa adaletsizliğe karşı Türkiye’de haksızlığa uğrayanların, mazlumların yanında onların hakkını savunan bir konumda, dış politika çizgisinde ilerliyor. Yenidünya düzeninin arayışlarının devam ettiği bu süreçte Köroğlu belki tarihi şahsiyet olarak da tartışmalı olsa bile temsil ettiği değerler itibariyle bütün dünyaya evrensel mesajlar sunan bir değerimiz. Türkiye’de yeni nesillere Köroğlu’nu öğretmek suretiyle, kendi değerlerine sahip, milli ve manevi bir donanım, yüksek ve evrensel düzeyde hakkı adaleti temsil edecek bir insan yetiştirecek ve bu anlamda beklide insanlığın ihtiyaç duyduğu, dünyanın ihtiyaç duyduğu bu istikrarlı, huzurlu dünya sisteminin oluşmasında da yine öncü bir rol oynayacak.”diye açıkladı.

“Marka Şehir Bolu ve 6. Uluslararası Köroğlu Festivali” etkinlikleri kapsamında gerçekleşen “Köroğlu Konferansı’na” Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, konferans sonrası TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş’a değerli bilgileri ve katkılarından dolayı teşekkür ederek Türk bayrağı ve çiçek takdiminde bulundu.

“Marka Şehir Bolu ve 6’ncı Uluslararası Köroğlu Festival” Programı

13 Eylül 2018 Perşembe günü saat 20.00’de Kent Meydanı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu Konseri ve Semazen Gösterisi izlenebilecek.

14 Eylül Cuma, saat 15.30’da Belediye Meydanı’ndaki Köroğlu Heykeli önünde festival ateşi sanatçı Necati Şaşmaz ve Ampute Milli takımı oyuncularıyla birlikte tutuşturacak. Ardından Necati Şaşmaz saat 17.30’da ise Kent Meydanı’nda ‘Türk Sineması ve Köroğlu’ konulu söyleşi kapsamında vatandaşlarla bir araya gelecek. Bolu’nun dört mevsiminin filmleştirildiği, Dört Mevsim Bolu belgesel projesinden derlenen fotoğraflar ise Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde saat 18.30’dan itibaren görülebilecek. Dans ve tiyatro gösterileri, spor karşılaşmaları, yarışmalar ve aşık atışmalarıyla sürecek festivale ünlü sanatçı Kubat, türkü ve şarkılarıyla renk katacak.

16 Eylül Pazar günü saat 21.30’da Kent Meydanı’nda düzenlenecek Kubat Konseri’nin ardından gerçekleştirilecek havai fişek gösterileriyle festival resmi olarak sona erecek. Köroğlu etkinlikleri ise Köroğlu Offroad Trial Yarışları Türkiye Şampiyonası ve 8’inci Uluslararası Köroğlu Sempozyumu ile 14 Kasım’a dek sürecek. Ayrıca Köroğlu Heykeli’nin Ekim ayında açılması planlanıyor. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar