Ara

Bolu’da “Dünya Kanser Günü” Standı Açıldı

 

Türkiye genelinde 81 ilde eş zamanlı gerçekleşen “4 Şubat Dünya Kanser Günü” kapsamında Bolu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, Fotoğraf Sergisi ve Ketem Standını kuruldu.  

“4 Şubat Dünya Kanser Günü” dolayısıyla Bolu 14 Burda AVM de Bolu İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Hizmetleri, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) tarafından kanseri yenen kişilerin fotoğrafları ve onların birer cümleyle verdikleri mesajların yer aldığı Fotoğraf Sergisi ile Stand açıldı.

“4 Şubat Dünya Kanser Günü” kapsamında basın açıklaması yapan Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzman Dr. Süleyman Özsarı (KETEM) Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nin hafta sonları da açık olduğunu, kanserde erken teşhisin önemli olduğunu vurgulayarak, burada açtıkları Fotoğraf Sergisi’nin de 1 hafta boyunca açık kalacağını belirtti. Uz. Dr. Süleyman Özsarı, Türkiye genelinde 81 ilde eş zamanlı gerçekleşen bu etkinlikte, fotoğraflardaki kişilerin, kanserden kurtulduktan sonra kendi duygularını anlattıkları birer cümlelerine de kişilerin bu fotoğraflarında yer verildiğini anlattı.

Uz. Dr. Süleyman Özsarı burada yaptığı basın açıklamasındaki konuşmasının devamında; “Dünyada kalp ve damar hastalıklarından sonra kanser en öldürücü 2.hastalığımız. O yüzden biz bakanlığımız ve il sağlık müdürlüğümüz olarak, kanser taramalarına hem ülkemiz olarak, hem önlenebilir kanserler adına öncelik veriyoruz. Dünyada 6 kişiden biri, ülkemizde de 5 kişiden biri kanserden vefat etmektedir. Bu nedenle, özellikle önlenebilir kanserlerde erken teşhiste, vatandaşlarımıza ücretsiz yaptığımız kanser taramalarımızla bilinçlendirip, onların en azından bu noktada ne tür yollarla bize ulaşacaklarını ve bilinç düzeyini artırıcı faaliyetlerde bulunuyoruz. Örneğin bizim 2009 yılından beri KETEM faaliyetimiz İzzet Baysal Devlet Hastanemizin Merkez Ünitesindeki yerimizde devam etmekte. 2019 yılı içerisinde 4639 kişiye ulaştık. Kanser taramasını yaptık. Bunlardan meme kanseri 202, rahim ağzı kanseri 163, kolon kanseri yani bağırsak kanserinde 187 kişiyi tespit ederek bir üst merkezlere gönderdik. Belki bu kişilerin hayatlarına bir dokunuş yaptık. Onların sevdikleri insanlarla daha uzun vakit geçirmelerini, en azından bu rahatsızlar ortaya çıkacaksa daha geç çıkmasını ve yaşam kalitelerini artırıcı yönde tedavilere başlamış olduk.”diye ifade etti.

Uz. Dr. Süleyman Özsarı; “Bizim sloganımız, bir kanserden ya da bir hastalıktan haberdar olmamak, o hastalığın ilerlemesine engel olmadığını vatandaşlarımıza anlatabilmek. O yüzden biz hem aile hekimliklerimizde hem kanser tarama merkezimizde, en azından vatandaşlarımızın gelip, bu ücretsiz kanser taramalarını yaptırmalarını istiyoruz. Özellikle 30-65 yaş arası kadınlarımızda 5 yılda bir rahim ağzı kanser taraması, 40-69 yaş arası kadınlarımızda meme kanserine karşı mamografi çekimlerimiz mevcuttur. Meme kanserinde erken teşhis için. 50-70 yaşarası kadın ve erkeklerimizde bağırsak kanserinde erken teşhis için dışkıda gizli kan testimiz mevcuttur. Bizim amacımız, sağlıklı bir toplum, hastalık ve hastalıklara bağlı oluşacak bütün komplikasyonları önleyici tedavileri uygulamak. Devletimizin ve bakanlığımızın, il sağlık müdürlüğümüz aracılığıyla yapmış olduğu ücretsiz imkanlardan vatandaşlarımıza duyurması, en azından kanseri erken aşamada yakalayıp, onların hayat kalitesini artırmaktır.”diye belirtti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar