Ara

 ‘Bolu Yöresel Yemeklerini Tanıtma ve Tatma’ Programı Düzenlendi.

 

Bolu İli ve İlçeleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği binasında, Bolu’nun yerel yemeklerinin tanıtılması amacıyla “Geleneksel Bolu Yöresel Yemeklerini Tanıtma ve Tatma Günü” programı düzenlendi.

Bolu İli ve İlçeleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin kuruluşu olan 2008 yılından beri devam eden “Geleneksel Bolu Yöresel Yemeklerini Tanıtma ve Tatma Günü” programı 10 Şubat 2020 Pazar günü Bağcılar Merkez mahallesinde bulunan dernek sosyal tesislerinde gerçekleşti.

Bolu İli ve İlçeleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Turgut Gülen bilgi paylaşımında; Derneğimizin kuruluş yılı 2008’den beri geleneksel olarak devam ettirdiğimiz ‘Bolu Yöresel Yemeklerini Tanıtma ve Tatma’ etkinliğimizi gerçekleştirdik. Bugün keşli cevizli erişte ve tarhana çorbasının tanıtımını yaptık. Konuklarımızı çok güzel bir şekilde ağırlamış olduk. Hem komşularımız hem de hemşerilerimiz bu lezzeti tatmış oldu. İnşallah bir sonraki ayda yine Bolu’muzun yöresel yemeklerinden bir tanesini daha tanıtma şansını buluruz. Bu bahaneyle hem çocuklarımız bir araya gelip kaynaşma yapıyorlar hem de eşlerimiz, annelerimiz bir araya gelip tanışıp, kaynaşıyorlar. Zaten amacımız, derneğimizin misyonu da birlik, beraberlik, kardeşlik ve birbirimizi tanımayla başlıyor. Ben bunu da İstanbul’da yerine getirdiğimizi düşünüyorum. İnşallah bir sonraki ay yine aileleri bir araya getirip bu güzel birlikteliğin devamını sağlayabiliriz.”diye ifade etti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar