Ara

Bolu Kent Müzesi Törenle Açıldı.

 

Bolu’nun tarihini yayın, dijital arşiv, eşya, belge, fotoğraf, tablo gibi pek çok eserlerle gözler önüne seren Bolu Kent Müzesi büyük bir katılımla açıldı.

Bolu’nun tarihsel ve kültürel geçmişini içinde barındıran 25.811 adet arşiv envanterinin yer aldığı, Bolu Belediyesi tarafından hayata geçirilen Bolu Kent Müzesi, 28 Aralık 2018 Cuma günü düzenlenen törenle açıldı.

4 katlı binasıyla, 500 metrekarelik alanda hizmet verecek olup, D-100 yolu kenarında bulunan müzenin açılışına; Ak Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın, Bolu Vali Yardımcıları Ahmet Atılkan ve Çağlayan Kaya, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediye Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu ve Zerrin Biçen, AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Fatih Metin, daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı..

“Müzecilik, Artık Geçmişe Sahip Çıkma.”

Bolu Kent Müzesi açılışında konuşma yapan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Burası bir şehir müzesi demek daha doğru. Müzecilik, artık geçmişe sahip çıkma ile çok özel bir çalışma. Dünya bunu yapmış, bizde inşallah bunu çok gelişmiş olarak yapmaya çalışıyoruz. Şu an şehirde, evinde neler varsa, yazma eserden eşyaya kadar ne varsa, bunların tamamını biriktiriyoruz ve muhafaza ediyoruz, geleceğe taşıyoruz. Tabi Bolu’muzda bir şehrin müzesi, tarihle ilgili Kültür Bakanlığı’nın müzesi var, birde İzzet Baysal’ımız var ve onunla ilgili de müzemiz var. Asıl amacımız bunların tamamının bir yerde toplanması ve insanların çok rahat gidebilecekleri bir yerde toplanması. Bununla ilgili de şehir meydanındaki eski adliye binasını buna tahsis ettik. Kültür Bakanlığı ile anlaşmamızı yaptık şu an orası şehir müzesi, tarihi kültürel müze, aynı zamanda İzzet Baysal müzesi olarak işlev görecek. Ama bizim şuan ki belediyenin yaptığı çalışmalarla bu müze o kadar gelişti ki işi seven insanlarla yapınca iş gelişiyor.”diye belirterek devam etti.

“Geçmiş ile Geleceği Bütünleştiren Bir Çalışmayı Yaptığımız İçin Mutluyuz.”

Başkan Yılmaz; “Şu an Türkiye’de ve dünya da hatta Osmanlıda ne varsa burada tamamının toparlayabileceğimiz bir şekle dönüştü. Belki birkaç şehir müzesine denk eser var burada. Bunların tamamını ana müzede sergilenmesi mümkün olmayacak. Öyle olunca da inşallah önümüzdeki süreçte bir orada bizim büromuz olacak, müze içerisinde şehir müzesi diye, bir de belki oraya sığmayan eserlerinde muhafaza edilip sergilenebileceği bir alanı tahsis edeceğiz. Bunu çalışmasını yapacağız. Dolayısıyla böyle bir şehir müzesinin geçmiş ile gelecek arasındaki bağlantıyı kuran bir sitemi hayata geçiren arkadaşlarımızı kutluyoruz. Bir odadan başlıyor ve sonra binaya yayılıyor. İnşallah daha da büyüyecek. Birde aynı zamanda bu müze araştırmacıların gelip çalışacağı alanlarken, artık en azından neslimizin de dünden bu güne ne olduğu ile ilgili karakterinin oluşabileceği bir yer. Bizim yaşımız itibari ile çocukluğumuzdan günümüze baktığımızda kafamızdan geçen şeyler sizler için belki inanılmaz bir tarihtir. Çünkü önceden; ‘Gelecekte evin ortasında ateş yanacak.’derlerdi. Yani soba bile hayalken, şimdi sobayı bile bilen yok.  Dolayısıyla geçmiş ile geleceği bütünleştiren bir çalışmayı yaptığımız için mutluyuz. Bu konuya emek veren arkadaşlarımızı kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

“Özel bir park, Özel bir Köroğlu Müzesi Olarak Orada İşlev Görecek.”

Müzede yapılan Köroğlu çalışmalarıyla ilgi soruya yanıtlayan Başkan Yılmaz, “Köroğlu Türk dünyasını Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar olan coğrafyanın özel kahramanı, bizim kahramanımız. Bizim medeniyetimizin kahramanı ve Türk Köroğlu’su da Bolu’da yaşadığına inanıyoruz. Bolu’yla Köroğlu arasında müthiş ilişki var. Ama biz Köroğlu’yla, Köroğlu Parkı ve Köroğlu müzesi ile Türk dünyası arasında kucaklaşmayı sağlayacağız. Sağlarken de Türk dünyasının tamamında, bütün Köroğlu’larla ilgili ne kadar yazma eser var, ne kadar film var, ne kadar bilimsel araştırma var, bunların tamamı toplanacak orada. İnşallah gelecekte Köroğlu ile ilgili çalışma yapacakların önünü açacak bir müze haline dönüşecek. Onunda biliyorsunuz kaidesi kuruldu. Müze alanı belirlendi ve heykelde kondu. Türk dünyası ile kucaklaşan bir çalışmadır. İnşallah bu çalışma bittiği zaman Bolu’nun kuzey tarafında 100 dönümün üzerinde yaşayan bir park olacak. Türk dünyasının 16 tane ülkesinin tamamının temsil edildiği, kültürel bir alan olacak. Aynı zamanda Türk dünyasının geçmişinden gelen atlı sporlar, atlı okçuluk, yağlı güreş gibi bu çalışmalarında sergileneceği özel bir park, özel bir kaide, özel bir Köroğlu Müzesi olarak orada işlev görecek. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar