Ara

Bolu Köroğlu Kooperatif Ürünleri ATO Fuarında Sergilendi

 

Bolu Belediyesi tarafından kurulan “Köroğlu Organik ve Yöresel Ürünler Üretim ve Pazarlama Kooperatifi”, Ticaret Bakanlığı tarafından ATO Congresium’da düzenlenen 4. Türkiye Kooperatifler Fuarı’na katıldı.

Covid-19 tedbirleri kapsamında 24-27 Eylül 2020 tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium’da bu yıl 4. kez düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarında, “Köroğlu Organik ve Yöresel Ürünler Üretim ve Pazarlama Kooperatifi” fuarın en çok beğeni toplayan standı oldu.

Bolu Belediyesi Park Bahçeler Ziraat yüksek mühendisti İlknur Özkök Kaşıkcı fuarda yaptığı bilgilendirmede; “Kooperatifimiz Bolu Belediyesi destekli bir kooperatiftir. Kendi ürünlerimiz vardı. Bunun yanında sözleşmeli tarımla üreticilerime ürettirdiğimiz ürünlerimiz, Iza buğdayımız vardı. Iza buğdayımızı sözleşmeli tarımla çiftçilerimize ürettiriyoruz. Kendi değirmenimizde un yapıyoruz, bulgur yapıyoruz ve paketleyip satışa sunuyoruz. Iza ununun diğer unlardan farkı 14 kromozomlu olup gluteni az, besin değerleri yüksek, vitaminleri fazladır. Kooperatif olarak organik tarım yapıyoruz. Şuanda 2.aşamada ürünlerimiz. Bu ürünlerimizi Ata tohumlarından elde ediyoruz. Ata tohumlarımızdan kendi fidelerimizi yapıyoruz, o fidelerden meyveleri, sebzeleri üretiyoruz. Mesela Bolu domatesleri ürettik, o domateslerden de şuanda salça üretiyoruz. Yani tamamen doğal, tamamen organik ve Ata tohumlarına çok değer veriyoruz, yaptığımız her şey Atalık tohumlardan.  Biz tamamen doğallıktan yanayız,  tabiata zarar vermemekten, eko sistemi korumaktan yanayız. Genetiği değiştirilmemiş ürünlerden yanayız. O şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”dedi.

Fuara kendi ürettikleri tamamen organik ürünlerle katıldıklarını vurgulayan Özkök Kaşıkcı; “Standımızda: coğrafi işareti alınmış Civril Ayşe Kadın fasulyesi, salça, Iza bulguru, Iza unu, ısırgan otlu- ıspanaklı- Iza unlu erişteler, normal tarhana ve coğrafi işaretini aldığımız Iza unundan yapılan kızılcık tarhanası, ekşi mayalı Iza unundan Bolu ekmeği, sirkeler vardı. Yine Tohum Takas Derneği ile birlikte çalışıyoruz. O dernekte bayanların ürettiği ürünlerden erik marmelatı, fesleyenli makarna sosu, siyah üzümlü çam suyu, Bolu yöresi börülce turşusu, çam macunu yer aldı. Bolu Gelincik Kadın Kooperatifinin ürettiği, Bolu’nun dağlarından toplanmış küçük kokulu dağ çileklerinden üretilen Köroğlu dağ çileği reçeli, kozalak reçeli, vişne reçeli, domatesli biberli tarhana vardı. Ayrıca Göynük İlçesine ait coğrafi işaret almış olan Göynük Kadın Kooperatifi tarafından oradaki dokuma tezgahlarında dokunan tokalı örtüler, Göynük şallarını da burada yer verdik. Atalık tohumlarda yer aldığı standımızda yine Bolu Belediyesi park bahçeler seralarında perlit yastıklarında çelikle üretim yapıp, yetiştirdiğimiz bitkiler ve bitki yastığı ile Bolu toprağı, kendi sahamızda ürettiğimiz döşeme çimlerini de bu fuarda sergiledik.”diye ifade etti.

Özkök Kaşıkcı; “İsteyenler ürünlerimizi Boludangelsin.com internet sitesi, Bolu Belediyesi 444 26 58 telefonu talep edebilirler. Kargo bedava olarak satışlarımız yapılmaktadır.”dedi. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar