Ara

Bolu….

IMG_8218

Muhteşem doğal güzellikleri ile dört mevsim boyunca kişileri cezp edip, kendine çeken ve hayran bırakarak kendinden geçiren Bolu, 8276 km2 (827.600 ha.) yüzölçümü ile Batı Karadeniz bölgesinde, Türkiye yüzölçümünün %1.015’lik bölümünü kaplayan yeryüzünün cennet şehridir.

Türkiye’nin % 2.55 lik payına sahip, %59 luk ormanları ile aklın hayal bile edemeyeceği tonlarda çeşitli renklere bürünüp, her mevsiminde bir öncekinden daha da güzelleşir. %18 lik tarım alanları, % 15 lik çayır ve meraları, %8 lik tarım dışı alanları, yaylaları kaplar. Halı misali yemyeşil çimenlerin üzerinde parlament renkli dağ sümbülleri, eflatun sıklamenleri, papatyalarla birlikte Sarı sarı açmış radikalar çuhalar ile bin bir tür ve renkteki çiçekleri bizde varız unutma dercesine gülümser size.

 

Ya ağaçlar pembe, beyaz gelinlik giyinmiş gibi çiçeklerini göstermek adına birbiri ile adeta yarış halindedir. Merkez ilçe rakımı 725m., ortalama rakım 1000 m. olmasının etkisi büyüktür kekik ve aromalı  bitki çeşidi ile beslenen  büyükbaş,  küçükbaş  ve  av hayvanlarının leziz etinde. Buz gibi sularında, göllerinde yetişen alabalıkların, sazanların, sarıkanatların tadı da daha bir başkalaşır mis gibi çam havasının sulara karışıvermesiyle. Karadeniz iklimi ile karasal iklimin özelliklerini bir arada taşımasındandır belki bir nedeni de.

Bu şehir farklı farklı suların diyarıdır. Öyle ya bir tarafında sodalı suyu, diğer tarafında şifalı mineralli sıcak kaplıca suyu, bir tarafında sıfır kireç barındıran kökez suyu, bir tarafında da göllerinden dağlarından, yer altı depolarından gelen yer altı yerüstü suyu. Yani bu şehrin bir çeşmesinden yağ, bir çeşmesinden bal misali. Bu kadar çok çeşitliliği üzerinde barındıran yer.

 

Birkaç güne sığdırıp bitiremezsiniz bu cennet köşenin sağına soluna saklanmış birbirinden güzel göllerini, yaylalarını, buz gibi soğuk, mineral deposu sularını ve doğa harikası oluşumlarını, şifa dağıtan kaplıcasını, inci taneleri gibi yamaçlarına dizilmiş ilçelerini köylerini gezmeyi.

ölcük dev köknar, ladin ve çam ağaçlarının içinde Aladağların bağrında, dumanlı başının, göle muhteşem yansımasıyla kişiye kendini rüyada hissettiren Bolu’nun 13 km. güneyinde bir set gölüdür.

Buradaki ağaçlar zarafetle dallarını uzattığından, sanki nazik bir el uzanmış hissine kapılıp sizde hoş gördüm diye tokalaşmak istiyorsunuz adeta. Ihlamurların, alıçların düşen altın sarısı yapraklarını tutuyor bu dantelimsi dallarda sanki kendini yılbaşı için süslemek ister gibi.

Çeşitli yabani hayvanlara ve kuşlara kucak açan bu ormandaki ağaçları tek tek sayabileceksiniz izlenimine kapılıyorsunuz. Zira onlar başlarını uzatıyor kendini göstermek için bak bende buradayım diye.1200m. göl çevresinde, kapalı, ocaklı kamelyalarda veya mevcut gazino ve tesislerde yılın her gün ve saatinde gelip mangalınızı yapabilirsiniz size başka bir dünyada olduğunuzu hissettiren bu muhteşem manzaranın eşliğinde.

Orman bakanlığının misafirhanesi etrafını saran ağaçlarla birlikte günün her saati farklı bir görsellikle yansıyıverir gölün üzerine hele birde kışın kar yağdığında kısmen veya tam buz tutmuş gölün kenarında bir başka olur mangalda sucuk keyfi.

ölköy, adını verdiği köyün yamacında yatan, dallarına kadar suya gömülmüş söğüt ağaçlarıyla dost yaşayan. O ağaçların aralarında yabani ördekleri saklayan, serin tatlı suyunda balıkları barındıran. Bir yanı çam, bir yanı meşelik, bir yanı sahil şeridi birazdan tekneler marinaya gelecekmiş gibi, diğer yanı kumsal adeta güneşlenmek isteyenleri davet edercesine.

Bolu’nun 10 km. batısında, 185 hektarlık alanı kaplayan Büyüksu ve Mudurnu çaylarının, Bolu ovasını sulamak amacı ile tutulmasından oluşan gölün etrafında daha bahar başlamadan kendini gösterir eflatun sıklamenler, bembeyaz saflığın timsali o güzelim papatyalar nazlı nazlı salınır,bin bir çeşit çiçeklerle birlikte.

Bolu’nun diğer göllerinde ve ormanlarında olduğu gibi burada da çeşitli türlerde mantar ve yabani meyveler bulunur. Şehrin bir kısmını da görebildiğiniz bu güzel göl balıkçılarında rağbet ettiği yerlerden biridir.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar