Ara

Bolu’da 7. Uluslararası Köroğlu Sempozyumu Başladı

 

 “Türk Dünyasında Köroğlu ve Müzik Kültürü” konulu 7’nci Uluslararası Köroğlu Sempozyumu başladı.

2 gün sürecek olan 7’nci Uluslararası Köroğlu Sempozyumu Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Kültür Merkezi Mavi Salon’da açılış töreniyle başladı.

Sempozyum açılış törenine Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Dörtdivan Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, Bolu Muharip Gaziler Derneği üyeleri, bilim insanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan sempozyumda Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Serkan Ece açılış konuşmasını yaparak sempozyumun önemine ve içeriğine dair katılımcılara bilgiler verdi.

Bolu Valisi Ahmet Ümit; “Kültürün, harsın ve medeniyetin oluşmasında veya oluşturulmasında en etkin kişiler ilim adamları, edebiyatçılar, yazarlar, şairler, halk ozanları, halk kahramanlarıdır. Bilim adamlarının, yazarların, şairlerin, halk ozanlarının, halk kahramanlarının algıları anlayışları değer yargıları ve karakterleri toplumlarına yansır. Buda toplumu niteleyen, anlatan değerlerin oluşmalarını sağlar. Toplumun; adaletli devlet, kahraman millet, ahlâklı toplum, güvenilir  insanlar olarak zikredilmesine vesile olur.”diye belirterek konuşmasını sürdürdü.

Bolu Valisi Ahmet Ümit; “İşte milletleri büyük yapan bu değerlerdir. Milletimizin bayrakla dertleşen, toprakla birleşen, vatan için can verip devleşen kahramanları vardır. Bu sebeplerle bin yıllardır yaşayıp süregelen milletimiz ve devletimiz var.  Kahramanı olmayan bir ulusun geleceği de olmaz.  Bu topraklarda, Karacaoğlan, Dadaloğlu, Mevlanalar, Yunus Emreler, Pir Sultan Abdallar, Neşet Ertaşlar, Nine Hatunlar, Kara Fatmalar, Şerife Bacılar, Emir Ayşeler … olmasalardı medeniyetimiz olmazdı, tarihimiz olmazdı, eksik olurdu. Bugün Köroğlu Sempozyumu için buradayız. Köroğlu; zulme hayır diyen, haksızlığa karşı gelen önemli bir halk kahramanımızdır. Onun tanınması gerekir, onun bilenmesi gerekir.”ifadesini kullandı.

Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ise “Köroğlu’nun sanata olan bakış açısını bu yıl göreceğiz. İngiltere’de ve Amerika’da Robin Hood var. Bizim masal kahramanlarımız hep onların gerisinde kalmış. Çocuklara baktığınız zaman yabancı masal kahramanları ve yabancı destan kahramanları ile kendilerini avutuyorlar. Bugün bir örümcek adamı sorsanız herkes bilir ama bize ne kadar faydası var? Oysa ki bizim büyüklerimiz, yani Köroğlu, zalimin karşısında, zalimin zulmettiği insanların yanında olan biri. Hakkın ve adaletin peşinde olan biri. Köroğlu Bolu’nun ve tüm Türk Dünyasının ortak bir değeridir. Bu sempozyumda emeği geçen herkesi kutluyor, ilimize ve tüm Türk Dünyasına hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı; “”Bu yılın diğerlerinden farkı var. Diğerlerinde daha çok Köroğlu’nun edebi ve kültürel yönü işleniyordu. Bugün burada biz daha çok Köroğlu’nun ve müziğinin Türk müzik kültürüne katkılarından bahsedeceğiz. Şehrimizin dışından, ülkemizin birçok noktasından çok kıymetli akademisyenlerimizi çağırdık. Burada bu konuda bizlere çok büyük değerler katacak değerli bilim insanlarımız var. Kıymetlerimizin her zaman farkında olalım. Geçmişimizi bilmeli, geleceğimize sahip çıkmalıyız. Elimizdeki değerlerimize sahip çıkalım. Ümit ederim bu sempozyumdan istenilen fayda sağlanır” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Halk Çalgıları Dörtlüsü tarafından konser verildi.

“Türk dünyasında Köroğlu ve müzik kültürü olgusuna Türk dünyası müzik eğitimi açısından genel bir bakış”, “Köroğlu Destanı’nın Türk halk biliminde, anlatı geleneğinde ve müzik kültüründeki yeri” ve ” Köroğlu Operası üzerine değiniler” konuları ile Köroğlu ve müziği ile ilgili birçok oturumun gerçekleştiği sempozyum, yarın yapılacak oturumların ardından verilecek Şan Konseri ile sona erecek.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar