Ara

Bolu’da 23 Nisan Büyük Coşkuyla Kutlandı

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü Bolu’da coşkuyla kutlandı.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk ve Dünya çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü Bolu’da coşkuyla kutlandı.

Bolu’da ilk tören, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe’nin öğrencilerle birlikte Anıtpark’taki Atatürk Anıt’a çelenk sunumu ile başlayıp, Saygı Duruşu’nda bulunuldu ve Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunup, Bayraklar göndere çekildi. Ardından Karaçayır Spor Salonu’na geçildi ve tören burada devam etti.

Karaçayır Spor Salonu’nda yapılan törene, Bolu Valisi Ahmet Ümit, AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu İdare Mahkemesi Başkanı Turgut Delal, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Nadir Çelik, daire müdürleri, öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Burada Saygı Duruşu ile başlayıp Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden programda, ilk olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 23 Nisan mesajı spor salonuna kurulan dev ekrandan verildi.

“Geleceğimizin Bir Diğer Teminatı da Çocuklarımızdır.” 

Ardından Bolu Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe günün anlam ve önemini belirten konuşmasında; “Bundan tam 100 yıl önceydi. Dünya savaşını kaybetmiş ve topraklarımız işgal edilmeye başlanmıştı. Ülkemize sınırı dahi olmayan Fransızlar, İngilizler, İtalyanlar, Ruslar ve bunların kuklaları, Türk milletine yaşam alanı bırakmak istemiyordu. Fakat bu milletin tarih boyunca hiçbir zaman esareti kabul etmediğini, bu yüzden 16 devlet kurduklarını unutuyorlardı.  Türk milleti Kuvayi Milliye ruhuyla karşı koymaya başlamış Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla Milli Mücadele liderini bulmuştu. Erzurum ve Sivas’ta kongreler düzenlenmiş kurtuluş reçetesi yazılmıştı. Ulusun geleceğine yine ulusun kendisi karar verecekti.  Mustafa Kemal 23 Nisan 1920’de Ankara’da TBMM’ni açtı. TBMM’nin varlığı ülkemizin geleceğinin teminatıdır. Geleceğimizin bir diğer teminatı da çocuklarımızdır.  Mustafa Kemal Atatürk, onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak milli bayramımızı çocuklara armağan etmiştir.” diye ifade etti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programı İlk ve Ortaokullar arasında yapılan “Çocukların Gözünde 23 Nisan Bayramı ve 23 Nisan Çocuk Eğlenceleri” konulu resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Bolu Valisi Ahmet Ümit tarafından ödüllerinin verilmesi ile devam etti.

“Milli Bayramlar Anlamına Yakışan Bir Şekilde Coşkuyla Kutlanmalıdır.”

Ödül töreninin ardından konuşma yapan Bolu Valisi Ahmet Ümit; “Milli bayramlar devletimizin en önemli vitrinleridir. Milli bayramlar aynı zamanda birlik ve beraberlik duygularının en yüksek noktaya ulaştığı müstesna günlerdir. Milli bayramlar anlamına yakışan bir şekilde coşkuyla kutlanmalıdır. Çağın Vahşi sömürgecileri tarafından; Karahanlılardan Gaznelilere, Selçuklulardan Osmanlılara, tarih sahnesinden silinmek istenen Yüce Türk Milletinin, siyasal tarihin Devletler çöplüğüne atıldığının düşünüldüğü bir anda, gencinden yaşlısına, din adamından sanatçısına her yaştan ve meslekten insanımızın, gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, en zor şartlarda Dünyanın tüm emperyalistlerine meydan okuyarak küllerinden yeniden doğduğu bir gündür. 23 Nisan 1920, millet egemenliğinin öne çıkarıldığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı, milletimizin özgürlük ve bağımsızlık iradesinin dünyaya ilan edildiği, zalimlere bu iş daha bitmedi dendiği bir tarihtir. Aynı zamanda 23 Nisan Büyük Atatürk tarafından geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımıza ve Dünya çocuklarına bayram olarak armağan edildiği gündür. Bu vesile ile Tüm çocuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramlarını tebrik ediyorum. Bu anlamlı günün şanına yakışır bir şekilde kutlanmasına vesile olan öğretmen, öğrenci ve katılımcılara teşekkür ediyorum. Devletimizin kurucuları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, Kahraman Gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum” diye ifade etti.

23 Nisan kutlamaları Gazipaşa İlkokulu öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan dans ve canlandırma gösterileri ile devam etti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışına kadar yaşanan sürecin işlendiği koreografisi, Türkiye haritası içerisinde yer alan kahramanlarımız ile halk oyunlarının gösterilerine yer verilen program, protokolün, okulunun tüm katılımcıları ile bayramlaşması ardından sona erdi.  Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar