Ara

Bolu’da Başlayan “3. Bolu Kitap Fuarı” Bir Hafta Sürecek

 

Bir hafta boyunca açık kalacak olan “3. Bolu Kitap Fuarı” Bolu Kent Meydanı’nda başladı.

Bu sene 3’üncüsü düzenlenen, Türkiye’nin değerli yazarların ve seçkin yayınevlerinin de bulunduğu “Bolu Kitap Fuarı” 15 Mayıs 2018 Salı günü saat: 14.00’de gerçekleşen açılışla başladı.

Bolu Belediyesi ve Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) iş birliğinde bu yıl 3’üncüsü gerçekleşen Bolu Kitap Fuarı, 21 Mayıs 2018 tarihine kadar bir hafta boyunca sabah saat:11.00 ile gece saat: 02.00 arasında açık olacak.

“3. Bolu Kitap Fuarı” açılışına Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, Dörtdivan Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu, İl Müftüsü Orhan Genç, MTTB Kitap Fuarı Koordinatörü Hayrettin Özden, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kur’an tilaveti ile başlayan açılış programında ilk konuşma yapan MTTB Kitap Fuarı Koordinatörü Hayrettin Özden;  “15-21 Mayıs tarihleri arasında Bolu kent meydanında gerçekleştirilecek, birçok etkinlik ile üniversite öğrencileri ve Bolu halkımızın ilgilerine sunulacak olan fuarımız bugün itibari ile açılmıştır. Gösterilen yoğun ilgi ve alaka neticesinde, beklentilerin karşılanması amacıyla ve gelenekselleşme yolunda emin adımlarla ilerleyen fuarımızın; gerek üniversite öğrencilerimizin, gerek halkımızın ilgi ve alakalarına sunmuş olmaktan büyük bir memnuniyet ve heyecan duyuyoruz.” diye belirtti.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz açılış konuşmasında fuarın düzenlenmesine katkı sağlayan MTTB’ye teşekkür ederek, Türkiye’de okuma alışkanlığının olmadığına değindi ve gençlerden çok kitap okumalarını istedi.  Yılmaz, “İnşallah fuardan faydalanırsınız” dedi. Kitap almak isteyen ancak maddi durumu yetersiz olan gençlere de kendisinin destek olacağını söyleyen Yılmaz, daha sonra fuarın açılış kurdelesini keserek, protokol üyeleriyle birlikte stantları gezdi ve bazı lise, üniversite öğrencilerine de beğendikleri kitaplardan armağan etti.

“3. Bolu Kitap Fuarı’na” katılanlardan 40 üzerinde eseri ve Andersen Masallarından 3 çevirisi olan Yazar Hasan Tarçın fuarla ilgili; “Bolu Kitap Fuarına iki yıldır katılıyorum. Benim için Bolu Fuarının başka bir anlamı var. Çünkü benim Bolu’yla gönül bağım var. Ben Bolu Öğretmen Okulunda okudum. Bolu’da bir sürü arkadaşım var. Yaşanmışlıklar var. Dostluklar ve paylaşma var. Fuara Gebze’den Yaz Yayınları adına katılıyorum. Fuarı çok olumlu buluyorum. Bu yılda daha güzel ve daha iyi geçeceğine inanıyorum. İlk yazmaya 1982 yılında Kayıp Çocuk ve diğer çocuk masalları ile başladım. 1963 yılında Gazi Dedemin öyküsünü dinledim ve çok etkilendim ve bu kitabımı 2002 yılında yazdım. Son KİKİ serim ve bu seriye ait 4 kitabım var. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde yaşayan 4 arkadaşın yaşadığı olayları içeriyor. Yer ve kişi adları gerçek ve o kitaplardaki kahramanlar hayatta.”diye ifade etti.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar