Ara

Bolu’da Çağdaş Etkinlik Merkezi Açıldı

 

Dr. Tuncay – Turgay Özbakır, Çağdaş Etkinlik Merkezi açılış töreni büyük bir katılımla gerçekleşti.

Dr. Tuncay – Turgay Özbakır’ın Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine bağışlamış olduğu Çağdaş Etkinlik Merkezi 06 Aralık 2019 Cuma günü saat: 14.30 da Bahçelievler Mahallesinde büyük katılımın olduğu törenle açıldı.

Müzik dinletisi ardından, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış, CHP İl Başkanı Kazım Karsu, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, Kıbrıscık Belediye Başkanı Emin Tekemen, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, STK üyeleri ve çok sayıda kişilerin katışlımı ile gerçekleşti..

“Ülkemizde Okuyan Binlerce Gencimizin Eğitimine ÇYDD Destek Oluyor.”

ÇYDD Bolu Şubesi Başkanı Bingül Sancak açılış konuşmasında; “ÇYDD 1989 yılında Aysel Ekşi ve Türkan Saylan önderliğinde kuruldu.  1996 yılında Hatice Ayten Yavuz tarafından kurulan ÇYDD Bolu Şubesi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının kurduğu laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı çizgisinden sapmadan, zor koşullara rağmen ödün vermeden topluma hizmet vermeye devam etmektedir. Bugün ülkemizde ortaöğretimde, üniversitelerde okuyan binlerce gencimizin eğitimine ÇYDD destek oluyor. Sadece burs olarak değil, onların sosyal ve kültürel yönden de gelişimine destek olmaya çalışıyoruz. Gelecekte topluma çağdaş bir birey olarak katılmalarına katkıda bulunuyoruz. ÇYDD gönüllülerinin hizmet verdiği çocukların aileleriyle ücretsiz yararlanacağı, yetişkinlerinde sosyal kültürel yapılarını ve yeteneklerini geliştirebilecekleri çağdaş etkinlik merkezleri, çağdaş bireyler yetiştirilmesinde aktif rol almayı hedefliyor. Bolu şubesine bu olanağı sağlayan Dr. Tuncay – Turgay Özbakır’a çok teşekkür ediyorum.”diye belirtti.

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir konuşmasına başlarken böyle bir yeri bağışladıkları için Dr. Tuncay – Turgay Özbakır’lara teşekkürlerini sundu. Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, Bolu’nun çağdaşlığa devam edeceğini vurgulayarak; “Sizlerin katkılarıyla, sizlerin çabalarıyla, bizlerinde başarısıyla devam edeceğini düşünüyoruz. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’yle bu kentin daha çağdaş daha Atatürkçü daha laik olması için işbirliği içerisinde çalışacağımızın daha şimdiden sözünü veriyorum.”diye ifade etti.

“Bu Prof. Dr. Türkan Saylan’nın Eseri.”

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel konuşmasına Dr. Tuncay – Turgay Özbakır’lara teşekkürlerini sunarak başladı. Prof. Dr. Ayşe Yüksel konuşmasının devamında, özetle; “ÇYDD bugüne kadar 26, önceki adıyla eğitim evleriydi ama eğitim sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı bir çalışma olduğu için biz yeni bir isim bulmak durumunda kaldık, buna da ‘Çağdaş Etkinlik Merkezi’ dedik. Bugün 27.sini açıyoruz. Anadolu’nun dört bir yanında çalışan şubelerimiz bizim için çok kıymetli, çok önemli. Onlar adeta köy enstitüleri gibi Türkiye’nin birçok ilinde, ilçesinde çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız ve tüm insanlar için emek veriyor. ÇYDD değince herkesin aklına kardelenler, çağdaş Türkiye’nin çağdaş kızları geliyor. Bu Prof. Dr. Türkan Saylan’nın eseri. Onun başlattığı bu güzel anlamlı projesi ve onun aramızdan ayrılışı ardından projesini ülkemizin ilk kadın adalet bakanı Prof. Dr. Aysel Çeliker hocamız devam ettirdi. Bugüne kadar 89.650 kız öğrenci ÇYDD burs alabildi. Onlar üniversitede okudular ve okumaya da devam ediyorlar. Onlar yaptıkları işi, ÇYDD aldıkları kültürle yapıyorlar. Çünkü Mustafa kemal Atatürk, layık Türkiye Cumhuriyeti Devletini onlara emanet etti.”diye ifade etti.

“Eşim ve Ben Dairemizi ÇYDD’ne Bağışladık.”

Kıbrıs’ın Taşpınar Köyünde doğduğunu ve köyündeki yaşam koşullarının sıkıntılarını anlatarak konuşmasına başlayan Dr. Tuncay Özbakır hastalandığında kendini muayene eden İngiliz doktoru örnek aldığını doktor hayalinin bu şekilde başladığını, okurken devletten burs aldığını belirtti. Dr. Tuncay Özbakır ; “Kamunun okullarında kamunun bursuyla okumuş biri olarak ÇYDD’ne 90’lı yıllardan itibaren üye olarak ve burs veren olarak, projelerine destek vererek, katkıda bulunduk. Bu yıl da eşim ve ben dairemizi ÇYDD’ ne bağışladık. Böylece Cumhuriyetimize olan borcumuzu bir nebze de olsa ödeyebileceğimizi düşünüyorum. Dairenin etkinlik merkezi olarak kullanabilmesi için üstün gayret sarf eden şube yönetim kurulu üyelerine, genel merkezimize küçük onarım ve iç donanım için bağışta bulunan gönüllü kişilere ve kuruluşlara, maddi ve manevi emeği geçen herkese teşekkür eder hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.” Diye ifade etti.

Dr. Turgay Özbakır konuşmasından özetle; “Derneğimizin amacı, Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla, çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmaktır. Bugün açılışını yapacağımız eğitim merkezimizde de bu amaca yönelik çalışmalar yapacağız.”diye belirtti.

Konuşmaların bitiminde Dr. Tuncay – Turgay Özbakır’lara çiçek ve plaket takdim edildi, ardından Bolu Çağdaş Etkinlik Merkezi açılış kurdelesi protokol tarafından kesildi ve Bolu Çağdaş Eğitim Merkezi binası katılımcılar tarafından gezildi. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar