Ara

Bolu’da Devasa Sergi Açıldı

 

Bolu İzzet Baysal Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’nun “Sene Sonu Sergisi” açıldı.

Haber: Fatma Marmara

Bolu genelinde Bolu İzzet Baysal Halk Eğitim Merkezi’nce 2017-2018 döneminde çeşitli sanatsal dallarında toplamda 1.152 kurs açılmış olup,  bu kurslardan eğitim alan kursiyerin eserlerinden oluşan muhteşem “Sene Sonu Sergisi” Hilton’da (Hampton) saat: 10.00’da açıldı.

2017 Eylül ile 7 Mayıs 2018 tarihleri arasında Bolu İl genelinde açılan, genel, mesleki ve teknik kurslarında 24.640 kursiyerin eğitimine devam ettiği, 11.019 kursiyerinde sertifika aldığı belirtilmektedir.

Binlerce eserin yer aldığı ve iki büyük salonu tamamen dolduran serginin açılışına Bolu Valisi Aydın Baruş’un Eşi Sayın Nagehan Baruş, Bolu Valisi Yardımcısı Ahmet Atılkan, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Zerrin Biçen, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Emin Çıplak, Boluspor Başkanı Necip çarıkçı, Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, Bolu İzzet Baysal Halk Eğt. Mer. ve Akşam San. Ok. Müdürü Kenan Öztürk, KYK Bolu İl Müdürü Şerafettin Çilkara, Milli Eğitim Şube Müdürü Yücel Taşdemir, Resmi kurum müdürleri, daire amirleri, öğretmenler, kursiyerler ve halk katıldı.

Bolu İzzet Baysal Halk Eğt. Mer. ve Akşam San. Ok. Müdürü Kenan Öztürk açılış konuşmasında; “Bir yıllık göz nurumuzu, el emeğimizi, çabamızı, çalışmamızı beğenilerine sunduğumuz Sene Sonu Sergimize hoş geldiniz. İzzet Baysal Halk Eğitim Merkezi ailesi olarak el sanatlarından müziğe, güvenli annelikten cenaze yıkamaya, iş güvenliğinden tehlikeli işlerde çalışmaya, yabancılara Türkçe öğretiminden Türkçe bilenlere yabancı dil öğretimine, pastacılıktan arıcılığa, çiçek yetiştiriciliğinden süt sığırı yetiştiriciliğine, kereste kesme ve boylamadan hüsn-i hatta, motorlu taşıtlar kursu usta öğreticiliğinden model uçak yapımına kadar çok çeşitli alanlarda ve ilkokuldan üniversitelere, ceza evlerinden iş yerlerine, belediyeden hastanelere, köy konaklarından kadın sığınma evlerine, sevgi evlerinden huzur evlerine kadar çok farklı yerlerde kurslar açıyoruz. Kurslarımıza katılanlar kendilerini değiştirip geliştirirken, çevrelerini de şekillendiriyor. Onların boş vakitlerini güzel uğraşlarla doldururken, apartmanlardaki huzursuzlukların önüne geçiyoruz. Kendini ürettikleri eserlere verdikleri için sosyal güvenlik harcamalarını minimize ediyoruz. Sanat anlayışını geliştiriyor, geleneksel sanatları yaşatıyoruz. Müzik duyarlılığını, perspektif algısını geliştiriyoruz. Yeni hobiler oluşturuyor, yeni meslekler edindiriyoruz ve en önemlisi de umutlara filiz oluyoruz. ”diye belirterek devam etti.

Öztürk; “Beğenilerinize sunduğumuz eserlerin her bir karesi saatler, günler, hatta aylar süren emeğin ürünleridir. Her bir ilmeği, her bir damla mürekkebi, çizgisi, boyası çok değerli ve özeldir. Zanaatı, sanata çeviren bir milletiz. Su içtiğimiz ibrikte işleme, başımızı koyduğumuz yastıkta süsleme, ayağımızı bastığımız halıda desen, giydiğimiz kıyafette nakış olmalı. Baktığımız tablo güzel olsun isteriz. Su içtiğimiz çeşme mermer işlemeli, namaz kıldığımız cami ahşap olmalı. Kur’an okuduğumuz rahle sedef kakmalı olsun isteriz. Kur’anı Kerim’in hattı ayrı, süslemesi ayrı güzellikte olsun isteriz. Sanatı hayatına, hayatı da sanata karıştırmış bir milletiz. Tüm bu güzellik anlayışındaki temel ‘Allah’ü Teala Güzeldir ve Güzel Olanı Sever’ anlayışıdır. Bu anlayış içinde eser hazırlayan öğretmenlerimize, usta öğreticilerimize ve kursiyerlerimize teşekkür ederiz. Bütün Boluluları kurslarımıza bekliyoruz. ” diye belirtti.

Bolu Valisi Yardımcısı Ahmet Atılkan konuşmasında; “Halk eğitim merkezlerimizin amacı örgün eğitim sistemine girmemiş ya da bu sistem içerisinde bulunan veya buradan çıkmış kişilerin eğitimini sağlamak. Bu amaçla okuma yazma öğretmekten, meslek ve beceri kazandırmaya, kültürel ve sanatsal yetenekleri geliştirmekten sağlıklı yaşam şartları üretmeye kadar çok çeşitli alanlarda kurslar açılıyor. Bu kurslara devam eden kursiyerlerimiz burada kazandığı bilgi ve becerileri ile inşallah aile ekonomilerine katkı sağlayacaklar. Yine ben halk eğitim merkezlerinin önemli bir misyonunun geleneksel el sanatları konusunda olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin birçok yerinde artık icra edilen hemen hemen kalmamış, kaybolmaya yüz tutmuş bu sanatlarımıza açılan kurslar sayesinde gençlerimize öğretip, gelecek nesillere aktarılıyor. Bu manada önemli işler görüyorlar kendileri. Son yıllarda açık ortaokul konusunda da halk eğitim merkezi önemli bir görev yüklendi. Klasik anlayıştan biraz daha eğitim, öğretime geçiş olduğunu düşünüyoruz. Bu kurslar kolay açılmıyor. Bir kısmı köylerde muhtarlıkların binalarında, bir kısmı belediyeye ait yerlerde, bir kısmı okullarımızda açılıyor. Bu kursların açılmasında emeği geçenlere valiliğimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum.” diye ifade etti.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar