Ara

Bolu Valisi Ahmet Ümit’in “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” Mesajı

Bolu Valisi Ahmet Ümit, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Bolu Valisi Ahmet Ümit yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Kadın; çocuk, anne, kardeş, arkadaş, eş ama her şeyden evvel insan. Kâinatın en değerli varlığı olan insana yapılan şiddet ise insanlık dışı bir tavır ve bir hak ihlalidir. Kadınların güçlü, eğitimli olduğu toplumların gelecekleri daha müreffeh ve daha güvenilir olacaktır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadına yönelik şiddet eylemlerinin mevcudiyeti sebebiyle ve buna bağlı olarak kadın haklarının kazanım ve geliştirilmesi amacıyla;  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Adalet, İçişleri, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları ile Diyanet İşleri Başkanlığının koordineli olarak çalışmaları sonucunda 75 maddeden oluşan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” hazırlanmış ve bu plan doğrultusunda “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Kurumsal İşbirliği ve Eşgüdümün Artırılmasına Dair Protokol” 2019 yılında imzalanarak ciddi bir seferlik başlatılmıştır.

Aynı zamanda daha zayıf olana yönelik olan şiddet eylemleri, günümüzde toplum katmanlarında büyük tepkilere sebep olmakla birlikte, ne yazık ki dünyada, ülkemizde ve ilimizde de insanlığın kanayan yarası olmaya devam etmektedir.

Tek bir insanın öldürülmesini tüm insanlığın öldürülmesiyle aynı tutan, iyi insan olmanın ölçüsünü ise kişinin eşine ve başkalarına karşı davranış ve tutumuyla belirleyen bir değerler dünyasının varisleriyiz. İşte bundandır ki kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılıkta gördüğümüz asıl resim; ahlâkın çöküşü, merhamet başta olmak üzere manevi değerlerin kalplerden silinişi ve insanlığın yok oluşudur.

Bu anlayışla Bolu Valiliği olarak ilimizde yaşayan tüm vatandaşlarımızla ve paydaşlarımızla birlikte tek yürek hâlinde kadına şiddete hayır diyor; her türlü şiddet, istismar, taciz ve ayrımcılığa karşı sıfır tolerans uygulanacağını özellikle belirtmek istiyoruz. Şiddetin önüne geçilmesi, şiddet mağduru kadınların korunması ve desteklenmesine yönelik kurumsal mekanizmaların güçlendirilmesinde gerekli çalışmaları azim ve gayretle yürütüyoruz. İnsanlığın kara lekesi olan kadına karşı şiddeti, toplumun her kesimiyle el birliğiyle tamamen silene kadar mücadelemiz bitmeyecektir.

Şiddet gören, görme ihtimali olan ve mağdur kadınlarımız 183 ve 112 hatlarını arayabilir; Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) ile tek tuşla güvenlik güçlerimize ulaşabilirler.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle tüm kadınlarımıza, Bolulu hemşehrilerimize ve yüreği insan olan herkese mutlu, huzurlu, sevgi dolu ve şiddetten uzak bir yaşam diliyorum.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar