Ara

Bolu’da Frida Art Gallery Açıldı

 

Bolu’da yerli ve yabancı sanatçıları bir arada getiren “Frida Art Gallery” açıldı.

Türk ve yabancı sanatçıları aynı çatı altında bir araya getirerek, sanatçıların sanat eserlerini Bolu’da sanatseverlerle buluşturmayı amaçlayan Ali Çakır uluslararası ticari rehberlik hizmetleri ofisini Sanat Galerisine dönüştürdü.

12 Kasım 2018 tarihinde Güler 1 İşhanı’nda açılışı gerçekleşen “Frida Art Gallery” ana temsilcisi Filistinli Yathreb Towfek Al-Essaway, üniversite iç tasarım bölümü mezun olup, 25 yıldan beri Irak’ta pek çok sanatsal faaliyetlere katılmış ve birçok sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmış. Yathreb Towfek Al-Essaway savaş nedeniyle Irak’ta geride bırakmak zorunda kaldığını sanatını, Bolu’da gerçekleştirme imkanı bulduğunu belirti. Arap ve Türk sanatlarını kapsayan, kendinin ve diğer sanatçılarında çeşitli türde sanat çalışmalarının sergilendiği bu galeride, sanatçı dostlarıyla birlikte eserlerini Bolululara sunmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadığını ifade etti.

Üniversite mücevher tasarımı bölümü mezunu, ülkesindeki savaş nedeniyle ailesiyle birlikte Mısır’a göç eden ve daha sonra Bolu’ya gelen Iraklı Rusul Wseem Abdu Salam (25), hem aldığı eğitim, hem de babası sayesinde mücevher tasarımında çok iyi bir seviyeye geldiğini ve çok sevdiği mesleğini burada da icra etmekten mutlu olacağını ifade etti.

Bağdat Üniversitesi Güzel Sanatlar koleji mezunu Iraklı Abdulkarim Al-Hindawi (59) boya ve hat sanatı çalıştığını, üretmiş olduğu eserlerini Bolulu sanatseverlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Bolu İmam Hatip Lisesinde öğrenimine devam eden Iraklı Sarah Waleed Al-Obaidi (20), Bolu’da Türkçe kursu ile birlikte resim kursunu da bitirdiğini, resim yapmayı çok sevdiğini ve bu sanatçı grubunun bir üyesi olmaktan mutlu olduğunu belirtti.

Frida Art Gallery sahibi Ali Çakır; “Onlar benim dostlarım. Sanatın dini, dili, ırkı olmaz. Kimi olgular milletleri bölüp parçalarken, sanat birleştirici bir iksir gibi küresel barışa da hizmet etmektedir.”diye belirtti. Haber: Fatma Marmara

Frida Art Gallery İzzet Baysal Cad. Güler 1 İşhanı. 5/24 BOLU

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar