Ara

Bolu’da 3 Gün Süren Türkiye Oryantiring Şampiyonası

 

Bolu Belediyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Oryantiring Federasyonu’nun işbirliği ile düzenlenen Türkiye Oryantiring Şampiyonası Bolu’da 3 gün 3 ayrı bölgede sürdü ve ardından madalya kupa dağıtım törenleri yapıldı.

Haber: Fatma Marmara

Bolu’da Türkiye Spor Federasyonları başkan ve yöneticileri ile Güneydoğu Avrupa Birliği Ülkeleri (SEEOA) 8 ülke federasyon temsilcilerinin de ağırlandığı, Türkiye’nin birçok ilinden 2 160 sporcunun katıldığı Türkiye Oryantiring Şampiyonası Bolu’da gerçekleşti. 6-8 Nisan 2018 tarihleri arasında 3 gün süre ile 3 ayrı bölgede yapılan ve ardından madalyalar ile katılım belgeleri dağıtıldığı Türkiye Oryantiring Şampiyonası’nın üçüncü günün sonunda ise “Madalya ve Kupa Dağıtım Töreni” yapıldı.

16 ve 55 yaş ve üzeri;  14 Yaş ve Altı Yarışma Türkiye Oryantiring Şampiyonası 42 kategori, 2160 sporcu ile İlk gün, 6 Nisan Cuma günü Avdan Köyü’nde gerçekleştirildi. Dereceye giren sporculara madalyaları ve başarı belgeleri törenle takdim edilmişti.

Türkiye Oryantiring Şampiyonası 2. Günü Bolu Seben İlçesi Seben Göleti çevresinde yapıldı.  Türkiye’nin birçok kulübünden ilinden gelen bireysel ve takım sporcusu ile doğaseverler katıldığı Türkiye Oryantiring Şampiyonasında arazi ve iklim şartlarında sporcuların harita ve pusula yardımıyla yön bularak, belirlenen parkurları tamamladılar. Ayrıca aynı gün Güneydoğu Avrupa Birliği Ülkeleri (SEEOA) Oryantiring Bahar Toplantısı için 8 üye ülkenin federasyon başkan ve temsilcileri 07 Nisan Cumartesi günü Bolu’nun Seben ilçesinde bir araya geldi.

Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ ve Seben Kaymakamı İdil Özdemir Ödül Töreninde ki protokol konuşmalarında bu güzel organizasyonun gerçekleşmesine destek veren Bolu Belediyesi’ne, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve gençlik ve spor il müdürlüğüne, Türkiye Oryantiring Federasyonu başkan ve temsilcilerine, Güneydoğu Avrupa Birliği Ülkeleri başkan ve temsilcileri ile Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler ile Seben derneğine, katılan sporculara teşekkürlerini ilettiler..

Sporcuların fiziki güçlerini, taktik ve tekniklerini geliştirerek hızlı ve doğru karar verebilme yeteneklerini olgunlaştıran ‘Doğada Satranç’ olarak da anılan Türkiye Oryantiring Şampiyonası’nın 3.günü Bolu merkezde yapıldı.  Bolu Şehir Merkezi etrafında koşu ve tırmanma mücadelesi ardından Kent Meydanında “Ödül ve Kupa Töreni” yapıldı.

Kent Meydanı’nda ki Türkiye Oryantiring Şampiyonası Kupa Ödül Törenine Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Jandarma Alay Komutanı Nadir Çelik, Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz, SEEOA Başkanı Veysel Güler, Türkiye Oryantiring Federasyonu Asbaşkanı Doç. Dr. Fatih Bektaş, Avrupa Birliği Ülkeleri federasyon başkan ve temsilcileri, Bolu Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şahin Ertem, Kredi Yurtlar Kurumu Bolu Bölge Müdürü Şerafettin Çilkara, STK başkan ve temsilcileri, daire amirleri, okul müdürleri, sporcular ve halk katıldı..

Bolu Kent Meydanınında yapılan “Kupa ve Ödül Töreninde” Türkiye Spor Federasyonları başkan ve yöneticilerine, Avrupa Birliği Ülkeleri federasyon başkan ve temsilcileri ile  başarı gösteren sporculara protokol tarafından plaketleri, kupaları, madalyaları, katılım belgeleri ve hediyeleri  takdim edildi. Türkiye Oryantiring Şampiyonası K 18 B Kategorisinde Türkiye Birincisi olan Bolu Takımı ADIM GSK sporcuları Kuplarını Bolu Belediye Başkanına hediye ettiler. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’da bu gururu yaşattıkları için Bolu Takımı sporcularına teşekkür ederek,  Bu kupa sizlere layık. Biz her zaman sizlerin emrinizdeyiz.” diyerek kupayı tekrar Bolu Takımı ADIM GSK sporcularına verdi ve başarılarının devamını diledi.

Bolu Belediye başkanı Alaaddin Yılmaz Türkiye Oryantiring Şampiyonası ile ilgili açıklamasında; “Hep ifade ettiğimiz gibi Bolu turizm kenti olacak, spor kenti olacak, sporun her branşının kamp merkezi olacak. Sağlık kenti ve üniversite kenti olacak. Çünkü buranın coğrafyası buna müsait. Tabiatla iç içe olan sporlarla da bizim iç içe olmamız lazım. Allah razı olsun Oryantiring federasyonu başkanımız ve ekibi Bolu’yu keşfettiler ve Bolu’da faaliyetlerine başladılar. Şuan ise Türkiye Şampiyonasını Bolu’da yapıyorlar. Önümüzdeki günlerde yapacağımız çalışmalarla Bolu Oryantiring de sadece Türkiye’nin gündeminde değil, inşallah Avrupa’nın da gündemine gelecek bir hareket tarzı olacak. Bu konuda biz belediye olarak bütün gücümüzle destekliyoruz. Ama işin asıl sahibi gençlik ve spor il müdürlüğümüz ile federasyon başkanı ve ekibidir.  Onlardan da Allah razı olsun ki böyle bir etkinliği Bolu’ya almışlardı. Önümüzdeki süreçte diğer federasyon başkanları da etkinliklerini Bolu’da yapmaya başlayacaklar. Önümüzdeki bir iki gün içinde Oryantiring ile ilgili milli takımların kampını yapabilir miyiz, çalışmalarıyla ilgili altyapı çalışmalarını da Oryantiring federasyonu yetkilileri Bolu’da incelemelerini yapacaklar. Diğer federasyonlarda bu çalışmaları yapacaklar. Bundan sonrada sporun kalbinin attığı yer inşallah Bolu olacak. Biz bu konuda Oryantiring federasyonu başkan ve yetkililerine teşekkür ettiğimiz gibi bundan sonra Bolu’da bu tür kampları ve organizasyonları yapacak olan bütün federasyon başkanlarına da ev sahipliği yapmak ve onları şehrimizde misafir etmek arzumuz. Böylelikle Bolu’muz hem marka bir kent olarak tanınmasına vesile olacak, turizm anlamında çok ciddi bir hareketlilik sağlanacak, aynı zamanda da sportif anlamda, inşallah yılın her mevsimi yaşayacak bu coğrafyada, uyumlu bir çalışma içerisinde, hep beraber olacağımızı ifade ediyorum. Bu konuda destek veren herkese teşekkür ettiğimiz gibi sizlere de teşekkür ediyorum.

Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz: “Önümüzde ki dönemde Bolu’ya, uluslararası kamplar anlamında çok kalabalık ülkeler ve gruplar gelecek, ben bundan eminim. 42 kategori, 2160 sporcu 8 ülke federasyon temsilcisi, Türkiye’nin birçok kulübünden ilinden gelen sporcular ile burada Türkiye Şampiyonasını güzel bir havada, güzel bir ortamda, güzel bir destekle tamamladılar. Biz teşekkür ediyoruz, Bolu Belediyesine, Bolu Valiliğine, Bolu İl Müdürlüğüne ve Bolu’daki birçok tanıdığımız, yeni tanıştığımız insanlarımıza, ev sahipliğinize candan yürekten kucaklayışınıza, biz bunun altında kalmayacağız. Hiç endişeniz olmasın.”diye belirtti.

Share this:

İlginizi Çekebilir

One Reply to “Bolu’da 3 Gün Süren Türkiye Oryantiring Şampiyonası”

Yorumlar