Ara

Bolu, LÖSEV “Maskemi Takarım, Farkındalık Yaratırım” Etkinliği

 

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) “Maskemi Takarım, Farkındalık Yaratırım” sloganı ile Bolu’da etkinlikler gerçekleştirdi.

2-8 Kasım tarihleri Lösemili Çocuklar Haftası Farkındalık etkinliği kapsamında, Löseminin bulaşıcı bir hastalık olmadığı, maskenin enfeksiyonlardan korunmak amacıyla takıldığına dikkat çekmek için“Maskemi Takarım, Farkındalık Yaratırım” sloganı ile Bolu’da etkinlikler düzenleyen Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) ilk olarak Demokrasi Meydanı’nda toplandı.

Etkinliğe Bolu Belediye Başkan Yardımcıları İsa Özcan ve Mansur Şen, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, LÖSEV Ankara Bölge Sorumlusu Aslı Boynueğri, LÖSEV Karadeniz Bölge Sorumlusu Duygu Denizdöken, LÖSEV Bolu Sorumlusu Meral Turgut, LÖSEV üyeleri ile gönüllüleri, 50. Yıl İlköğretim Okulu öğrencileri, çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Bolu Belediyesi Bandosu eşliğinde, “Maskemi Takarım, Farkındalık Yaratırım” sloganıyla Demokrasi Meydanı’ndan başlayarak, İzzet Baysal Caddesi boyunca devam eden kortej yürüyüşü ile Anıt Park’a gelindi. Burada Bolu Belediye Başkan Yardımcıları İsa Özcan ve Mansur Şen, LÖSEV vakfından 2 çocukla birlikte Atatürk Anıtı’na çelen bıraktılar. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunması ardından Kent Meydanı’na geçildi.

“Maskemizi Takarak Farkındalık Yaratıyoruz.”

Bolu Kent Meydanı’nda devam eden programda sunum ve ilk konuşmayı yapan LÖSEV Karadeniz Bölge Sorumlusu Duygu Denizdöken; “Vakfımız Türk halkının destekleri, yaşları 7’den 70’e değişen gönüllülerin katkılarıyla, Türkiye’nin kendisine duyduğu güven ile Ankara’daki il merkezi ve vakıf merkeziyle birlikte, 8 şubesiyle sizlere hizmet vermeye devam ediyor. Türkiye genelinde 40 bini aşkın kayıtlı hastası bulunan Türkiye ve dünyanın ilk ve tek Lösemili Çocuklar İlköğretim Okulu, Lösemili Çocuklar Köyü, LÖSANTE Onkoloji Hastanesi’ni hayata geçiren LÖSEV bir dünya markasıdır. Kanser hastası çocuğun ücretsiz tedavi ve eğitimlerinin yanı sıra tüm aile bireylerini hizmetleriyle kucaklayan LÖSEV Birleşmiş Milletlerden özel danışmanlık statüsü almış ve çocuk hakları modeli kazanmış bir vakıf olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.”diye belirtti.

“Maddi, Manevi Destekleriyle LÖSEV, Sonuna Kadar Benim Yanımdaydı.”

Lösemi ile mücadele ederek kazanan Ankara’dan katılan Sude Turgut konuşmasında; “2012 yılında bana lösemi tanısı koyuldu. LÖSEV sayesinde iki kere lösemi tedavisi gördüm. Hem maddi hem manevi destekleriyle LÖSEV, sonuna kadar benim yanımdaydı. Bugün buradaysam, bu LÖSEV sayesinde, öncelikle bunu söylemek istiyorum. Bu süreç içerisinde, hem vakıf olsun hem aileler hem de okul arkadaşlarımla kocaman bir aile olduk. Şuanda LÖSEV’in okulunda okuyorum. Onun dışında, LÖSEV ile beraber Genç Komite ile çalışmalar yapıyoruz. İl dışı çalışmalar yapıyoruz. İl içi bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz. LÖSEV’i insanlara en doğru şekilde anlatmaya çalışıyoruz. Çünkü bizim için inşaları LÖSEV’i en doğru şekilde anlatmak çok önemli. Bu sayede insanlar bize en doğru şekilde yardım ediyor. Bugün burada sizlerle beraber olmaktan da çok mutluyum ve sizlere çok teşekkür ediyorum. Sizden tek bir ricam var: Bugünden sonra lütfen, yakınlarınıza, yakın çevrenize, LÖSEV’i en doğru şekilde anlatın çünkü bizim için LÖSEV’i en doğru şekilde anlatmak en güzel yardım, en güzel destek olacaktır” diye ifade etti.

“Löseminin Önlenebilir ve Tedavi Edilebilir Bir Hastalık”

Basın bildirisini okumak için sahneye gelen iyileşmiş gençlerden Zeynep Özdemir; “Bolu’da yaşıyorum. Yaklaşık 2 yıldır lösemi tedavisi görüyorum. Her lösemili çocuğun yanında olduğu gibi LÖSEV, bu süreçte benim de yanımda oldu. Bu etkinliğe katıldığınız için sizlere ve böyle bir etkinlik düzenlediği için LÖSEV’e de teşekkür ediyorum. 2 Kasım’da ‘Maskeni Tak, Farkındalık Yarat’ dedik ve böyle bir etkinlik düzenledik. LÖSEV, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda herkesi lösemili çocuklara destek olmaya davet ediyor. Lösemili çocukların, kendilerini korumak için taktıkları maske, sembol oldu. Amaç, löseminin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu milyonlara duyurmak ve lösemi hastası çocukların yanında olmak.”diye konuştu.

Konuşmaların ardından program Kukla Gösterisi ile devam edip, tüm çocukların sahnede dans etmeleri ile sona erdi.

“Amaç; Maskenin Kendilerini Korumak İçin Takıldığını Vurgulamak”

Program sonrası bilgi paylaşan Lösemili Çocuklar Vakfı Sosyal Hizmetler Birimi Ankara Bölge Sorumlusu Aslı Boynueğri; “Bugün burada ‘2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’ etkinlikleri kapsamında Bolu’da hem ailelerimiz hem gönüllülerimiz hem de bağışçılarımızla birlikte etkinlik düzenlemeye geldik. Burada amacımız hastalarımızın maskelerini takarken aslında maskeye karşı, bulaşıcı bir hastalıkları değil, kendilerini korumak için olduğunu vurgulamak ve löseminin atlatılabilir bir hastalık olduğunu da bu hafta kapsamında vurguluyoruz.

“Mücadele Edince Her Şeyin Üstesinden Gelinebildiği”

LÖSEV Sosyal Hizmetler Karadeniz Bölge Sorumlusu Duygu Denizdöken 2-8 Kasım kapsamında bugün Bolu’da farkındalık yaratmak adına bir etkinlik düzenlemek istedik. Hem gönüllülerimiz, ailelerimiz, bağışçılarımız hepimiz bir arada löseminin yenilebilir bir hastalık olduğunu, mücadele edince her şeyin üstesinden gelinebildiğini, LÖSEV ruhunu birlikte yaşatmak istedik. Katılan herkese çok teşekkür ediyoruz.

“Bolu’da LÖSEV Şubesi veya Derneği Yoktur ve LÖSEV Asla Para Toplamıyor.”

Ankara’dan gelen LÖSEV Bolu Sorumlusu Meral Turgut; “Halkımız bilinçlensin. Bizim çocuklarımızın hastalıklarını kullanarak olsun maalesef çocuk değince halkımız zaten duyarlı, birde bunun üzerine hastalık eklenince, çocukla ve hastalık birleşince maalesef bilinçsiz illerdeki insanlar yanlış yerlere yönelebiliyor. Bizim buraya ilk başta gelmemizin sebebi yanlış yerlere gidilmesin. Bu hastalığı yaşamış bir anne olarak neler çektiğimi ben biliyorum. Diğer hastalarında duygularını suiistimal etmesinler diye ben ayda 2 kez gönüllü olarak gelip, ne yapılması gerekiyorsa hepsini yapmaya çalışıyorum. LÖSEV’den bunun iznini aldım. Onlarda seve seve bu izni verdiler. Yani bir telefon açıldığında 2 saat sonra Ankara’dan buraya gelirim. LÖSEV’in Bolu’da herhangi bir şubesi, bürosu, derneği yoktur. LÖSEV’in ana merkezi Ankara’dır. LÖSEV’in bazı şubeleri bazı illerimizde vardır ama Bolu’da asla ve asla hiçbir şekilde şubesi, derneği yoktur ve LÖSEV asla para toplamıyor. Kapı kapı dolaşıp para isteyenlere insanlarımız kesinlikle inanmasın ve vermesin. Biz sadece bağışlarımızı banka yoluyla topluyoruz. Bolu’da son zamanlarda Lösemili Çocukların sırtından para toplayanlar türedi, kendileri ile mahkemede hesaplaşacağız.”diye belirtti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar