Ara

Bolu’da Geniş Kapsamlı Afet Eğitimi

 

“Afete Hazırlık Eğitim Projesi” kapsamında Bolu’da öğrencilere afet eğitimi verildi.

 

Haber: Fatma Marmara

“Afete Hazırlık Eğitim Projesi” kapsamında Bolu Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) işbirliğinde, Bolu Yaşam Kent Mahallesi kapalı semt pazarında 7 Mayıs Pazartesi günü “1. Geleneksel Afet Eğitim Programı” ile öğrencilere eğitim verildi.

“1. Geleneksel Afet Eğitim Programına” Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Kunuk, okul müdürleri, daire amirleri, AFAD yetkilileri, öğrenciler, öğretmenler ve halk katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda, protokol konuşmaları yapıldı. Ardından “Afete Hazırlık Eğitim Projesi” kapsamında kurulan çeşitli afet stantlarında öğrencilere yangın, sel ve deprem konulu bilgilendirme kitapçıkları ve çeşitli hediyeler verilip, afetler konusunda da eğitimler yapıldı.

Afetler konusunda eğitim ve bilgiler veren Öğretmen Tülin içerler; “ Risk hayatımızın her an her yerinde var. Amaç; zaten riskleri azaltarak krize çevirmemek, kriz yönetimini iyi yaparak, afetleri engellemektir. Bugün doğal afet olarak nitelendirdiğimiz deprem, sel, yangın gibi olayların aslında doğal olduğu, dünyada var olduğunu bilmek bizim için çok önemlidir. Biz dünyaya uyumlu halde yaşamalıyız. Bu projenin amacıda çok küçük yaştan itibaren dünyaya uyumlu şekilde yaşamayı amaç edinmiş bireyler yetiştirmektir.”diye belirtti.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Kunuk, projede emeği geçenlere teşekkürlerini iletirken, hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu konuşmasında; “Bugün milli eğitimle yapmış olduğumuz ve her zaman yapmaya devam ettiğimiz bir projenin daha burada açılışını yapıyoruz. Şuna inanıyorum. Her şeyin başı, her eğitimin başı çocuklar diyorum. Çocukları iyi eğitirsek, geleceğimize yatırım yapmış oluruz. Ülkemiz deprem kuşağı içinde, dolayısıyla afet eğitimlerinin bu nedenle önemi çok büyük. Biliyorsunuz, bundan birkaç gün öncede yine depremlerle sarsıldık. Allah daha büyüklerinden bizleri korusun. Ama şöyle de bir sözümüz var. ‘Deprem öldürmez, eğitimsizlik öldürür.’ Bizde bugün bunu yıkmak için buradayız. Öncelikle çocuklarımızdan başladığımız için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”diye belirtti.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar