Ara

Bolu’da Kadına Yönelik Şiddet Kınandı

 

Bolu’da CHP Bolu İl Kadın Kolları üyeleri “Kadına şiddeti” kınamak için basın açıklaması yaptı.

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” kapsamında, CHP Bolu İl Kadın Kolları üyeleri Bolu Demokrasi Meydanı Köroğlu heykeli önünde “Kadına şiddeti” kınamak için basın açıklaması yaptılar.

Şiddeti kınayan yazılı dövizlerle düzenlenen basın açıklamasına, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, CHP Merkez İlçe Başkanı Ersan Türkoğlu, CHP Kadın Kolları Başkanı Zuhal Işın Toker, partililer ve halk katıldı.

“Kadına şiddeti” kınamak için basın açıklaması yapan CHP Bolu Kadın Kolları Başkanı Zuhal Işın Toker; “Bundan tam 59 yıl önce Dominik Cumhuriyetinde diktatörlüğe karşı özgürlük ve hak mücadelesi veren Mirabel kız kardeşler, yönetimin askerleri tarafından tecavüz edildikten sonra katledildiler. 1981 yılında Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında 25 Kasım; ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’ olarak kabul edildi. Geçen 25 Kasım’dan bu yana, bu topraklarda kadına yönelik şiddet artarak devam ediyor. Kadınlar her gün şiddete, tacize ya da tecavüze uğradı. 2019’un ilk on ayında 383 kadın öldürüldü. Bunlar sadece medyaya yansıyanlar. Cinayetler yakınları tarafından işlendi. Bazıları uzaklaştırma kararlarına rağmen öldürüldü. Yani devlet kadını koruyamadı. İşte bu yüzden kadın cinayetleri politiktir ve onlar eşit değilsiniz dedikçe kız kardeşlerimiz öldürülüyor.”diye belirtti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar