Ara

Bolu’da Adli Yıl Açılış Töreni Yapıldı

 

Bolu Adalet Sarayı bahçesinde 2019-2020 Adli Yıl açılış törenine gerçekleşti

Bolu Adalet Sarayı bahçesinde yapılan törene Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Sabri Saldıroğlu, Belediye Başkanı Tanju Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, Bolu Ağırceza Mahkemesi Başkanı Seyfi Han, Bolu İdare Mahkemesi Başkanı Turgut Delal, Baro Başkanı Sabri Erhendekçi, hakimler, savcılar, avukatlar, adliye çalışanları ve kurum müdürleri katıldı.

Adli Yıl açılış töreni münasebetiyle düzenlenen program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

“ADALET, HER İNANÇ, HER KÜLTÜR, HER BİREY VE HER TOPLUM İÇİN ÖNEMLİDİR”

Düzenlenen törende konuşan Bolu Valisi Ahmet Ümit, Yeni Adli Yılın ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

İnsanlık tarihinin en kadim ve köklü değerlerinden birinin adalet olduğunu dile getiren Vali Ümit, “Adalet, hakkın yerine konulmasıdır. Adalet, her inanç, her kültür, her birey ve her toplum için önemlidir. Bireysel ve toplumsal refah ve mutluluğun, huzur ve güvenin, milli birlik ve beraberliğin, onurlu ve insanca yaşamanın en önemli unsurlarının başında adalet gelir. Konfüçyüs’e göre adalet, kutup yıldızı gibidir. O sağlandığında birçok sorun çözülmüş ve yollar aydınlanmış olur.

Toplumda insanlara en büyük güveni, her şeyin sonunda adil bir mahkemenin bulunabileceği inancı sağlar” dedi.

“İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN KURALI BİZİM EN ÖNEMLİ PRENSİPLERİMİZDEN BİRİDİR”

Kültürümüzün ve medeniyetimizin özünü insan sevgisinin teşkil ettiğini dile getiren Vali Ümit, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Onun için “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” kuralı bizim en önemli prensiplerimizden biridir.

İnsanın huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşayabilmesi için adalet, önemi tartışılmayan bir gerçektir. Bu perspektiften hareketle insanımızın huzur ve mutluluğu, refah ve güvenliği için Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ve Adalet Bakanımızın öncülüğünde devletimiz, özellikle son yıllarda ortaya koyduğu çalışma anlayışıyla tüm kurumlarıyla adaletin hızlı ve adil bir şekilde gerçekleşmesine yönelik birçok çalışmalar yapmakta, yeni paradigmalar geliştirmektedir. Adalet deyince ilk etapta mahkemeler akla geliyorsa da esas itibariyle adalet, her olayda, bütün muamelatta ve her vicdanda her zaman olması ve yaşaması gereken çok kıymetli bir değerdir.

“O CESUR YÜREKLERİ KUTLUYORUZ”

Bununla beraber 15 Temmuz hain işgal girişiminde ilk saatlerden itibaren işgalcilere karşı koymuş oldukları tavırları ve onların yasadışı olduğunu tespit ederek, vermiş oldukları tutuklama kararlarıyla yargı camiasının ne kadar önemli bir görev yaptığı bir kez daha görülmüştür. O cesur yürekleri kutluyoruz.

Adaletin tecellisi için görev yapan tüm hakimlerimize, savcılarımıza, avukatlarımıza ve yargı çalışanlarına görevlerinde başarılar diliyorum. Görevleri başında şehit olan yargı mensuplarımızı rahmetle yâd ediyorum. Bugün açılışı yapılan adli yılın, ülkemiz, milletimiz ve tüm yargı camiamız için hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.”

Törende ayrıca Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman ve Bolu Baro Başkanı Sabri Erhendekçi de birere konuşma yaparak yeni adli yılın ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesi temennisinde bulundular.

Yapılan konuşmaların ardından düzenlenen Adli Yıl açılış programı kokteyl ile son buldu.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar