Ara

Bolu’da Geçmişten Günümüze Yayın Hayatı Sergisi Açıldı

 

Geçmişten Günümüze basılı yayınları kapsayan, ‘Bolu’da Yayın Hayatı’ sergi açıldı.

Bolu Belediyesi Kent Müzesi tarafından hazırlanan ve 1921 yılından günümüze kadar Bolu’da basılmış gazete, dergi ve kitaplardan oluşan ‘Bolu’da Basın Hayatı’ adlı basılı yayınlar sergisi 03 Ocak 2019 Perşembe günü saat: 14.00’te  Bolu Belediyesi Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde açıldı.

Arapça, Osmanlıca, İngilizce yazılı eserlerinde yer aldığı serginin açılışına Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, kurum amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.

“Köklerimiz ile Bağlantıyı Sağlam Kurmaya Çalışıyoruz.”

Sergi açılış öncesi konuşma yapan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Bizim çocukluğumuzda sesimiz gazetesi vardı. Bolu Belediyesinde bu işlerle ilgilenen ve yaptığı işten zevk alan insanların olması sayesinde, biz şu an Bolu’ya ait geçmişte ne varsa, bunların tamamını müze olarak biriktirmeye çalışıyoruz. Osmanlı arşivlerinde de Bolu ile ilgili ne varsa bunların tamamını da aldık. Bu şu demektir, köklerimiz ile bağlantıyı sağlam kurmaya çalışıyoruz. Kökü olmazsa rüzgâr savurur, götürür. İnşallah o köklerle olan sağlam bağlantıyı şu an bizim ekibimiz yapıyor. Bundan sonra hep üzerine konulacak. Sunu ifade etmek gerekir ki 15 yıl önce bu tür şeylerin düşüncesinin bile olmadığı, 15 yıl sonrada çok ciddi mesafeler aldığımızı görüyorsunuz. Böyle bir ekiple çalışmayı Allah bana nasip ettiyse ne kadar şükretsem azdır” diye belirterek devam etti.

“Nerede Bolu ile İlgili Bir Şey Varsa Ekiplerimiz Bunları Araştırıyor.”

Başkan Yılmaz; “ Ben ilk belediye başkanı olduğunda Bolu ile ilgili resimler vardı. Adapazarı Belediyesi’nden geldi. Birisi Adapazarı’nda satmış, bu resimler Adapazarı resimleri diye. Adapazarı’nda bu işin uzmanları resimleri ayrıştırırken Bolu ile ilgili resimlerde çıkmış. Bizden önceki dönemde Bolu Belediyesi’ne yazılmış, sizinle ilgili resimler var, bunları alın diye. Bolu Belediyesi bu resimlerin ehemmiyet arz ettiğine bile inanmadığı için almamışlar. Belediye başkanı olduktan sonra bunu duydum ve tamamını aldım. Şu an sadece Adapazarı Belediyesi değil, nerede Bolu ile ilgili bir şey varsa ekiplerimiz bunları araştırıyor. Duyduysa onu mutlaka alıp, Bolu’nun geçmişini geleceğe taşımak üzere, biz müzemizde bunları muhafaza ediyoruz.”diye belirterek devam etti.

“Bolu’nun Gelecek Planlamasını Bu Şekilde Yaptık.”

Başkan Yılmaz; “İnşallah önümüzdeki süreçte bu bulunduğumuz mekân kültür parkı olacak ve bu park 142.000 m²lik bir park. Askeriyenin tamamı ve valilik bunun içerisinde. Kadın doğum, meteoroloji, orman bölge müdürlüğü, Sakarya İlköğretim Okulu’ndan geçen yol ve Atatürk Bulvarı da bu işin içerisinde. Tamamı park içerisinde olacak ve yol olmayacak. Bolu’nun ana yolu ise valiliğin önünden yukarıdan doğru giden yol, sanat okuluyla askeriye arasından Siteler Camii’ne bağlanacak. Bolu’nun gelecek planlamasını bu şekilde yaptık. Böyle olunca da bu alan 142.000 m²lik bir kültür parkı olacak. İstanbul nüfusu 20 milyon ve Taksim Meydanı 60.000 m²de bunun kavgası yapılıyorsa, Bolu’nun nüfusu 168 bin, bizim planlamamız 142 bin ise hep ifade ettiğim gibi Bolu Turizm kenti olacak, sağlık kenti olacak, üniversite kenti olacak, spor kenti olacak derken, dünyada yaşanır en güzel şehirlerden bir tanesini ortaya çıkartıyoruz derken böyle bir hedefe yönelik olarak çalıştığımızı bilesiniz.. Şu an her şey hazır ve geleceğe umutla bakacak bir durumdayız. Hep üst üste konulduğunda ve dışarıdan bakıldığında o birikim görülebilecek noktadayız.  Bunun zayi olmayacağına yürekten inanıyorum. Bu birikimi sağlayan ve emek verenler yürekten kutluyorum. Bolu dünyanın en güzel yaşanılabilir kentlerinden biri olacak. Onun için uzun yıllardır mücadele ediyoruz. Bu mücadelede bizden sonrada devam etsin diyorum.” diye konuştu.

Başkan Yılmaz’ın konuşmasının ardından serginin açılış kurdelesi kesildi ve ‘Bolu’da Yayın Hayatı’ sergisi gezildi. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar