Ara

Bolu Valiliği Ramazan Faaliyetleri ve Bayram Tedbirleri

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Ramazan Bayramı tedbirleri ile ilgili açıklaması ve Bolu Valiliği kurumları tarafından Ramazan ayında Bolu’da yapılan faaliyetler açıklandı

Bolu Valiliği’nden yapılan açıklamada; “Ramazan Ayı, inanç dünyamızda ve kadim medeniyetimizde müstesna bir yere sahiptir. Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu ebedî azaptan kurtuluş olan Ramazan Ayı, bu topraklarda bin yıldır hasretle beklenir, özel olarak karşılanır, hususi olarak ağırlanır ve özel olarak uğurlanır. Fert ve toplum hayatımızda dolu dolu yaşanır. Ne yazık ki bu yıl Ramazan Ayı’nı hiç alışık olmadığımız bir şekilde; mahzun, mükedder, meskûn ve stabil olarak geçirmek zorunda kaldık.

Şimdi buruk bir mutlulukla Ramazan Bayramı’nı karşılamaya hazırlanıyoruz. Bu mahzun tablonun sebebi dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıdır. Bilindiği gibi Çin’de çıkan, kısa zamanda tüm dünyayı saran ve ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüsle mücadelemizi hep birlikte sürdürüyoruz. Mart Ayı’nın ilk yarısından itibaren ekonomik, sosyal yönetsel tüm çalışmalar bu salgının önlenmesine yönelik alınmış tedbirlerle eşgüdümlü bir şekilde gerçekleşecek.

Buna göre:

22 Mayıs Cuma, yani bugün saat 24.00’dan itibaren Arife Günü ve Bayram süresince ülke genelinde 4 gün süre ile tüm vatandaşlarımıza istisnalar dışında sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Yani bu bayramda maalesef ziyaretleşmeler olmayacak, büyüklerimizin ellerini öpemeyeceğiz.

Bu süreçte vatandaşlarımızın Ramazan Bayramı’nı huzur ve güven içinde geçirebilmeleri için Valiliğimiz tarafından ilimiz genelinde, bireysel ve toplumsal hayatı ihata edecek şekilde tüm tedbirler alındı, sorumlular belirlendi ve planlamalar yapıldı.

Bu kapsamda temel gıda maddelerinin temininden günlük ihtiyaçların karşılanmasına, sağlıktan güvenliğe, trafikten ulaşıma, yaşlılarımıza bakımdan yaylalara gidişlere, akaryakıt ihtiyaçlarının karşılanmasından sokak hayvanlarının beslenmesine varıncaya kadar her türlü çalışmalar ve düzenlemeler yapıldı.

Bu düzenlemeler Hıfzıssıhha Meclisimizin 34 numaralı kararı başta olmak üzere Valiliğimizin internet sitesinde vatandaşlarımızın bilgisine sunulmuştur.

Bununla beraber alınan tedbirleri şöyle özetleyebiliriz:

Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutabilmek amacıyla; Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler, 23 Mayıs Cumartesi günü saat 10.00 – 17.00 arasında açık olacaktır. Ancak bu süre içerisinde araç kullanılmamak ve meskenlere en yakın işletmelerden alışveriş yapılmak kaydıyla ihtiyaçlar karşılanabilecektir. Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler, 24,25 ve 26 Mayıs günleri kapalı olacaklardır.

Bayram süresince ekmek üretimi ve dağıtımı yapacak olan fırınlar belirlenmiştir. Bayram süresince şubeleriyle birlikte il merkezinde 44 ilçelerde ise 24 olmak üzere toplam 68 fırın hizmet verecektir. Görevli 68 fırın tarafından il merkezi, ilçeler ve köylerimizin ihtiyaçları karşılanacaktır. Bayram süresince restoran, lokanta ve tatlı üretimi yapan işyerleri sadece evlere servis yapmak kaydıyla açık olacaktır.

Yapılan kura çekimi neticesinde il içerisinde 4 adet, şehirlerarası otoyolda 50 km’ye bir olmak üzere yeteri kadar akaryakıt istasyonu açık olacaktır. Aynı şekilde ilçelerde de tedbirler alınmıştır. Şehir içinde, ilçelerimizde ve köylerimizde gerek şehirlerarası yollarda gerekse otoyolda Emniyet ve Jandarma birimlerimizden toplam her gün 750 personelden müteşekkil 200 ekip görev yapacaktır.

Şehitlerimizin kabirleri birinci derece yakınları tarafından bayramın 1. günüyle sınırlı olmak kaydıyla ziyaret edilebilecektir. Şehitlerimizin kabirleri ayrıca Valiliğimizin düzenlediği program dahilinde bayramın 1. günü şehit ailelerimizle birlikte ziyaret edilecektir.

Bayram süresince hastanelerimiz açık olacaktır. Yeterli ve ilgili sağlık personeli görevlendirilmiştir. Yaşlılarımıza bakımla görevli olan vatandaşlarımız pozisyonlarını belgelemek suretiyle bu görevlerini yapabileceklerdir. Gaz, su, elektrik, telefon, internet vb. ihtiyaçların karşılanması için ilgili kurumlarımız uyarılmıştır.

Can dostumuz sokak hayvanlarının ihtiyaçlarının karşılanması için gönüllü ve /veya resmi 40 personelimiz ve vatandaşımız görevlendirilmiş olup ne zaman nerede mama bırakacaklarının planlaması yapılmıştır.

Bütün çalışmalar her alanda ve her noktada daima koronavirüsle mücadele kurallarına uygun yapılacaktır. Özellikle sosyal mesafenin uygulanmasına ev dışında her alanda mutlaka maske takılmasına ve hijyen şartlarının yerine getirilmesine öncelikle ve özenle dikkat edilecektir.”diye belirtildi.

Bolu Valiliği ve kurumları tarafından Ramazan ayında Bolu’da yapılan faaliyetlerle ilgili edinilen bilgide; “Pandemiyle mücadele sebebiyle stabil bir Ramazan Ayı geçirmiş olmamıza rağmen, devletimiz ve vatandaşlarımız ile birlik ve beraberlik ruhuyla birçok güzel hizmetleri de gerçekleştirdik.

“Ramazan Süresince 9.685 Aileye 9.685.000 TL Yardım Yapıldı.”

Valiliğimizin öncülüğünde ve organizasyonunda ilimizde bulunan bütün öksüz ve yetim çocuklarımız münasip şekilde ziyaret edilerek hediye ve harçlıkları takdim edildi. Aynı şekilde bütün Şehit yakınlarımız ve Gazilerimiz ziyaret edildi. Devletimiz tarafından Ekonomik Destek Paketi çerçevesinde 6791 aileye 6.791.000 TL takdim edilmiş ve bu paralar Valiliğimizin organizasyonunda hak sahiplerine evlerinde teslim edildi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız tarafından Ramazan süresince 9.685 aileye 9.685.000 TL yardım yapıldı.

“10 Bin 100 Adet Gıda Paketi Muhtaç Ailelerimize Ulaştırıldı.”

Valiliğimizin koordinesinde işadamlarımızın destekleriyle Kızılay marifetiyle her gün 650 kişiye sıcak yemek yapılıp evlerine teslim edildi. Yemeklerin teslim işlemlerini gönüllü öğretmenlerimiz yaptı. Valiliğimizin organizesinde kamu ve özel sektör kuruluşlarımız ve STK’larımız tarafından 10 bin 100 adet gıda paketi muhtaç ailelerimize ulaştırıldı. Vefa Sosyal Destek Gruplarımız tarafından bugüne kadar 65 yaş üstü ve 20 yaş altı olmak üzere 40 bin talep yerine getirildi. Valiliğimizin organizasyonunda “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyasına kamu çalışanlarımız ve bazı vatandaşlarımız tarafından 92 bin TL katkı sağlandı. Halen yardımlar sürüyor.

“Tüm Hemşehrilerimizin ve İslam Aleminin Bayramlarını Kutluyorum.”

Birlik ve beraberliğimizin en üst seviyeye taşınmasında, bu anlamlı hizmetlerin yürütülmesinde bu coşkunun yaşanmasında öncülük eden Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımız başta olmak üzere emeği geçen kamu ve özel sektör kuruluşlarımıza ve tüm çalışma arkadaşlarıma ve vatandaşlarımıza gönülden teşekkür ediyorum. Bu vesileyle bu toprakları bize vatan yapan bütün ecdadımızı, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi hürmet ve şükranla yad ediyorum. Bu bayramın tüm insanlığın hayırlarına vesile olmasını canı gönülden niyaz ediyorum. Şehitlerimizin yakınları ve gazilerimiz başta olmak üzere tüm hemşehrilerimizin ve İslam aleminin bayramlarını kutluyorum.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar