Ara

Bolu Kent Meydanı’nda Yoga Yapıldı

 

Bolu’da “21 Haziran Dünya Yoga Günü” etkinliği kapsamında Bolu Kent Meydanı’nda yoga yapıldı.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği olarak,  Namdar Nefes Yoga ve Our Yoga grupları “21 Haziran Dünya Yoga Günü” kapsamında Bolu Anıtpark Kent Meydanında saat 18:00-20:00 arası Yoga etkinliği yaptılar.

“Farkındalık Oluşturmak İçin Düzenlediğimiz Etkinlik Gerçekleştiriyoruz.”

Etkinlik öncesi bilgi paylaşan Namdar Nefes Yoga Eğitmeni Şükran Namdar; “Bolu’da Nefes ve Yoga eğitmenliği yapıyorum. ‘21 Haziran Dünya Yoga Günü’, ‘Uluslararası Yoga Günü’ ve bizde bu etkinlik çerçevesinde Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğimizle beraber bir etkinlik yapalım dedik. Halkın görmesi açısından, bunlar ne yapıyorlar demeleri açısından, merak etmeleri açısından, böyle herkesin görebileceği ortalık bir yerde yapalım istedik. Yoksa biz normalde zaten atölyelerimizde çalışıyoruz aslında. Bolu’da 2 yıldır nefes çalışmaları ve yoga çalışmaları yürütüyorum. Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği çerçevesinde etkinlikler yapıyoruz. Bugün burada halka açık, her isteyenin katılabileceği, tamamen ücretsiz farkındalık oluşturmak için düzenlediğimiz bir etkinlik gerçekleştiriyoruz.”diye belirtti.

“yoganın ne olduğunu insanlara tanıtmış olacağız.”

Namdar; “Etkinliğimizin içerisinde üç bölüm olacak. 10 dakika kadar nefes çalışması yapacağız. Onun akabinde asanalarımız (hareketlerimiz) var, hareketlerimizi yapacağız. Onun akabinde de kısa burada çok böyle ambiyans olamayacağı için küçük meditasyonumuz olacak. Yani yoganın ne olduğunu insanlara tanıtmış olacağız. Yoga bir din değil. Yoga bir ibadet şekli değil. Yoga bir spor değil, pilatesle çok karıştırılıyor çünkü. Yogayı biz sadece, stresimizi kontrol altında tutmak ve sakinleşmek amacıyla kullandığımız bir yöntem olarak görüyoruz. Bu çerçevede bunu tanıtmak adına, çünkü çok yanlış bilgiler var. Hem bir farkındalık oluşturalım hem de insanlar merak etsin, baksınlar düşüncesiyle böyle bir etkinlik yapalım diye düşündük. Birinci bölümde Pranayama (nefes) olacak. İkinci bölümde asanalar (hareketler, pozlar) var. Üçüncü bölümde dhyana (Meditasyon) dediğimiz sakinleşme dönemi. Bu üç bölümde tasarlayacağız ve bitireceğiz. Namdar Nefes Yoga ve Our Yoga olarak burada etkinliğimizi yapacağız.”diye belirtti.

“Ashtanga yoganın terapi özelliği var.”

Namdar; “Bizim uyguladığımız yoga Ashtanga Yoga yani daha sakin ve daha yavaş yavaş yaptığımız, stres kontrolü amaçlı yaptığımız bir yoga. Atölyelerimiz de 3 ve 8 kişi alabildiğimiz gruplarımızla çalışıyoruz. Hafta içi pazar hariç her gün sabah 10- 12 ve akşam 17-19 arasında gruplarımız var. Benim çalıştığım gruplar, katılımcılarımız genelde 30 yaş üzeri insanlar. Ashtanga yoganın terapi özelliği var. Yani katılımcıların yoğun stres, hastalık, eşlerinden boşanmış, çocuklarıyla problem yaşayan olması gerekiyor. Bunun içinde biraz yaşın ilerlemiş olması gerekiyor. Çocuklar böyle bir hayat yaşamadığı için onlara Ashtanga Yoga çok yavaş geliyor. Onlar daha çok pilates gibi spor ağırlıklı şeyleri seviyorlar. O nedenle dediğim gibi bizim çalışmalarımızda böyle 30-35 yaş üzerindekilerle yapıyoruz genellikle. Guruplarımızla çalışmalarımız devam ediyor, isteyenlerde bu çalışmalarımıza katılabilir.”diye ifade etti.  Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar