Ara

Bolu’da Binlerce İnsan Meydanları Doldurdu

 

Bolu’da “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kapsamında kadın erkek, yaşlısı genci binlerce kişi meydanlarda toplandı.

Bolu’da “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kapsamında Kent Meydanında toplanan binlerce vatandaş ellerinde Türk Bayrakları, dillerinde marşlarla, birlik, beraberlik mesajları vererek İzzet Baysal Caddesinden, Demokrasi Meydanına yürüdü.

Yürüyüşe, Bolu Valisi Aydın Baruş, eşi Nagihan Baruş, Bolu Milletvekilleri Arzu Aydın, Fehmi Küpçü, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Metin Eştürk, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Seyfi Han, Bolu İdare Mahkemesi Başkanı Turgut Delal, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Baro Başkanı Av. Ferit Atalay, Vali Yardımcıları Hakkı Loğoğlu, Mustafa Özsoy ve Ahmet Atılkan, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Nadir Çelik, AKP İl Başkanı Nurettin Doğanay, MHP Bolu İl Başkanı Cihan Başaran, daire müdürleri, şehitlerin aileleri, gaziler, Siyasi Partilerin İl Başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaş katıldı..

Demokrasi Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından meydanda kurulu dev sahnede Bolu Yıldırım Beyazıt Camii İmamı Metin Yerlikaya tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu. İlahiler, sinevizyon gösterileri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aynı anda 81 ile seslenişi dev ekranda verildi. Mustafa Nuri Gürsoy’un sunuculuğunu yaptığı ve protokol konuşmalarıyla devam eden programda Atatürk Ortaokul Müdürü Fuat Bayramoğlu “30 Kuş” adlı günün anlamını belirten şiirini okudu. Gecenin sonunda tüm camilerden selalar verilip, dilek fenerleri gökyüzüne gönderildi.

“Atalarımızın Bizlere Mirası Olan Şahadet ve Gaza Ruhudur.”

Programda konuşma yapan Bolu Valisi Aydın Baruş’un konuşmasından özetle; “Türk Milleti, yaklaşık bin yıldır Anadolu topraklarında verdiği ölüm kalım mücadelesinde bu tarihi dönüm noktalarından her zaman muvaffakiyetle ve alnının yüz akıyla çıkmış bir millettir. Malazgirt Meydan Savaşı’nda Alparslan ve ordusunu, İstanbul’un Fethi’nde Fatih Sultan Mehmet Han ve yeniçerilerini, Çanakkale Savaşı ve İstiklal Savaşı’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve askerlerini zafere taşıyan ruh, atalarımızın bizlere mirası olan şahadet ve gaza ruhudur. Vatan, din, bayrak, ezan, namus, şeref, özgürlük ve bağımsızlık gibi kutsal değerler söz konusu olduğunda, canını ve kanını esirgemeden mücadele etmeyi ifade eden bu fedakârlık anlayışı Milletimizin bu topraklar üzerinde bin yıldır izzetiyle yaşamasını temin etmiştir. Milletimiz, tarihi boyunca kendisini bu topraklardan atmak isteyen, birlik ve beraberliğini parçalamak isteyen, özgürlük ve bağımsızlığını yok etmek isteyen sayısızca düşman saldırısı ile karşı karşıya kalmıştır.”diye belirterek devam etti.

“Aziz Vatanın Parçalanmasını Amaçladı.”

Bolu Valisi Aydın Baruş: “Yaklaşık 35 yıldan beri bölücü terör örgütünü kullanarak ülkemizin bir bölgesini Türkiye’den koparmak, insanlarımız arasına nifak düşünceleri sokarak birbirine düşman etmek, ülkemizi ekonomik bakımdan zafiyete uğratarak kendilerine baş eğmeye mecbur bırakmak isteyen uluslararası güçlere ve onun piyonlarına karşı, polisimizin, jandarmamızın, askerimizin ve milletimizin verdiği kahramanca mücadele, bu şer amaçlara ulaşılmasına mani olmuştur. FETÖ terör örgütü, sinsi emellerine erişmenin son çaresi olarak, şanlı ordumuzun içerine sızdırdığı militanları vasıtasıyla kanlı bir darbe girişimine kalkıştı. Milletine ve onun mukaddes değerlerine kurşun sıkarak ihanetlerin en büyüğünü sergiledi. Türkiye’yi uydu bir devlet haline getirmeyi, halkımızı bir birine düşürmek ve güvenliğimizi yok ederek ülkeyi kaosa sürüklemeyi, ülkemizin bazı bölgelerinden terör örgütlerince işgal edilerek aziz vatanın parçalanmasını amaçladı.”dedi ve devam etti.

“Beraberlik Ruhuna Kurşun Sıkan Bir Suikastla Karşılaştık.”

Bolu Valisi Aydın Baruş, “Bundan tam iki yıl önce, 15 Temmuz 2016’da, Camilerde omuz omuza kıldığımız Cuma Namazının ruhumuza verdiği huzuru yaşarken, bu beraberlik ruhuna kurşun sıkan bir suikastla karşılaştık. Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alarak milli iradeyi, Türkiye Büyük Millet Meclisini bombalayarak demokrasimizi lağvetmek istediler. Devletin stratejik kurumlarını; MİT’i, Polisimizi, TRT’yi, TÜRKSAT’ı hedef alarak güvenliğimizi yok etmek istediler. Meydanlara akan insanlarımızı kurşun yağmuruna tutarak, tanklarla ezerek inancımızı, direncimizi ortadan kaldırmak istediler. Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle, polisiyle, askeriyle, jandarmasıyla verilen bu destansı mücadelede 251 kardeşimiz şehadet makamına, 2.193 kardeşimiz gazilik mertebesine ulaştı.

“Ben Ezelden Beridir Hür Yaşadım, Hür Yaşarım.”

Bolu Valisi Aydın Baruş, şöyle konuştu:  “Canımızdan canlar kaybettik. Her birinin hikâyesi bu direnişteki azmin, sebatın ve fedakârlığın simgesi oldu. Onların kahramanlığı,  vatan ve millet aşkının ne anlama geldiği konusunda evlatlarımıza anlatacağımız ilham kaynakları oldu. “15 Temmuz kula kulluk edenlere karşı yalnızca Allah’a kulluk edenlerin destanıdır. 15 Temmuz ruh planında ebedi helake mahkûm olmuş köle ruhlulara karşı “ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım” diyenlerin destanıdır. 15 Temmuz; yabancı güçlerin himayesi altında milletine komplo kurmakla meşgul bir zebuna karşı, milletinin iradesini yegâne dayanak bilerek zalimlere karşı dimdik duran bir liderin destanıdır.”

“Yüce Türk Milleti 15 Temmuz’da Bir Kez Daha Tarih Yazmıştır.”

Bolu milletvekili Arzu Aydın, yaptığı konuşmasından özetle; “ şu Yaşadığımız coğrafyada İslam medeniyetinin en önemli aktörü olan medeniyetimiz her zaman bu milletlerin en önünde olmuştur.  Yaklaşık bin yıldır yer aldığımız bu coğrafyada daha önce olduğu gibi bölücüler 15 Temmuz’da bir kez daha karşımıza çıktılar. Ama aziz milletimiz bu zalimlerin de her türlü oyununu bozup bu ülkeyi bölemeyeceklerini alçaklara göstermişlerdir. Yüce Türk milleti 15 Temmuz’da bir kez daha tarih yazmıştır. Dış güçler ve onların taşeronları ne yaparlarsa yapsınlar ülkemizi asla yıkamayacaklardır.” diye ifade etti.

 “Biz Kocaman Bir Medeniyet Çınarının Evlatlarıyız.”

Bolu Milletvekili Fehmi küpçü, özetle şu ifadelere yer verdi: “Biz kocaman bir medeniyet çınarının evlatlarıyız. 15 Temmuz’da hainler 251 şehidimizi ve binlerce Gazimizi hesaplayamadılar. 251 şehidimize rahmet diliyorum. Sevgili ailelerimiz böyle evlatlar yetiştirdikleri için Allah onlardan razı olsun. Bu birlik ve beraberlik gecesinin milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

“Bu Vatan Evlatları Devletine Bir Kez Daha Sahip Çıktı.”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, konuşmasında özetle; “FETÖ 2 yıl önce sinsice devletimizi yıkmaya kalkıştı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla o gece sokaklara indik. 251 şehidimiz ve binlerce Gazimizle bu milleti yeniden dirilttik. Bu vatan evlatları devletine bir kez daha sahip çıktı. Bu milletin çocukları önce içerideki sonra da dışarıdaki hainlere karşı durarak vücutlarını mermilere siper ettiler. Böyle bir ülkenin ferdi olmanın gururunu hep beraber yaşadık. Bu ülke tüm hainlere karşı her zaman dik durmuştur ve durmaya devam edecektir. Biz bu fedakâr milletimizle geleceğe daha umutlu bakıyoruz.”diye belirtti.

“Milletimiz Onlara Dünyayı Dar Edecektir.”

AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay özetle; “15 Temmuz’da ülkemizin geleceğine kast etmek isteyen, ülkemizi bölmek isteyen FETÖ’ye milletimiz direnişini göstermiş ve bu vatanın bölünemeyeceğini bir kez daha göstermiştir. Vatanımızı bölmek isteyen güçlere bundan önce olduğu gibi bundan sonra da milletimiz onlara dünyayı dar edecektir.” ifadelerini kullandı.

 “Ne Mutlu Türküm Diyene”

MHP Bolu İl Başkanı Cihan Başaran, özetle; “2 gün önce 15 Temmuz Şehidimiz Fatih Kalu kardeşimizin kabrine ve sonrasında ailesini ziyarete gittim. Ailesi şehidimiz Fatih Kalu’nun son 3 ayını ve 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlattılar. Çok duygulandım ve bu duyguları hala yaşıyorum. Allah bu vatana şehit vermiş tüm anne ve babalara da cennet nasip etsin. Allah FETÖ gibi ülkemizi bölmek parçalamak isteyen örgütlere aman vermesin. Ne mutlu türküm diyene” ifadelerine yer verdi. Haber: Fatma Marmara

   

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar