Ara

BOLU VALİSİ AHMET ÜMİT’İN “5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ” MESAJI

Bolu Valisi Ahmet Ümit “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Bolu Valisi Ahmet Ümit’in yayınladığı mesajı; “5 Aralık 1934 ‘te ‘Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı’ veren yasanın kabulü ile her yıl “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, dünya üzerindeki birçok ülkeden daha önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıyarak,kadınlarımızın siyaset sahnesinde rol almalarının önünü açmış, kültür ve medeniyetimizde kadına verilen değeri ve önemi bir kez daha ortaya koymuştur.

Şanlı tarihimize bakıldığında Çanakkale’de, Sakarya’da, Kurtuluş Savaşı’nda aziz vatanımızın düşman işgaline karşı savunulmasında da cansiperane topyekûn mücadeleye katılan Türk Kadını, devletin bütün kademlerinde her daim söz sahibi olmuş, ülkemizin gelişmesi ve bekası için her koşulda yılmadan çalışmıştır.

Ailenin merkezinde yer alan kadınlarımız aslında toplumun temel taşlarıdır. Toplumların gelişmesi kadına verilen değerle ve sunulan fırsatlarla doğrudan ilişkilidir. Eğitimli, donanımlı, sosyal faaliyetlerde etkin ve kariyer yönünden statü sahibi kadınlarımız yaşamın her alanında aktif roller üstlenip ülkemizin kalkınmasına ve gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Devletimiz tarafından kadınlarımızın haklarını güvence altına alacak ve kadınlarımızı koruyacak birçok düzenleme yapılmıştır. Ülkemizde ve tüm dünyada kanayan bir yara haline gelen kadına yönelik şiddetle etkin mücadele için son yıllarda çok önemli adımlar atılmıştır.

Şiddete maruz kalan ve şiddete uğrama ihtimali olan kadınlarımız için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde kadına yönelik şiddetle mücadelede sıfır tolerans prensibiyle, şiddetin her türlüsünün önlenmesi, kamuoyu farkındalığı ve toplum bilinci oluşturmak için ilgili bakanlıklar ve diğer kurumlar eşgüdüm halinde çalışmalarını yürütmektedir.

“İnsan eşref-i mahlûkattır”ve her zaman kendine yakışanı yapmalıdır.Bizim kadim kültürümüzde insanlar ve nihayet aile içinde eşler birbirlerine Yüce Yaratıcı’nın emanetidir ve emanete riayet etmek her şahsın en asli görevidir.

Bu duygu ve düşüncelerimle Nene Hatun, Şerife Bacı, Halime Çavuş ve cephelerde verdikleri mücadelelerle adını tarihe kazıyan fedakâr hanım kahramanlarımızı rahmetle yâd ediyor,  tüm kadınlarımızın “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü”nü kutluyor, sağlık ve afiyetler diliyorum.”

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar