Ara

Bolu’da Dev Köroğlu Heykelinin Montajına Başlandı

 

Bolu’nun her noktasından görülecek olan dev Köroğlu heykeli montaj çalışmalarında sona gelindi.

2016 yılında Bolu Belediyesi tarafından yapımına başlanan Uluslararası Köroğlu Parkı’na dikilecek olan Köroğlu heykelinin, kaidenin bulunduğu alanda montaj işlemleri yapılıyor.

75.000 m² alanı kaplayan Uluslararası Köroğlu Parkı’nda inşa edilen, kaidesiyle birlikte 70 m. yüksekliğe ulaşacak olan Köroğlu Heykelinin montaj işlemleri, 500 tonluk vinç yardımıyla yapılıyor.

“Ata Binilecek, Cirit ve Güreş Yapılabilecek”

16 Türk devletinin kültürel mirasını yansıtacak olan Köroğlu Parkı’nda, Köroğlu Heykeli çalışmalarıyla ilgili basınla bilgi paylaşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Göreve geldiğimiz ilk zaman Atatürk Orman Parkı’nı Boluluların hizmetine sunmuştuk ve şuan orası yaşayan bir park oldu. Daha sonra güneyde de Karaçayır Parkı’nı yaptık. O da yaşayan bir park oldu. Kuzey tarafta o büyüklükte bir parkımız yoktu. Şuan Uluslararası Köroğlu Parkı diye adlandırdığımız bu park, hem uluslararası Türk dünyasıyla bizim yaklaşmamızı sağlayacak, hem de kuzey taraftaki yeşil alan olgusunu oluşturacak. Aynı zamanda da geçmişimizle günümüz arasında ilgiyi kuracak. Yani ata sporlarımızda burada olacak. Ata binilecek, cirit ve güreş yapılabilecek alanları planlıyoruz.”diye belirterek konuşmasını sürdürdü.

“Türk Dünyasıyla Kucaklaşmamız da Önemli Bir Rol Oynayacak.”

Başkan Yılmaz; “Şuan gördüğümüz Köroğlu heykeli ise uluslararası yarışma sonucunda, Kazakistanlı bir heykeltıraşın kazandığı yarışma neticesinde üretilen bir çalışması. Heykel şuan bitti. Kaidesi de toparlandı. İnşallah hafta sonu bunun yerleştirilmesiyle ilgili çalışmaları da sürdürüyorlar. Seçilen bu yer, belediyeye kazandırılıncaya kadar geçen süreç içinde çok uğraş verdiğimiz bir alan.  Zaten tepe bir alan ve bu tepe alanda bu yükseklik üzerine, bu büyüklükteki bir Köroğlu heykelini koyduğumuz zaman, otobandan geçenler ve Bolu’da D 100’den geçen herkes bunun ne olduğunu, bir Köroğlu diyarına gelindiğini, Köroğlu diyarının yiğit insanlarının burada yaşadığını hissettirmek için bu heykeli inşallah yukarıya koyacağız. Bolu kentinin kendinin lanse edilmesi konusunda bu bizim için çok önemli olacak. Türk dünyasıyla kucaklaşmamız da önemli bir rol oynayacak. Bir Azerbaycanlı, bir Kazakistanlı, bir Kırgızistanlı, bir Özbekistanlı benim Köroğlu Parkım Bolu’da diyecek onun için çalışıyoruz. Allah’a binlerce şükürler olsun ki Allah bunu buraya koymayı da bize nasip etti.”diye belirtti.  Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar